Gebeler COVID-19’a Bağışıklık Sistemi Baskılandığından Mı Yakalanıyor?

1 116

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gebelikte bağışıklık sisteminin baskılandığına ve bu nedenle gebelerin enfeksiyonlara daha yatkın olduğuna dair yanlış bilinen bir bilgi var.

🐣

Bu yanlış̧ bilgi, gebenin vücuduna yabancı olan, babaya ait dokuyu da taşıyan bebeğin, kabul edilip gebeliğin devam edebilmesi için bağışıklık sisteminin baskılanması gerektiği görüşüne dayanıyor.

Halbuki bu görmezden gelme sadece bebek-plasenta biriminde geçerli olup gebeler de diğer hastalık yapan mikroplara normal bağışıklık yanıtı geliştirir.

Dolayısıyla SARS-CoV-2 de diğer tüm mikroorganizmalar gibi gebelerde de gerekli bağışıklık yanıtını oluşturur. Bu nedenle gebeler Covid-19’a daha yatkın ya da daha kolay enfeksiyon kapar diye bir şey söz konusu değil.

Gebelikte kalp-damar sistemi ve akciğerlerin artan yükü nedeniyle solunum yolu enfeksiyonları daha ağır seyredebiliyor ancak Covid-19 diğer SARS ve MERS gibi genetik akrabalarının ya da enflüanzanın tersine gebelikte daha ağır da seyretmiyor.

İlk günlerden beri sizlerle Covid-19 ve gebeliğe dair dünyadan bilimsel çalışmaları güncel olarak paylaştım. Uzun bir süredir paylaşmıyorum çünkü vaka sayısı arttıkça ilk sonuçları doğrular veriler geldi. Yani çok şükür ki gebelikte Covid-19 saptanan gebelerin hem kendi hem de bebeklerinde enfeksiyon şiddetli seyretmiyor. Düşük, ölü doğum, erken doğum veya anne karnında organ gelişiminde bir sakatlık gelişmesi oranlarında istatistiksel bir artışa sebep olmuyor.

Anne karnından bebeğe geçiş az sayıda şüpheli vakalar olsa da şu an için ispatlanmış değil.

Yenidoğan bebekteki enfeksiyonun da anne karnında değil sonrasında temasla olduğu ve birkaç gün içinde PCR ın negatifleşerek yenidoğanların hafif geçirdiğini ve hemen düzeldiğini gösteriyor.

Yine ilk günden beri hep bahsettiğim paniğin, kaygının, stresin ve gebelik takiplerinin aksatılmasının gebelerde Covid-19’dan çok daha ciddi sonuçlar doğurduğu da yine bilimsel çalışmalarda ortaya çıktı.

Gebelerin de yapması gereken her birey gibi mesafe-maske-hijyen kurallarına uyması.

🐣

Bebeğinize en büyüye zararı stres ve kaygıyla verdiğinizi unutmayın…

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. Ayça diyor

    Kaleminize sağlık hocam. 🙏🏻

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.