Erkeklerin Kendi Spermlerine Alerjisi Olabilir!

0 5.161

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yapılan yeni bir araştırma, bazı erkeklerin kendi orgazmlarına karşı alerjik reaksiyon gösterebileceğini ortaya koydu. Yani sperme alerjisi olanların büyük çoğunluğunu kadınlar oluştursalar da erkeklerde de tek tük bile olsa bu sorunun yaşandığını söylemek mümkün. Hatta yapılan araştırmada yer alan olguda, orgazm olduktan sonra alerjik reaksiyon gösteren 27 yaşındaki bir erkek vaka, doktorları epey şaşırtmış.

Araştırmaya göre; 27 yaşındaki erkek birey, Oakland Üniversitesi William Beaumont Tıp Fakültesi’nin üroloji bölümüne başvuruyor. Belirttiği şikayetleri, doktorlar tarafından bir hayli ilgi çekici bulunuyor. Adam tam 9 yıldır, boşaldıktan sonra öksürük, boynundaki lenf bezlerinde şişlik, kollarında ürtiker, grip ve hapşırma gibi bulguları yaşadığından bahsediyor.

Doktorlar, hastanın 18 yaşındayken başlayan belirtilerini detaylıca dinledikten sonra, tanı olarak -orgazm olsun veya olmasın- testislerindeki tüplerin (sperm üreten tüpler) ağrılı biçimde şiştiğini gözlemliyor. Muayene sonrasındaysa doktorlar, hastanın semptomlarının rahatsız edici olması nedeniyle cinsel ilişkiden kaçındığını da raporlarında belirtiyor.

Araştırmacılar, Urology Case Reports adlı bilimsel dergide, “Hasta, semptomlarının rahatsız edici doğası nedeniyle, herhangi bir cinsel aktiviteden veya romantik ilişkiden aktif olarak kaçındı.” ifadelerini kullanmış.

En sonundaysa adama, orgazm sonrası hastalık sendromu teşhisi koyuluyor. Aslında bu hastalık, daha önce hiç görülmemiş bir durum değil ancak tıbbın o zamana kadar tanımladığı 60’tan az vaka olması nedeniyle beklenmediği bir durum.

Bu konudan mustarip olan kişiler, orgazm olduktan sonraki bir hafta boyunca ani grip belirtileri gösterebilir. Hastalığın diğer belirtileri arasında yorgunluk, dalgınlık, baş ağrısı, duygusal değişimler, konuşma bozukluğu, hafıza sorunları ve odaklanamama problemleri de yer alıyor.

Post Orgazmik Hastalık Sendromu (Orgazm Sonrası Hastalık Sendromu, POIS) olarak bilinen bu reaksiyonlar, birkaç günden bir haftaya kadar sürebiliyor ve erkeğin kendi spermine gösterdiği alerjik veya otoimmün bir tepkiden kaynaklanabiliyor.

Vücuttaki bağışıklık sistemi hücreleri, vücutta bulunan “yabancı” maddelere nüfuz etmek için eğitilmiştir. Spermi besleyen, çevreleyen ve bağışıklık hücrelerinden izole tutan “Sertoli” adlı özel hücreler var. Sertoli hücreleri zarar gördüğünde, sperm ilk kez bağışıklık sistemine maruz kalır ve bağışıklık sistemi bir virüs veya yabancı bakteriymiş gibi sperme saldırır.

Orgazm sonrası hastalık sendromu veya POIS, ilk olarak son yirmi yıl içinde tanımlanan ve literatürde altmıştan az bildirilen vakaya sahip çok nadir bir durumdur. Veriler değişkendir ancak aşağıda belirttiğim ortak özelliklerle karakterize edilebilmektedir.

  • Aşağıdaki belirtilerden bir veya birden daha fazlasının bulunması

Grip benzeri bir durum hissi, aşırı yorgunluk veya bitkinlik, kas zayıflığı, ateş veya terleme deneyimleri, ruh hali bozuklukları ve/veya sinirlilik, hafıza güçlükleri, konsantrasyon sorunları, tutarsız konuşma, burun tıkanıklığı veya sulu burun, kaşınan gözler.

  • Tüm semptomlar, koitus ve/veya mastürbasyonla başlayan boşalmadan hemen sonra (Örn. saniye), hemen (Örn. dakikalar) veya birkaç saat sonra ve/veya spontan olarak (Örn. uyku sırasında) ortaya çıkar.
  • Semptomlar her zaman veya neredeyse her zaman ortaya çıkar, örneğin boşalma olaylarının %90’ından fazlasında.
  • Çoğu semptom yaklaşık 2-7 gün sürer.
  • Semptomlar kendiliğinden kaybolur.

Kişi için en uygun tedaviyi sağlayabilecek tek bilir kişi hekimdir. Misal yukarıdaki vakada, alerji ilaçlarıyla erkek hasta tedavi ediliyor. Araştırma sonucunda bildirilenlere göreyse bu tedavi %90 oranda işe yarıyor. Ancak bu örnekte işe yarayan tedavi herkeste işe yarayacak diye bir kaide yok.

  • POIS, günümüzde cinsel işlev bozukluğu yaşayan erkekler arasında aşina olmadığı bir tanı olmaya devam etmekte.
  • POIS’nun kesin nedenleri belirsiz.
  • POIS çok nadir teşhis edilen bir hastalık ve bilinen en etkili tek bir tedavi yok.

 https://www.issm.info/sexual-health-qa/what-is-a-sperm-allergy Erişim Tarihi: 07.01.2023

Andrew Shanholtzer, Jacob R. Stephens Carl Lauter, Kenneth M. Peters, Post orgasmic illness syndrome successfully managed with antihistamine: A case report, Urology Case Reports, Volume 45, November 2022, 102189.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.