Gebeliğin 10. Haftasında Annede Ve Bebekte Hangi Değişimler Olur?

0 199

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

10. Gebelik Haftası

70. günde başlar ve 77. güne kadar gider. Bu sizin on birinci gebelik haftanızdır.

Gebeliğinizin 10. haftasındasınız.

Annede neler oluyor?

Gebelik kesinlikle renkli değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Vücudunuzdaki hormonların artışı ve fazla miktarda kan pompalanması sebebiyle yüzünüzde fark edebileceğiniz lekelenmeler veya kızarıklıklar, karnınızda ve göğüslerinizde mavi çizgiler meydana gelebilir. Bu çizgiler artık kalbinizin rahminize ve plasentaya kan pompalamaya başlaması nedeniyle oluşmaktadır. Bu süreçte toplam kan akışınızın yaklaşık yüzde 35 oranında arttığı ve bu damarların fazladan hacimle başa çıktıkça daha görünür hale geldiği anlamına geliyor.

Östrojen ve progesteron süt bezlerini uyarır. Bu sayede bebeğiniz doğduğunda emzirmeye hazır olmanız için göğüsleriniz büyümeye başlar.

Artık karnınız büyümeye başladığı için kıyafetleriniz dar gelmeye ve gebe kıyafetleri bakmaya başlayabilirsiniz. Rahat ettiğiniz kıyafetler seçmelisiniz. Özellikle meme gelişiminizin iyi olması için sutyen seçiminiz ayrı bir önem arz etmektedir.

Bebeğimde neler oluyor?

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 3 ila 4 cm uzunluğunda ve kemikleri ve eklemleri oluşmaya başlıyor.

Başı kendine özgü özellikleri (kulaklar, burun, dişler vb.) oluşturarak gelişmeye başlıyor.

Bebeğinizin cildi lanugo adı verilen ince tüylü bir saçla kaplanır. Bu tüyler doğumdan hemen sonra dökülmektedir. Bazı bebekler ciddi bir saçla doğarlar.

Bebeğinizin Yaklaşık Boyu: 4,5 santimetre
Bebeğinizin Yaklaşık Ağırlığı: 5 gram

Unutmamalı ki; her gebelik süreci bireye özeldir. Her zaman, aynı zaman diliminde, aynı gelişim ve değişimleri beklemek sizi yanıltabilir. Doktorunuz, size uygun değişikliklerin olup olmadığını her kontrole gittiğinizde bildirecektir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.