Erkekler İçin 4 Kısırlık Tanı Testi

0 3.873

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bir önceki yazımda bahsettiğim, çiftlerin 1 yıl boyunca gebelikten koruyucu yöntem kullanmadan, düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmaması veya oluşan gebeliğin canlı doğumla sonuçlanmaması olarak tanımlanan ve her iki cinsiyetten de kaynaklanabilen infertilitenin (kısırlık) şimdi de size tanı yöntemlerinden bahsetmek istiyorum.

Ülkemizde infertilite tanı ve tedavi yöntemlerinin kullanımı her ne kadar artmış olsa da genele bakıldığında çiftler yapılan tanı işlemlerinin yöntemini bilmediği için kendilerine uygulanacak olan işlemlerden dolayı tedirginlik duymakta ve tanı işlemlerini sürekli ertelemektedir.

Yapılacak olan tanı ve tedavi işlemleri ile ilgili çiftleri bilgilendirmek onların daha sağlıklı karar vermelerine yardımcı olacak ve onları cesaretlendirecektir.

Hastadan doğurganlığı etkileyen faktörler ile ilgili (yaş, cinsel ilişki sıklığı ve zamanlama, stres, vücut ağırlığı, beslenme şekli, yaşam tarzı, fiziksel aktivite öyküsü, sigara- alkol kullanımı, uyku örüntüsü, çalışma saatleri, endokrin hastalıkları vb.) detaylı bilgiler alındıktan sonra tanı testlerine geçilir.

Erkekler İçin Kısırlık Tanı Testleri

1. Semen Analizi

Semen analizinde spermin hareketi, yapısı, sayısı, yoğunluğu, yapışkanlığı ve üriner sistem enfeksiyonlarının veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların varlığına bakılır. Bu analizde herhangi bir fiziksel işlem yoktur.

Örnek verilmeden önce 48-72 saat cinsel ilişkiden ve ejakülasyondan(boşalmadan) kaçınılmalıdır. Semen seminal kâse veya özel kondomla(normal kondom kabul edilmez) toplanabilir. 1 saat içinde laboratuvara teslim edilmesi lazım.

2. Spermiyogram

Spermin yapısının incelendiği bu test için de semen analizinde olduğu gibi spermler toplanır ve 1 saat içinde laboratuvara teslim edilir.

3. Sperm Penetrasyon Testi (SPA)

Spermin yumurtanın dış kısmında bulunan zona pellucida tabakasını delerek dölleme yeteneğine bakılır.

4. Antisperm Antikor Testi

Spermlerin hareketini ve canlılığını engelleyen antikorların varlığı kontrol edilir.

Taşkın L. Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği, XI. Baskı, Sistem Ofset Matbaacılık, 2012, Ankara

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.