Gebeliğin 11. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 98

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

11. Gebelik Haftası

77. günde başlar ve 84. güne kadar gider. Bu sizin on ikinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 11. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Bu süre zarfında cildinizin değişmekte, aşırı yağlı veya kuru hale geldiğini görebilirsiniz. Bazı gebe kadınlar derilerinin normal makyajlarına veya nemlendiricilerine farklı tepki verdiğini fark edebilirler. Alışılagelmiş güzellik ürünlerinizin pH vb. özelliklerine ve içerdiği etken maddelere dikkat etmeniz hatta değiştirmeniz gerekebilir.

Karnınızın, göğüslerinizin yanı sıra, uyluklarınız ve üst kollarınızda çevresel ağırlık oluşumu cildinizin gerilmesine neden olabilir. Bu, gerilme işaretleri olarak bilinen uzun, ince kırmızımsı mor renkte olabilir. Bunu durdurmanın bir yolu olmaması ve gelişmesi durumunda tedavisinin de olmamasına rağmen, cildinizi mümkün olduğu kadar nemli tutmak için iyi bir yöntemdir. Eğer vücudunuzda çatlak izleri geliştirirse zamanla kaybolacağını bilmek güzeldir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz neredeyse tamamen gelişmiştir. Artık enerjisinin büyük bir bölümünü büyümeye harcanacaktır. Bebeğiniz yaklaşık 4 cm uzunluğunda ve artık üreme organları oluşmaya başlıyor, ancak ultrason kontrollerde erkek mi, kız mı olacağı anlaşılabilir.

Bebeğiniz amniyotik sıvıyı tekmelemeye, germeye, yüzmeye ve dönmeye başlayacaktır. Bu hareketler sizde tarih edilemeyen duygular oluşturacaktır. Parmakları ve ellerinin açılıp kapanmaya başlaması ile parmakları ile ayak parmakları arasında oluşan ağlar kaybolacaktır.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 5,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 10 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.