Gebeliğin 12. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 156

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

12. Gebelik Haftası

84. günde başlar ve 91. güne kadar gider. Bu sizin on üçüncü gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 12. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bu kendiniz ve bebeğiniz için özel bir hafta. Bu hafta, ilk trimesterinizin son haftasıdır. Bu süre zarfında ilk ultrason taramanızın yapılmasını bekleriz. Bu taramalar “küçük tarama” olarak da adlandırılır. Çünkü bebeğinizin küçük görüntülerini sunar.

İlk defa tarama yaptıracaksanız, öncesinde bol su içerek mesanenizi doldurmanız gerekir. Bu sayede rahim kaldırılır ve bebeğinizin daha net bir görüntüsünü alınır.

Bebeğinizin büyüdüğünden emin olmanın yanı sıra, bu taramalarda bebeğinizin ikiz mi yoksa tek bebek mi olduğu da belirlenir. Bebeğinizin kalp atışının düzeni ve gücü kontrol edilir ve pelvik bölgeniz görülebilir ve yumurtalıklarının ve uterusunuzun durumunu değerlendirebilir. Bu konularda doktorunuz size gerekli açıklamaları yapacaktır. İçiniz rahat olsun.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğinizin tamamı, organları dahil oluşmuştur. Şimdi çalışma zamanı. Bebeğinizin, amniyotik sıvının içinde soluması ile nefes alıp vermeye başlar ve tükürük bezleri çalışmaya başlayacaktır.

Bu haftalar çocuğunuzun cinsiyetini söylemek için henüz çok erken olduğuna inanılmıştır. Ancak yeni araştırmalar ışığında ve teknolojinin gelişmesi ile gebeliğin erken aşamalarında bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. NUB açısı ile fetüsün erkek mi dişi mi olduğunu belirleyebileceği gösterilmiştir.

Fetüsün cinsiyetini belirlemeye yardımcı olabilecek üç pozisyon var. Yukarı dönük bir işaret ucu çocuğun erkek olduğuna dair güçlü bir gösterge olmakla birlikte; aşağı dönük bir işaret, bebeğin kadın olduğunu ve ne yukarı ne de aşağıya işaret eden merkezi pozisyon ise cinsiyetin tespit edilemez olduğunu göstermektedir. Daha sonraki kontrollerde cinsiyeti belirleme ile ilgili taramalar yapılmaktadır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 6,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 20 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.