Flört Şiddetine Maruz Kalanlar İçin Flört Şiddetinden Korunma Yolları

1 24.098

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Şiddet, günümüzde hızla artmakta olan ya da farkındalığın artması ve şiddetin dile getirilmesinden dolayı gündemimizde yer alan bir gerçektir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından, şiddet “fiziksel güç veya iktidarın kasıtlı bir tehdit veya gerçeklik biçiminde bir başkasına uygulanması sonucunda maruz kalan kişide yaralanma, ölüm ve psikolojik zarara yol açması ya da açma olasılığı bulunması ile açıklanmıştır.

Şiddetin birden fazla çeşiti vardır. Flört şiddeti de bunlardan bir tanesidir. Flört şiddeti evli olmayan yakın partner ilişkilerinde karşı tarafa, acı verici veya yaralayıcı fiziksel veya psikolojik güç, tehdit kullanımını içeren söz, mimik ve davranışların tümüdür. Belki de şiddetler arasında anlaşılması en güç olanı diyebiliriz. Flört şiddetine çoğunlukla maruz kalan kesimin adölesan çağındaki kişiler olması bunda bir etkendir. İki kişi arasında özelde yaşanıyor olması, kendi kendilerine çözmeye çalıştıkları ve çoğu zaman gizlemeyi tercih etmeleri gibi çeşitli yöntemlerde sayılabilir. Flört şiddetinin önlemi alınmazsa eğer aile içi şiddete kadar ilerleyebilir. Erken saptanabilmesi ve çözülmesi gereklidir. Bu bağlamlar doğrultusunda bir halk sağlığı sorunu olarak görebiliriz. Flört şiddetinin bir nedeni olarak da toplumun cinsiyet kavramına bakış açısından kaynaklı olabilir. Kadına daha az değer verilmesi ve erkeğin üstün görülmesi ile kadınların şiddeti kabul etmesine bu da şiddetin tespitinin zorlaşmasına neden olur.

Flört Şiddetinin Çeşitleri

Fiziksel flört şiddeti: Fiziksel flört şiddeti, bir partnerin diğerinin bedenine bilerek ve isteyerek yaralayıcı zarar vermesidir.

Cinsel flört şiddeti: Cinsel flört şiddeti, bir partnerin diğerini cinsel birliktelik veya yakınlık yaşamak için zorlaması, cinsellik konusunda “Hayır’ı kabul etmemesidir.

Psikolojik flört şiddeti: Psikolojik flört şiddeti, bir partnerin diğerinde korku uyandıracak, kendine olan güvenini ve saygısını zedeleyecek biçimde konuşması ve davranmasıdır.

Sosyal flört şiddeti: Sosyal flört şiddeti, bir partnerin diğerinin sosyal ilişkilerini kısıtlaması, kontrol etmesi ve sosyal çevreden soyutlamasıdır.

Dijital flört şiddeti: Dijital flört şiddeti, bir partnerin teknolojik araçları diğerini kontrol etmek için kullanması, bu araçlar aracılığıyla tehdit etmesidir.

Israrlı takip (Stalking): Israrlı takip, ayrılmış olunan ya da halen birlikte olunan partnerin diğerini sürekli izlemesi ve takip etmesidir. Takip davranışı, korku uyandırmayı, gözdağı vermeyi ve güvencesiz hissettirmeyi hedeflemektedir.

Flört Şiddetinin Önlenmesi

Birincil önleme yöntemi olarak sorunu tanımlamak gerekir. İkincil önlemede ise riskleri ve koruyucu yöntemleri belirlemek gerekir. Bir sonraki adımda önleme stratejileri geliştirilmeli ve bunların faydaları test edilmeli. Son olarakta stratejileri geliştirmek ve yaygınlaştırmayı sağlamak gerekir.

Flört Şiddetinden Korunma Yolları

 • Nereye gidileceği ve ne zaman dönüleceği mutlaka üçüncü kişilere bildirilmelidir.
 • Kişi buluşmaya kendi aracıyla gitmelidir. Buluşmanın iyi gitmediği bir durumda ortamdan ayrılabilmelidir.
 • Henüz yeni tanışılan bir kişiyle buluşulacağında, başka bir çiftle birlikte hareket edilmesi daha güvenlidir.
 • İlk buluşmada yalnız kalmak yerine, halka açık mekânlarda buluşulması tavsiye edilmektedir.
 • Buluşmada alkol dikkatli kullanılmalıdır.
 • Eğer istenmeyen bir durum varsa “Hayır” denilebilinmelidir.
 • Kişi içgüdülerini dinlemelidir. Eğer bir durum, kişide kötü bir his uyandırıyorsa mutlaka bir nedeni vardır.
 • Kişi buluşma süresince içeceğinden gözünü ayırmamalıdır. İçeceğine başka bir madde konulup konulmadığından emin olunmalıdır.
 • Kişi yanında mutlaka nakit para taşımalıdır. Ters giden bir durumda ortamdan ayrılabilmelidir.
 • Kişi buluşmaya gitmeden önce bir arkadaşıyla anlaşıp, buluşma sırasında durumu kontrol ettirmek amacıyla kendini arattırmalıdır.
 • Güvende olunduğundan emin olunmalıdır. Eğer kişi veya arkadaşı daha önce flört şiddetine uğramışsa her şeyden önce güvenli bir yerde bulunduklarından emin olmalıdırlar.
 • Bireyler, flört şiddeti konusunda bu olguların varlığı konusunda bilinçlendirilmelidir.
 • Okullarda genç çiftler arasında yaşanan şiddetin önlenmesi ve azaltılması için programlar oluşturulup yaşama geçirilmelidir.

1. Baldan, G. A., & Nalan, A. K. I. Ş. (2017). Flört şiddeti. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi, 43(1), 41-44.

2. Polat, O. (2016). Şiddet. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Araştırmaları Dergisi, 22(1), 15-34.

3. World Health Organization (2002) World Report on Violence and Health. Geneva: WHO. Http:// www5.who.int/violence_injury_prevention/download.cfm?id=0000000582

4. Fidan, F., & Yeşil, Y. (2018). Nedenleri ve sonuçları itibariyle flört şiddeti. Balkan ve Yakın Doğu Sosyal Bilimler Dergisi, 4(1), 16-24.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
 1. Selda diyor

  Çok faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık Feyza hanım 👏👏👏

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.