Erkeklere Yönelik Aile Planlaması Yöntemleri Nelerdir?

0 4.618

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1. Kondom (Prezervatif)

Doğru kullanıldığında %97 etkilidir. Erkekten atılan meninin kadın üreme hücresine ulaşmasını engeller. 

Nasıl Kullanılır?
  • İlişkiye başlamadan hiç temas etmeden önce sertleşmiş erkek organına takılır.Her cinsel ilişki için yeni açılan bir kondom, sertleşmiş erkeklik organına, kadının üreme organına hiç temas etmeden önce takılır. Çünkü boşalmadan önceki salgıda aktif üreme hücresi bulunabilir.
  • Kondomun ucunda meninin dolacağı rezervuarın, başparmak ve işaret parmağı arasında sıkıştırılarak havası alınmalıdır. Diğer elin baş ve işaret parmakları ile kondomun kenarı penisin aşağısına doğru yuvarlayarak katları açılmalıdır. 
  • Ereksiyon kaybolmadan önce, kondom parmaklarla tutularak penis dışarı çekilmelidir. Kondom bir kere kullanıldıktan sonra atılmalıdır. 
  • Kondomu kayganlaştırmak için, herhangi bir yağ, yağlı madde veya vazelin kullanılmamalıdır. Bu maddeler bir kaç saniye içinde  kondomun bozulmasına neden olur. Kondom serin bir yerde saklanmalıdır, cepte taşınmamalıdır.
  • Her cinsel ilişkide yeni bir kondom kullanılmalıdır

2. Erkekte Üreme Hücresi Kanallarının Bağlanması (Vazektomi)

Erkeğin tohum kanallarının ameliyatla bağlanmasıdır. Uygulandıktan sonra erkek artık gebe bırakamaz. Tohum kanallarının bağlanması, erkeğin görünümünde, cinsel arzu ve yeterliliğinde, cinsel doyumunda, erkeklik organının (penisin) sertleşmesinde ve boşalmasında hiçbir değişiklik yapmaz, bütün bu olaylar eskisi gibi devam eder.

Nasıl Uygulanır?
  • Vazektomi Hayaları örten deri uyuşturularak, ön yüzünde küçük bir delik açılır. Buradan üreme hücresi kanalları bulunarak bağlanır ve kesilir. İşlem 10-15 dakika sürer. Deride hiç iz kalmaz. 
  • Bu uygulama için hastanede yatmaya gerek yoktur, kişi hemen evine veya işine dönebilir. İşlem yapıldıktan sonraki ilk 20 boşalma süresince ek bir yöntemle korunulmalıdır. Çünkü kanallarda kalan erkek üreme hücreleri gebeliğe neden olabilir. 

Aile Planlaması Danışmalığı İçin Resimli Rehber, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü, Yıl: 2010

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.