Gastroözofagial Reflü Belirtileri Nasıl Azaltılır?

0 83

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazımda; çevremizde sık rastladığımız ve aslında bizlerin de yanlış beslenme, stres gibi patolojik olmayan sorunlara bağlı olarak yaşadığımız “mide yanması” “mide ekşimesi” gibi şikayetlerin kaynağı olan reflü hastalığına değineceğim.

Gasroözofagial Reflü (GÖRH) nedir?

Başta asit olmak üzere, safra sıvısı, pankreas sıvısı gibi mide içeriklerinin zorlama olmaksızın yemek borusuna geçtiği sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Tükrük içeriğinin herhangi biri veya birkaçındaki fonksiyonel yetersizlik, mide boşaltımındaki gecikmeler vb. Sonucu oluşmaktadır.

GÖRH (gastroözofagial reflü hastalığı) olgularında medikal tedavi sonucunda yaklaşık %80 nüks gözlendiğinden tedavinin asıl amacı; belirtileri ortadan kaldırmak ve istenmeyen yan etkilerden korunmak olmalıdır. Bu tedaviler dört başlık altında gruplandırılabilir:

  • Yaşam tarzında değişiklikler
  • Medikal (ilaç) tedaviler
  • Endoskopik tedaviler
  • Cerrahi tedaviler

GÖRH Hastalığında Risk Faktörleri Nelerdir?

Sigara içme, obezite, aşırı alkol kullanımı reflü hastalığına sebep olan risk faktörlerinin en başında gelmektedir. Ayrıca duyarlı kişilerce yapılan aşırı fiziksel aktivite de risk faktörü oluşturmakta, hafif-orta düzeyde egzersiz önerilmektedir.

Reflüde bir diğer dikkat çekilecek nokta yatış pozisyonlarıdır. Özellikle gece geç saatlerde yeme içme durumunda uykusuz geçirilen geceler, rahat bir pozisyonda yatamama bu hastaların mustarip olduğu basit ama önemli ayrıntılardır. Sırtüstü pozisyon ve sağ yan yatış pozisyonunda iken reflü şikayetleri artış göstermektedir. Bunun için sol yan pozisyonda yatış ya da sırtüstü pozisyonda yatak başını yükseltme, gece reflüsü olanlara önerilmektedir.

Medikal tedavide en önemli etken olan mide asidi azaltılmalıdır. Her ne kadar uzun vadede bağımlılık yaptığı, demans, yani bunamaya sebep olduğu ve kalp krizi riskini artırdığı söylense de en etkin ilaç tedavisi proton pompası inhibitörleridir.

Reflünün Stresle İlişkisi Nedir?

Özellikle gastrointestinal (sindirim) sistem hastalıklarında bir etken olarak karşımıza çıkan stres, reflüde de adından söz ettirmektedir. Gerçekten de GÖRH olan kişilerin %60’ı, stresle yakınmasının arttığını belirtmektedir.

Fakat şu ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum: stresli iş yaparken reflü ağrılarının şiddetlendiğini belirten hasta grubunun endoskopileri incelendiğinde, mide asit salgısının artışından söz edilmemektedir. Bunun duyu sinirlerindeki reseptörlerin aşırı duyarlılığa bağlı oluştuğu sonucuna varılmıştır.

Buradan çıkaracağımız sonuç ise; her mide ağrısının eşlik ettiği akut reflü olgularında ilk çözüm yolu olarak ilaç kullanmak yanlıştır. Doktor tarafından teşhis edilmiş GÖRH hastası değilseniz veya stres sonucu şikayetleriniz artmışsa öncelikle stresle başa çıkma yöntemlerini deneyebilir, stresörlerden uzaklaşabilir, bu konuda yardım alabilirsiniz.

Diyafragmatik Solunum Egzersizi Nedir?

Diyafram solunumu, solunum sisteminin önemli kaslarından biri olan diyafram kasınızı daha ön planda tutarak nefes alıp verme şeklidir. Doğru teknikle yapıldığında diyafram kası düzleşir ve özefagus kapakçığına baskı yapar. Bu sayede özefagus sfinkteri denilen kasların basınçla kasılması ve güçlenmesi hedef alınır. Yapılan çalışmalarda; düzenli diyafram solunumu yapan hastaların reflü belirtilerinin hafiflediği, daha az sıklıkla ilaç kullandığı kanıtlanmıştır.

Ayrıca doktor ziyaretlerini azalttığı, güvenlik ve maliyet etkinliği açısından da önemli olduğu aşikardır.

Yaşam Tarzı Değişikliği Şart Mıdır?

Daha konforlu, kaliteli bir hayat için evet. Daha az yağlı bir diyetle, lif içeren gıdaları tercih ederek, uykudan önce yemekten kaçınarak, sigara ve alkolden vazgeçerek daha kaliteli bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz. Bedenimizi ve sağlığımızı severek, onu koruyarak bütün bunlar mümkün.

VARDAR R.: Gastroözofageal Reflü Hastalığı, güncel gastroenteroloji 21/1 (qastrohep.az/yukle/files/Gastro%C3%B6zofageal%20Refl%C3%BC%20Hastal%C4%B1%C4%9F%C4%B1.pdf )

Defne ERASLAN,1 Özgür ÖZTÜRK,2 Serhat BOR,3 Bülent KAYAHAN: Gastroözofageal reflü hastalığının psikiyatrik yönleri: Bir gözden geçirme, Anadolu Psikiyatri Dergisi 2005; 6:107-112

Derya Demirtaş, Hilmi Erdem Sümbül , Banu Kara: Diaphragmatic Breathing Exercises Reduce Reflux Symptoms in Non-Erosive Reflux Disease, Van Tıp Derg 26(4): 545-549, 2019

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.