EYVAH! Çocuğum Yemek Yemiyor. Ne Yapabilirim?

0 3.050

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba değerli okurlar,

Yazıma başlamadan önce karşılaştığım bir olayı sizlere anlatmak istiyorum. Davet edildiğim bir akşam yemeğinde her şey olağan seyrinde ilerlerken yan masaya bir aile oturdu. Ailede herkes ne yiyeceğini düşünürken anneleri olduğunu düşündüğüm hanımefendi son derece telaşlı görünüyordu. Yanında getirdiği yemek çantasından çocuğuna hazırladığı yemekleri masaya çıkarmaya başladı. Çocuğun suratında hoşnut olmadığını belli eden bir ifade belirdi. Annesi ve babası zorlu bir görevi yerine getiriyor gibiydiler. Babası çocuğu kucağına aldı ellerini ve bacaklarını hareket ettiremeyeceği bir biçimde bağladı ve annesi yemeği yedirmeye başladı.

Gördüklerimi anlamlandırmaya zorlandım gerçekten amaç sadece beslenmesini sağlamak mıydı?

Çocuklarda yeme problemi, anne ve babalar için endişe verici ve üzücü bir konudur. Çocuğu yemek yemeyen ebeveynler çocuğun yemek yemesi için değişik yöntemlere başvururlar. Çocuklarının yemek yememesini şımarıklık olarak nitelendirip sinirlenirler ve çocukları tehditle, korkutmayla yemek yemeye zorlayabilirler.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta rutin sağlam çocuk takiplerini yaptırmaktır. Bu takipler sayesinde boy-kilo-baş çevresi ölçülerek çocukların yeteri kadar beslenip beslenmediği tespit edilebilmektedir. Beslenme sorunun altında yatan herhangi bir sebep bulunamadıysa hem ebeveynler hem de çocuklar için beslenme ıstırap verici bir durum haline gelmemelidir.

Çocuğunuzun Yemek Yeme Probleminin Nedeni Ne Olabilir?

  • Okul öncesi yaş grubunda bulunan çocuklar keşfetmeyi çok sevmeleri sebebiyle etraflarında bulunan şeylerle çok ilgilidir. Yemek yeme zamanları çok uzun geldiği için sıkılabilir ve yemek esnasında yemek dışında ilgisini çeken şeylerle ilgilenebilirler. Çocukların yemek yeme zamanlarında etrafıyla konuşmaya çalışması, yemek yerine masada bulunan başka eşyalarla ilgilenmesi normaldir.
  • Çocuklar gelişim çağlarının belli dönemlerinde fazla veya yeterli kiloları sebebiyle daha az kaloriye ihtiyaç duyabilirler. Bu dönemde çocukların yemek yemesinde de azalmalar görülmesi normaldir.
  • Bağımsızlık arayışında olan çocuklar ebeveynlerine karşı yemek seçimi yaparak anlatmaya çalışabilirler. Bu durumu anlamaya çalışma, ona yardımcı olmak yerine yemek yemeye zorlama ve cezalandırma gibi geri bildirimler çocukların yemek yeme konusunda daha da isteksiz olmalarına yol açar.
  • Hemen hemen hepimizin belli yaşlarda beğenmeyip daha sonra beslenmemize dahil ettiğimiz besinler bulunmaktadır. Bu durum çocuklar için de geçerlidir. Çocuklar belirli zamanlarda bazı yiyecekleri çok severken bazılarını yemek istemezler. Anne ve babalar “çocuğum eskiden şu yiyeceği yiyordu şimdi hiç yemiyor” diye endişeye kapılabilirler. Çocuk pek çok yiyeceği yiyor ve belli yiyecekleri yemek istemiyor ise bu durumda bir sakınca yoktur.
  • Çocuğunuza karşı söylediğiniz ısrar cümleleri de onu yemek yemekten uzaklaştırıyor olabilir. “Tabağındakileri yemezsen büyüyemezsin”,” Yemeğini yemediğin için cezalısın”,” Bunları yemezsen arkandan ağlar.” gibi sözlere hepimiz tanık olmuşuzdur. Çocuğun yemek yeme isteğine hiçbir katkısının olmadığı ve çocuğun bunlara kanıp yemek yemediğini belirtmek gerekir.

İştahsız Çocuğa Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

  • Çocuklar ebeveynlerini rol model alarak büyürler. Bu nedenle beslenme konusunda da örnek davranışlarda bulunmak önemlidir.
  • Yemek yeme belirli bir düzene oturtulmalıdır. Yemek saati, sofranın belirli bir süre sonra kaldırılacağı, yemeğin televizyon ya da bilgisayar karşısında değil aile bireyleriyle yemesi gerektiği çocuğa gösterilerek anlatılırsa çocukta bir bilinç oluşturulabilir.
  • Çocuklar öğünler arası yedikleri abur cuburlar ile karınlarını doyurabilirler. Abur cubur yenmesinin kısıtlanması çocukların yemek saatinde acıkmasını ve daha iyi yemek yemesini sağlayacaktır.
  • Yemek sırasında çocuğa farklı seçimler sunmak ve yiyeceği yemeği onun seçmesine izin vermek yeme problemlerini aşmada bir seçenek olabilir. Çocuk kendini bir birey olarak hisseder ve yediği yemeği severek yer.

Dışarıdan sadece beslenme davranışı olarak gözlemlediğimiz durumun aslında çocuğun ait olma, birey olma, karar verme gibi tüm davranışlarını da etkilediğini ve ona gösterdiğimiz tutumun son derece önemli olduğunu bilmek gerekir. Beslenme gibi doğal bir olayın olağan seyrinde ilerlemesi ve çocuğun seçimine bırakmak belki de bu durumu sorun olmaktan çıkaracaktır.

Bu yazının bakış açınızda güzel bir pencere açması dileğiyle 😊

Eyinacar, D. M. (2019). Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazandırılması Projesi Kapsamında İlkokul Öğrencilerinin Ebeveynlerine Verilen Beslenme Eğitiminin, Çocukların Beslenme Alışkanlıkları Üzerine Etkileri. Ankara: Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü.

Küçükali, R. (2009). Çocuklarda Beslenme Bozuklukları ve Beslenmenin Okul Çocuklarının Üzerine Etkileri. 274-289.

Ünal, F. (2011). İştahsız Çocuklara Klinik Yaklaşım. Güncel Pediatri Dergisi, 79-84.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.