FDA, Anal Seks İçin Kullanılacak Prezervatifi Onayladı

0 2.481

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Prezervatifler yıllardır ‘etiket dışı’ amaçla anal seks için kullanılıyordu. Buna yönelik yapılan çalışmalar sonucunda FDA onaylı ilk anal prezervatif üretildi.

FDA, bulaşıcı hastalıkların azalması umuduyla anal prezervatife onay verdi.

FDA sözcüleri bu onayla toplumda anal seksin rahatça konuşulabilmesini, farkındalığın yaratılmasını, LGBT’li bireylerin özgürce cinsel korumasını sağlaması ve bulaşıcı hastalıkların önüne geçilmesini istediğini belirtti.

FDA’ nın haber bülteninde yaptıkları açıklamada ise HIV ve HPV virüsünün vajinal sekse oranla anal seks yoluyla yayılmasının ciddi risk yarattığı söylendi.

Bu amaçla kullanımı onaylanmış bir prezervatifin halk için güven yarattığını açıklayan FDA yapılmış bir çalışmasından da bahsetti.

Çalışma 500 erkek üzerinde Emory Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirildi. Katılımcılar, erkeklerle seks yapan erkekler ve kadınlarla seks yapan erkekler arasında eşit olarak bölünmüştür. Bu araştırmanın sonucunda anal seks için üretilen kondomun başarısızlık oranının %1 olduğu bulundu.

Diğer Prezervatiflerden Farkı Nedir?

Farkı direkt bu amaç için test edilmesidir. Diğer prezervatiflerle görünümü aynı ve lateksten üretilmiştir.

Boston, Massachusetts merkezli Global Protection Corp adlı şirket tarafından üretilecektir.

Peki Nasıl Satılacak?

Şirket prezervatifi hem üretecek hem satacak.

Şirket prezervatifi üç farklı versiyonda sunmaktadır.  Prezervatifler 54 farklı boyutta mevcuttur ve her kullanıcı için en iyi prezervatif boyutunu bulmaya yardımcı olmak için bir kâğıt şablon içerecektir.

Web sitesinden satacağı prezervatiflerinin fiyatı üçlü paket için yaklaşık 3,48 ABD Doları ve 24’lü paket için 14,48 ABD Doları olarak belirlenmiştir.

Hui, A. (2022, 02 25). FDA Approves First Condom Meant Specifically for Anal Sex. health.com: https://www.health.com/condition/sexual-health/fda-approves-condom-anal-sex adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.