Evden Verimli ve Üretken Çalışmak İçin 5 Öneri

0 6.661

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu zorunda kaldığımız sosyal uzaklaşma döneminde, seni gerçek dünyadan koparmadan sana özel bir dünya oluşturalım istiyoruz. Koronavirüs salgınının bizde takıntıya dönüşmesini engelleyerek onu kabullenip üzerimize düşenleri yapıp önlemlerimizi alalım ve sosyal uzaklaşma durumunda evde neler yapabileceğimize yoğunlaşalım.

Üretmek ve yaratmak, hayat akışımızı durdurmadan ilerlemek ruha iyi gelir. Evden çalışma düzenini oturt ve verimli çalışmaya odaklan. Bunun için sana yardımcı olabilecek birkaç ipucunu paylaşmak istedik;

  • Üretmeye yaşam alanında kendine bir çalışma alanı belirlemekle başlayabilirsin.

Ofisindeki ergonomik rahatlığı evde sağlamak için yemek masasını veya kanepeyi deneyebilirsin, ama gün içinde kullanmak isteyeceğin alanlar olduğu için odaklı çalışmak için en doğru seçenekler olmayabilir. İyi aydınlatılmış veya mümkün olduğunca doğal ışık alan bir odada, oturarak konsantre olabileceğin kendine ait ideal bir çalışma alanı yaratmalısın. Yataktan çalışmak bir seçenek olmasın!

  • Evden çalışmaya başlamadan önce orijinal rutininin bir benzerine sadık kalmaya çalışmanı öneriyoruz. İşe gidiyormuş gibi aynı saatte uyanmaya, pijamalarını değiştirip, duşunu alıp, sporunu ve kahvaltını yapıp, aynı saatte iş başında olmaya çalışabilirsin. Eğer bunlardan vazgeçersen, birkaç gün sonra odaklanamadığını ve verimliliğinin düştüğünü göreceksin.
  • Hareketsiz kalma

Eğer kameranı açman gerekmiyorsa aramalarını evin içinde yürüyerek yapabilirsin. Sosyal izolasyon duyarlılığıyla, mola olarak kısa bir yürüyüş yapmak verimliliğin artması için harika bir yöntem. Dışarı çıkmak istemiyorsan da kısa bir plank yaparak kan dolaşımına yardımcı olabilirsin. Tüm günü bilgisayar başında hareketsiz geçirerek hem sağlığını tehlikeye atmak hem de beyin fonksiyonlarını olumsuz etkilemek istemezsin.

  • Çay, kahve, öğle yemeği ve muhabbet için molalar planla

Evde seninle birlikte olacaklarla bu planı paylaş ve hangi zamanlarda bölünmemen gerektiğini anlat. Açık iletişimle evde geçireceğin zamanı çok daha kolaylaştırabilirsin. Fazla kişinin/ailenin evde bulunduğu durumlarda özel ve ortak alanları dönüşümlü kullanmak ve iş planını buna göre yapmaya çalışmaktan başka çözüm yok gibi duruyor.

  • İşlerin mümkün olduğunca benzer hızlarda akmasını sağla, anlık erişilebilir olmak önemli

Çalışma verimini düşürmeden; ulaşılabilir olduğundan, cep telefonu ve iş uygulamalarının bildirimlerinin açık olduğundan emin ol. Hayatını kolaylaştırabilecek tool önerilerimiz için de bir seri hazırladık, devamı için okumaya devam et!

Mesafelere rağmen birlikteliğimizi korumaya çalıştığımız bir dönemden geçiyoruz. Hem kendini hem çevrendekileri korumak için yapman gerekeni biliyorsun; #EvdeKal! 

https://kolektifhouse.co/komag/uretken-sosyal-uzaklasma-evden-verimli-calismak-icin-5-puf-nokta/ Erişim Tarihi: 8.4.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.