Fransa’da 15-25 Yaş Arasındaki Kadınlara Ücretsiz Doğum Kontrol Desteği Verilmeye Başlandı

0 3.130

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili okuyucular,

Fransa’nın doğum kontrol yöntemleri hakkında bir ödev üzerinde çalışırken karşıma son derece güncel bir haber çıktı. Toplum için özellikle kadınlar için çok ince düşünülmüş bu kararı sizlerle paylaşmaktan çok mutluluk duyuyorum. 🙂

Fransa hükümeti senelerdir 15-18 yaşlar arasındaki kadınlara ücretsiz bir şekilde doğum kontrol yöntemlerine ulaşmalarına olanak sağlıyordu. Fakat son senelerdeki yaptıkları araştırmalarda doğum kontrol haplarının kullanımında azalma yaşandığını tespit ettiler.

Fransa sağlık bakanı Olivier Veran’ın açıklamalarına göre bunun en büyük sebebi hap fiyatlarının yüksek olması ve kadınların ekonomik özgürlüklerine genelde 25 yaşından sonra kavuşmaları.

Ücretsiz hizmetin içinde muayene, kan testleri ve birçok -hap, RİA, doğum kontrol bantları… -doğum kontrol yöntemi de mevcut.

Ülkedeki kadın grupları bu yeni kararı sonuna kadar destekliyorlar. En Avant Tous derneğinden Laure D. bu konu hakkında görüşlerini ‘’18-25 yaş aralığında kadınlar birçok haklarını kaybediyorlar ve ekonomik olarak çok güvencesizler.’’ diyerek açıklıyor.

Fransa’da 1 Ocak 2022 itibariyle uygulanmaya başlayan bu kararı birçok ülke şimdiden takip etmeye ve kendileri de aynı özveride çalışmalara başlamış durumda. Kadınların sağlığını ve haklarını ön planda tutarak tüm toplumun sağlığını iyileştirmiş oluyoruz.

Bir zincirin en önemli halkası olan kadınları güçlendirmek için daha da iyi kararların çıkması dileğiyle…

https://www.evrensel.net / Fransa’da 25 yaş altındaki kadınlara ücretsiz doğum kontrol hapı dağıtımı başladı. 16.01.2022 tarihli erişim adresi: https://www.evrensel.net/haber/451679/fransada-25-yas-altindaki-kadinlara-ucretsiz-dogum-kontrol-hapi-dagitimi-basladi

https://tr.euronews.com/ Fransa’da doğum kontrol hapı 25 yaş ve altı için ücretsiz olacak. 16.01.2022 tarihli erişim adresi: https://tr.euronews.com/2021/09/09/fransa-da-dogum-kontrol-hap-25-yas-na-kadar-bedava-sat-lacak

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.