Estetik Ve Saç Ekiminde En Gelişmiş Teknikler Türkiye’de Uygulanıyor

0 107

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hayatın her alanında kontrollü normalleşme döneminin başladığı bugünlerde yavaş yavaş koronavirüs gündemini geride bırakmaya başladık. Hatta teknoloji, bilim, eğitim ve sağlık alanında yeniden şahlanma dönemine girdik diyebiliriz. Baharın gelişiyle güzel başladığımız bu dönemde sağlıklı yaşam ve sağlık turizmi konusunda dünyaya örnek olmaya devam ediyoruz.

Sizlere bu hafta katıldığım uluslararası kongreden ve dünyanın Türkiye’ye baktığı pencereden bahsedeceğim.

Ülkemizin yeniden ve en iyi teknolojileri kullanarak yapılandırdığı sağlık sektörü, Türk hekimlerimizin de başarısıyla sesimizi tüm dünyaya duyurmaya çalışıyor.

Dünya üzerindeki birçok ülkeye göre elde ettiğimiz aşı uygulama başarısı ile dünyanın dikkatini çekmeyi başardık. Kontrollü normalleşme ile birlikte sağlık turizmindeki yaralar sarılmaya başladı. Bunu uzaktan duyuyoruz duymasına ama dış pencereden bunu görmek ve yurt dışında insanların gıpta ile baktığı bir ülkeden gelme hissiyatını yaşamak gurur verici.

Dünya Estetik Ve Saç Ekiminde Türkiye’yi Konuşuyor

Geçen hafta Prof. Dr. Serdar Dağ, kök hücre tedavilerini konuşmak üzere Kazakistan’da ben ise estetik ve saç ekimi konusunda ülkemizi temsil etmek için Ukrayna’daydım. Sağlık sektöründe örnek alınan bir ülke konumuna gelmenin verdiği mutluluğu köşeye de taşımak ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı olan kök hücre tedavilerinden aşılamaya ve hücre yenilemeye kadar birçok konuyla ilgili sunum yapan Prof. Dr. Serdar Dağ, Kovid-19 hastalığında kök hücre tedavisinin önemi hakkında bilgi verdi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Ukrayna Uluslararası Saç Cerrahisi Kongresi (USHRS) gerçekleşti. Ülkemizi estetik ve saç ekimi konusunda temsil etmenin gururunu yaşamakla birlikte hazırladığım sunumla Türkiye’nin bu alandaki başarısını gözler önüne serme fırsatı elde ettim. Kongrede dünyanın farklı ülkelerinden gelen cerrahlar estetikte ve saç ekiminde kullanılan yöntemlerle ilgili sunumlarını paylaştı. Dünyada koronavirüs salgınına karşı aşılama süreci devam ederken birilerinin “Ne yapabilirim” derdine düşmesi ve Türkiye’nin örnek bir ülke olarak gösterilmesi geleceğe dair ümidin var olduğunun ispatıydı.

Her ülkenin estetik ve saç ekiminde avantajları ve dezavantajları olduğunu görsek de kongrenin ortak amacı elbette beyin fırtınasıydı. Peki, dünyada en çok kullanılan estetik ve saç ekimi yöntemleri neler? Gelin birlikte bakalım…

Dünyada En Çok Kullanılan Estetik Yöntemleri

  • Botoks,
  • Lazer epilasyon,
  • Liposuction,
  • Dolgu uygulamaları,
  • Burun operasyonları,
  • Göz kapağı ameliyatları,
  • Cerrahi uygulamalar,

Dünyada En Çok Kullanılan Saç Ekimi Yöntemleri

Yönteme yer vermeden önce saç ekimine kısaca değinecek olursak saç canlı bir dokudur saç kökü çeşitli nedenlerle canlılığını yitirirse yani ölürse saçın yer kapladığı o bölge saç dokusu kaybolur. İşlev gören canlı saç köklerinin özel tekniklerle işlevini yitirmiş saçsız alana nakline saç ekimi diyoruz. Saç nakli dünyanın gelişmiş merkezlerinde bu işi yapan doktorlara göre doğru yapıldığı takdirde şu anda yapılabilen en başarılı doku naklidir.

Fue saç ekimi: Fue saç ekimi dünya üzerinde uygulanan en popüler kellik tedavisidir, saç köklerinin donör alandan özel cihazlarla alınıp saçsız alana nakledilmesine fue denir.

Fue yöntemi içerisinde çok sayıda teknik barındırır ve her cerrah farklı tekniklerle saç ekimini uygular.

Tecrübe Aşılamadaki Farkı Ortaya Çıkaracak

Yukarıda saydığımız tüm estetik ve saç ekimi yöntemleri ülkemizde de uygulanıyor. Hatta artık bu yöntemler için tercih edilen ülkeler sıralamasında en yukarıdayız. Çünkü hem teknoloji hem de donanım noktasında epey ilerideyiz. Bu durum teknoloji ve fiziki farklılıklarımızı ortaya koyarken aşılama sürecinde de büyük bir avantaj sağlayacaktır. Çünkü disiplin ve özveri tecrübeyle bir araya geldiğinde farkı yaratır. Peki, virüsle başa çıkmaya çalışırken gelecek nasıl şekillenecek? Şüphesiz yaşam kalım savaşı verilen bugünlerde geleceği ancak üretim, bilim ve teknoloji kurtaracaktır.

Aşılama süreci ülkemizde ve dünyada hızla ilerlediği sürece kongreler ve uluslararası iletişimler artacak ve bizler ülkemizi temsil etmekten gurur duymaya devam edeceğiz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.