Gebe Olduğunuzu Anlamanız İçin Bilmeniz Gereken 10 Gebelik Belirtisi

0 4.584

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çoğu kadın gebe olduğunu ileri zamanlarda anlıyor. Çünkü gebelik işaretlerini bilmemek bu durumun ne büyük nedenlerinden biri olarak göze çarpıyor.

Gebe olduğunuzu gösteren bu işaretleri bilerek ve pozitif bir gebelik testi sonrası atılacak en iyi adımları kaçırmayın.

Gebe olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?

Sanılanın aksine tuhaf yiyecek istekleri (ki bu gebelikte aş erme olarak karşımıza çıkıyor) gebe olduğunuzu göstermez.

Belirtileri araştırmaya başlamadan ya da anksiyete yaşamadan önce okumaya devam etmenizi öneriyorum.

Gebe olduğunuzu gösteren 5 yaygın erken belirtisi nedir?

  1. Adetin gecikmesi veya adet görmemek
  2. Bulantı ve kusmada artış
  3. Göğüslerde hassasiyet veya şişkinlik
  4. Sık idrara çıkma
  5. Ciddi derece de bitkin ya da yorgun olmak.

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Genellikle, gebelik belirtileri yumurtlamadan yaklaşık 8 ila 10 gün sonra meydana gelen döllenmiş bir yumurtanın rahminize başarılı bir şekilde yerleşmesinden sonra başlar. Döllenmiş yumurta bir kez yerleştiğinde, kalıcı gebelik hormonları yükselişe geçer ve genellikle belirtiler o zaman başlar.

İşin zorlaştığı nokta bazı erken gebelik belirtilerinin adete benzemesidir. Örneğin yumurtanın yerleşiminden sonra lekelenme veya kısa döngülü adet görülmesi bu durumla karıştırılmasına neden olabilir.

Diğer bir belirti göğüs hassasiyeti veya şişmiş göğüslerdir. Bu adet öncesi semptomlarına benzeyebilir. Bunun nedeni hormonal değişikliklerdir. Vücudunuz gebe olabileceğinizi düşündüğünde yumurtlamadan sonra salınan hormonlar, gebe kaldıktan sonra devam eden hormonlara çok benzemektedir.

Hadi şimdi pek fazla bilinmeyen diğer 5 gebelik belirtisini öğrenelim.

6. Yiyeceklerden Kaçınma Veya Yiyecek İstekleri

Yiyeceklerden kaçınma; bazı yiyecekleri tatmaya, koklamaya ve hatta bazı yiyeceklere bakmaya bile tahammül edemediğiniz durumlardır.  Yemek yeme isteğiniz kadar yaygın olarak görülebilir. Bunların her ikisinin de herhangi bir sebep olmaksızın meydana gelebilir. Bazı insanlar yağlı yiyecekler ister. Bazı insanlar tuzlu yiyecekler ister. Bazı insanlar et yiyemez, bazıları et kokusunu alamaz. Bunlar rastgeledir.

7. Ağızda Metalik Tat

Ağızda metalik tat olması hastalık, ilaçlar ve hatta gıda alerjileri nedeniyle oldukça yaygındır. Ancak gebelikte bu belirtilere neden olabilir.

8. Vajinal Akıntıdaki Değişiklikler

Vajinal akıntının bir parçası olarak dışarı attığınız servikal mukus, adet döngünüzün neresinde olduğunuza bağlı olarak incelebilir veya kalınlaşabilir. Bu değişiklikler doğurganlığı ve gebelik durumunu ölçmenize yardımcı olabilir. Yumurtlamadan önce ince ve sulu bir akıntı görülebilir ve bu yumurtladıktan sonra kalınlaşır. Eğer gebeyseniz daha da kalınlaşır ve öyle kalır.

Bu durumun tamamen normal olduğunu ve endişelenecek bir şey olmadığını bilmeniz gerekiyor. Çoğu kişi ‘Neden bu akıntıyı yaşıyorum? Enfeksiyon kapmış olmalıyım. Bebek için endişeleniyorum.’ diyor. Bu akıntının artması normal olduğunu bilmek sizi rahatlatabilir.

9. Yüksek Bazal Sıcaklık

Yumurtlamadan sonra ve gebeyken progesteron seviyeleriniz yükselir (ve bunun sonucunda bazal vücut sıcaklığınızda yükselir). Yumurtlarsanız, ateşiniz yükselir. Ama eğer gebeyseniz bu sürekli devam eden bir durum olacaktır. ‘Sürekli sıcak hissediyorum’. diyebilirsiniz. Yaz aylarında gebe olduğunu düşünen daha fazla insan görüldüğünü belirtmeliyiz 😊

10. Öğürme Refleksi

Birçok gebe kadın öğürme refleksinde artış olduğunu bildirse de bunun mide – bağırsak sisteminizdeki değişikliklerle ilgili olarak görülmektedir. Öğürme refleksi daha çok altta yatan mide bulantısı ve sindirim sisteminin yavaşlamanın bir işaretidir. Hormonlar nedeniyle herkes daha fazla kabızlığa ve reflüye maruz kalabiliyor.

Şimdi ise gebelik ile ilgili çok önemli dikkat edilmesi gerekenleri önerileriyle paylaşmak istiyorum.

Gebelikte Ağrı Ve Kanama Hakkında Ne Zaman Endişelenmeli?

Gebeyken kanama ve ağrı dikkat edilmesi gerek iki semptomdur.

Lekelenme normaldir. İnsanların %25 ila %40’ının ilk dört ila altı haftada olduğu gibi gebelik başlarında lekelenme olacağını bilmeleri gerekiyor. Ancak kanama tamamen farklıdır. Kanama, döllenmiş yumurtanın rahim dışına yerleştiği son derece tehlikeli bir durum olan düşük veya dış gebelik belirtisi olabilir.

Ağrı ayrıca dış gebeliğin bir işareti olabilir. Yumurta rahime yerleştiği zaman ve adet öncesi dönemde kramp yaşanması normaldir. Ve gebeliğin ilk dört veya beş haftasında kramplar tamamen normaldir.

‘Uyandım ve ağrı hissettim.’ diyorsanız, demek istediğimiz bu değil. Aradığımız şey şiddetli ağrı. Dikkat edilmesi gereken ağrıyı daha iyi tanımlayacak olursak. Bu ağrı günlük işleyişinize müdahale eden ve 30 saniyeden uzun süren tarzda bir ağrıdır. Ağrıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa bir değerlendirmeye ihtiyacınız olup olmadığını tartışabilmeniz için lütfen sağlık profesyonellerine danışmanızı öneririm.

Teyit etmek için gebelik testi yapın.

Adet görmediyseniz ve bahsedilen erken gebelik belirtilerinden herhangi birini hissediyorsanız test yaptırmanın zamanı gelmiş olabilir. Çoğu zaman adet gecikmesini beklemeniz tavsiye edilse de evde yapılan gebelik testleri yumurtanın yerleşiminden sonraki günler içinde gebeliği doğrulayabilir.

Pozitif Gebelik Testinden Sonra Neler Yapılmalı?

Önce derin bir nefes alın!

İster gebeliğiniz isteniyor ve planlanıyor olsun isterse tamamen beklenmedik bir durum olsun pozitif test sonrası büyük bir endişe hissedilmesi gerçekten sık görülen bir durumdur. Çünkü bütün süreç yeni ve alışılmadık. Yeni bir hayat yarattığınız ve bundan sonra sorumlu olduğunuz düşüncesi var. Tüm bunlar inanılmaz derecede göz korkutucu olarak algılanabilir.

Testten sonra sağlık profesyonellerinden danışmanlık almak için randevu alın ve bir ziyaret planlayın. Ancak hemen o gün hatta ertesi gün randevu almanız gerektiğini düşünmeyin. Genellikle ilk ziyaret son adet döneminizden itibaren yedi ila dokuz hafta arasındadır.

İlk doktor ziyaretini beklerken gebelik sürecinize hazırlanmaya başlamak için yapabileceğiniz şeyler var.

Vitaminlerini Aldığınızdan Emin Olun

İdeal olan gebe kalmadan önce bile günlük multivitamin alıyor olmanızdır. Ancak seçtiğiniz vitaminin folik asit içerdiğinden emin olun. İçermiyorsa folik asit takviyesi almaya başlayın. Folat içeren doğum öncesi alınan bir vitamin veya multivitamin beyin, omurga veya omurilikte doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Yaşam Tarzı Alışkanlıklarınız Değiştirin

Büyüyen bebeğiniz için sağlıklı olabilmek adına hangi yaşam tarzı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerektiğini değerlendirin. Örneğin, sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak için çalışın. Alkol alımını durdurun ve kafeini sınırlayın. Kafein için günde 200mg’dan daha azını önerilmektedir.

Sağlıklı Diyetle Beslenin

Elbette gebeyken mükemmel bir diyete sahip olmayacaksınız ve muhtemelen dondurma ya da diğer ikramlara saldıracaksınız. Bunun yanında gebelik sırasında ne yiyeceğinizi seçmek tamamen mantıklı olmakla ilgilidir.

‘Evet, iki kişilik yiyorum, ne istersem yiyebilirim’ demenin zamanı değil. Ama ‘Biliyor musun? Hiç bu kadar iyi yemedim. Ama şimdi bebeğim için yiyorum ve bunu doğru yapmam gerekiyor’ diyebilirsiniz. Ne yemeniz ve nasıl yemeniz gerektiğini anlayın ve ardından belirli yiyeceklerden kaçının.

Sağlık profesyonellerine görüneceğiniz zaman soru sormaya ve önemli bilgileri paylaşmaya hazır olun. Örneğin, hangi ilaçları aldığınızı tartıştığınıza emin olun. Ek olarak diyabet gibi herhangi bir kronik sağlık durumunuzu tartışmanız ve bunların tedavisinin iyi gittiğinden emin olmanız gerekiyor.

https://health.clevelandclinic.org/5-reliable-early-pregnancy-signs/ Erişim Tarihi: 15.12.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.