Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir ve Hangi Hastalıklarla Karıştırılmaktadır?

0 1.629

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günlük yaşamda çektiğiniz ağrı çekilmez bir hal aldıysa pek çok farklı uzmana danışmanıza rağmen bir türlü tam sebebi bulunamıyor ve sürekli ağrı kesici içmek zorunda kalıyor iseniz sebebi fibromiyalji sendromu olabilir.

Teşhisi zor konulan ve günümüzde sık duymaya başladığımız, geçmeyen ve sürekli hissedilen ağrı şikâyeti ile karşımıza çıkmaktadır. Maalesef ağrı kesici ilaçlara kolay yanıt vermez. Bazı dönemler azalabilir bazı dönemler alevlenebilir. Günlük yaşamı kısıtlar ve kişiyi kısır bir döngüye sokar. Kronik ağrı dendiğinde ilk akla gelen fibromiyalji sendromu genellikle kadınlarda daha sıklıkla görülebilmektedir. Fibromiyalji bir sendromdur ve fibromiyaljiye sendrom denmesinin sebebi teşhis edilmesi bir hastalıktan daha zor olabilen birçok semptomlar topluluğu ile kanalize bir tablo olarak görülmesidir.

Fibromiyalji Belirtileri

  • Özellikle boyunda başlayıp, enseden başa yayılan omuzlarda, belde ve kalçada ağrı hissi.
  • Ağrıya eşlik eden yanma ve sızlama hissi.
  • Gezen ağrılar.
  • Uyku kalitesinde bozukluk.
  • Artan iştah.
  • Gün içinde şikayetlerde artış olur günlük işleri yapmakta zorlanırsınız ve özellikle sinir ve streste ağrı artar.
  • Kas ağrısı ile spesifik olmayan semptomlar da sık görülür. Bunlar; abdominal (karın ağrısı), şişkinlik, ishal, kabızlık, soğuğa dayanıksızlık, baş ağrısı, moral bozukluğu vs. olarak sıralanabilir.

Tüm bu belirtiler sizi kısır bir döngüye sokar. Ağrınız oldukça mutsuz olursunuz mutsuz oldukça ağrınız artar.

Fibromiyalji İle Karıştırılan Hastalıklar

Fibromiyalji pek çok hastalık ile de karışabilmektedir.

Bunların başında; romatizmal hastalıklar, hipotiroidizm, bel ve boyun fıtıkları, depresyon, MS, polimiyozit vs. gelir.

Bu yüzden; deneyimli bir hekimin hastayı çok iyi dinlemesi, detaylı muayene etmesi ve diğer hastalıkların dışlanmasını sağlaması ile hastalık saptanır.

Gerekli durumlarda EEG, EMG ve gerekirse Cranial MR, birçok hastalığın dışlanmasına yardımcı olur.

Fibromiyalji sendromunda ağrı uzun süre sürer ve zaman zaman tekrarlayabilir. Kişi tam iyilik ve sağlık halini hissettim ben düzeldim dediği anda tekrar başa dönebilir. Bu da hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler ve tedaviye inancını kırar. Bunun için; hastaların hayatlarını modifiye etmeleri gerekir. İlaçların reçetede yazıldığı şekilde alınması, verilen egzersizleri disiplinli bir şekilde yapılması ve beslenme şekillerini bir uzman desteği ile düzenlenmesi gerekmektedir.

İlaçların doktora danışılmadan bırakılmaması ve tedavi hareketleri olarak terapist tarafından gösterilen egzersizlerin uygulanmaya devam edilmesi elzemdir. Süreç istikrar ister ve egzersiz kişinin yaşamının bir parçası olmalı alışkanlık haline getirilmelidir.

Ağrının yoğun hissedildiği ve günlük yaşamı blokajladığı anlarda gevşeme ve nefes egzersizleri uygulanabilir, stres ve anksiyete durumlarından uzaklaşmak gerekir günlük rutine mutlaka düzenli yürüyüş eklenmelidir kas spazmlarının yoğun hissedildiği dokulara sıcak uygulama yapılabilir.

Düzenli doktor kontrolleri ve fizyoterapi seansları ile süreç devam ettirilir.

Kronik ve tetiklenmesi kolay bir sendrom olan fibromiyalji tedavisinde hastanın tedaviye olan inancı süreç uzadıkça zorlaşır. Biyopsikososyal yaklaşım dediğimiz yöntem ile kişinin biyolojik, sosyal ve psikolojik pek çok durumunu değerlendirmek gerekir. Uzmanlara bu şikayetler ile gelen kişilere ilaç desteği ve fizyoterapi hizmetinin yanında terapist ile danışmanlık desteği de sağlamak ve multidisipliner disiplinle hareket etmek başarılı sonuçlar vermektedir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.