Evde Yeni Bir Ses: Bebeğiniz

2 122

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Alıştığımız bütün düzeni kendi ekseninde çevreleyen, 9 ay sabırla bekleyip hazırlık yaptığımız yeni üyemize merhaba derken, kısa bir hastane serüveninden sonra neler yapacağımıza, onunla nasıl bağ kuracağımıza birlikte göz atalım. Aile olarak onu kucaklayıp aklımızı kurcalayan sorulara birlikte bakalım.

Bebeğim hastaneden taburcu oldu.

 • Şimdi evde bizi neler bekliyor?
 • Onun için neler yapabilirim?
 • Onu nasıl besleyebilirim?
 • Banyo, bakım ve uyku düzeni için neler yapabilirim?
 • En çok aklımıza takılıp bizi huzursuz eden diğer bir sorun onu Covid-19 virüsünden nasıl koruyabilirim?

Hastaneden Sonra Evde Onun İçin Neler Yapabilirim?

Bebekler hastanede belli bir rutine ve düzene alışmış oluyorlar. Beslenme, bakım, uyku ve banyo gibi rutinleri belli bir düzene göre yapılmakta. En önemlisi yenidoğanlarda bebeğinizle teması en az düzeyde ve kontrollü olarak sürdürmekteyiz.

Bebeğinizle temas etmeden önce mutlaka el hijyeninizden emin olmalısınız. Onu korumak için yapabileceğiniz en güzel önlem budur.

Bebeğiniz için evde ilk olarak oda sıcaklığını ayarlayabilirsiniz. Özellikle prematüre bebeklerde vücut sıcaklığını korumak oldukça önemlidir. Çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda bebekler huzursuz olurlar.

Bebeğinizin uyuduğu odada çok fazla gürültü olmamasına özen gösterin. Bebeğinizin odasında yüksek sesle konuşmamaya yüksek sesle müzik dinlememeye dikkat ediniz.

Odanın fazla ışık alması onun gece gündüz ayrımı yapmasına ve uykuya dalmasına etki edebilir.

Bebeğinizi çok sıkı olmamak şartıyla kundaklama yöntemiyle uyutabilirsiniz. Uyku boyunca kendi reflekslerinden korkarak ya da irkilerek uyanmasını önlemiş olursunuz.

Yastığının çok yüksek olmamasına ve yatak örtülerinin aşırı deterjan kokmamasına özen gösterin.

Beslenme sonrasında bebeğinizi sağ tarafına ya da yüz üstü pozisyonda uyutabilirsiniz. Bebeğinizin hangi uyku pozisyonunu sevdiğini takip etmeniz sizin için bir avantaj sağlar. Yeni doğmuş bebekler 24 saatin büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler.

Bu süreçte onun beslenmesine oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Bebeğiniz için en ideal besin anne sütüdür ve ilk 6 ay sadece anne sütü veriniz. Uyandırmaya kıyamayıp beslenmesini ertelemeniz durumunda hipoglisemi(kan şekerinin düşmesi) gelişmesine sebep olabilirsiniz. Evde bebeğinizin beslenme durumuna göre 2 veya 3 saatte bir uyuyorsa bile uyandırıp beslemeniz gerekiyor. Uyandırıp beslediğiniz zaman almak istemiyorsa ya da beslenmeyi reddediyorsa bu süreyi 4 saati aşmayacak şekilde uzatabilirsiniz.

Özellikle gece beslenmelerini ihmal etmeyip zamanında yapmaya özen gösteriniz. Gece ve gündüz alınan süt arasında büyük farklar olup gece verilen sütte büyüme hormonları daha fazladır. Bebeğiniz beslenme sonrasında hala aranıyorsa ya da ağlamaya devam ediyorsa biraz daha besleyebilirsiniz.

Beslenme sonrası gazını çıkarmayı ve bu esnada onunla sohbet etmeyi ihmal etmeyiniz. Bebeğinizi omzunuza yatırarak sırtına yukarı aşağı sıvazlama hareketi yapınız ve hafif vuruşlarla gazını çıkarması için yardımcı olunuz. İşte bu kadar! Tebrikler.

Bebeğinizin alt bakımını ve bez değişimini beslenme öncesinde yaparak kusmasını önlemiş ve uykuya geçişini bekletmemiş olursunuz. Bebeğinizin alt bakımını alkol, boya ve koku içermeyen ıslak mendillerle veya ılık suyla ıslattığınız pamukla yapabilirsiniz. Özellikle kız çocuklarında bebeklik döneminden itibaren özel bölge temizliği büyük önem taşımaktadır. Kız bebeklerde alt temizliğini yukarıdan aşağıya doğru tek hareketle ve gerekiyorsa pamuğu değiştirerek yapınız. Kuru kalmasına özen gösteriniz. Alt bakımında ve diğer vücut bölgelerinde pudra kullanmamaya dikkat ediniz. Bebeğinizin vücut gözeneklerini kapatıp nefes almasını önlemiş olursunuz.

Bebeğinizin kaka ve idrarındaki koku, renk ve kıvam değişikliğine dikkat ediniz. Bunlar vücudundaki bir hastalık durumuna işaret olabilirler.

Bebeğinizin banyosunu uygun oda veya banyo sıcaklığını sağlayın. Suyunun çok sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edin. Dirseğinizle ısı kontrolü yapabilirsiniz. Bebeğiniz için göz yakmayan, boya içermeyen şampuanlar tercih ederek onu haftada iki kez yıkayabilirsiniz. Bunu bebeğinizin ihtiyacına ve evin durumuna göre belirleyebilirsiniz.

Bebeğinizin kıyafetlerini hazır bulundurun banyo sonrasında zaman kaybetmeden onu giydirin.

Banyo sonrasında masaj yapmak istiyorsanız oda sıcaklığına ve el sıcaklığınıza dikkat ediniz. Soğuk olması onu ürkütebilir.

Bebeğinizle banyo, masaj ve giyinme aşamasında konuşmaya, gülümsemeye özen gösterin. Bebeğinizin en sevdiği iletişim ona gülümsemenizdir. Bebeğinizin banyo öncesinde beslenmemiş olmasına dikkat ediniz. Banyo sırasındaki hareketlerden dolayı kusmasına sebep olabilirsiniz. Banyo sonrası bebeğinizi aktif bir beslenmeye ve deliksiz bir uykuya bırakabilirsiniz.

COVID-19 Sürecinde Bebeğinizi Nasıl Korursunuz?

Bebeğiniz Covid-19 sürecinden korumanızın en önemli adımı el hijyeninizi sağlamaktır.

 • Bebeğinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayınız.
 • Bebeğinizin kalabalık misafir ortamında bulunmasına özen gösteriniz.
 • Mümkünse bir süre misafir kabul etmeyiniz.
 • Dışarıdan gelen aile üyelerinin el hijyeni konusunda dikkatli olmasını söyleyiniz.
 • Dışarıdan geldikleri kıyafetlerle bebeğinize dokunmayıp kucağına almamasına özen gösteriniz bu konuda onları uyarınız.
 • Bebeğinizin kıyafetlerini uygun şekilde yıkayınız.
 • Deterjanını kokusuz tercih ediniz.
 • Kıyafetlerini güneşte kurutup ütüleyiniz.
 • Biberon ve emzik kullanıyorsanız bunları kullanmadan önce kaynatmaya özen gösteriniz.
 • Yenidoğan döneminde bebekler ellerini çok fazla ağızlarına götürürler ve ellerinin temizliğine dikkat ediniz. Bununla birlikte yıkayıp ütülediğiniz eldivenleri kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin hastaneden taburcu olmasından sonra bu basamaklara dikkat edebilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları yorumlarda paylaşırsanız cevaplayabilirim.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
 1. Mustafa kılıç diyor

  TEK KELİME İLE HARİKA BİR YAZI HARİKA BİR BİLGİ ÇALIŞMANIZIN DEVAMINI İSTİYORUM SAĞ OLUN VAR OLUN

 2. Mustafa kılıç diyor

  BU DÜNYANIN EN YARARLI VE İYİ YAZI ÇALIŞMASI ÇOK TEŞEKKÜR

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.