Endometriozis (Çikolata Kisti) Kısırlığa Neden Olabilir

0 2.888

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Endometriozis (Çikolata Kisti) son yıllarda kadınlarda görülme sıklığı artmakta olan bir hastalıktır. Bu yazımda sizlere bu konuda detaylı bilgi vereceğim.

Sağlıklı bir kadında hormonal faktörlerin de etkisi ile her ay rahim içerisinde yapılan ve menstrual döngü (adet döngüsü) ile dökülerek kanamaya neden olan bir tabaka bulunur. Bu tabaka endometrium diye isimlendirilir.

Endometriozis (Çikolata Kisti) Oluşum Yaklaşımları

Anatomik ve fizyolojik bozukluklar, hormonal faktörler ve çeşitli cerrahi operasyonlar gibi nedenlerle bazen yumurtalıklarda görülebilir. Bu durumun nedeni henüz tam olarak açıklanamamaktadır. Ancak çeşitli yaklaşımlar öne sürülmüştür. Bunlardan biri retrograd menstruasyon olarak bilinen âdet kanamasının ters yön izleyip tüplerle karın boşluğuna geçmesidir. Bu şekilde karın içi organlara yapışmaktadır.

Yine ortaya atılan diğer yaklaşım ise, bu doku parçalarının kan yolunu ya da lenf yolunu izleyerek çeşitli organlara geçiş yapmasıdır. Bunların yanında karın içinde yapılan çeşitli operasyonlar sırasında (örn: sezaryen) yara dokunun üzerine yerleşmesi ile de endometriozis görülebilmektedir.

Endometrioziste aile hikayesi de önem taşır çünkü genetik yatkınlık sonucu da ortaya çıkması mümkündür.

Bu tabaka rahim içindeymiş gibi rahim dışı organlara da yapıştığında hormonların etkisiyle büyür ve sonra kanar. Yapıştığı bölgelerde yaralar oluşturup, iltihaplanmaları da beraberinde getirir. Bir döngü olarak devam ettiğinde ise komşu organlarda yapışıklık, çarpıklık ve tıkanma oluşturabilir.

Endometriozise çikolata kisti denilmesinin sebebi nedir?

Bu durumun en çok görüldüğü yer yumurtalıklardır. Yumurtalıklardaki endometriozise verilen isim çikolata kistidir. Oluşturduğu eski kanın birikip kalıntı oluşturup koyu renkli, koyu kıvamda bir sıvı oluşturması nedeniyle, erimiş çikolataya benzetilmesiyle bu ismi almıştır.

İlerleyici bir kronik hastalıktır fakat hiç belirti vermeden menopozdan sonra kendiliğinden de küçülebilir.

Endometriozisin (Çikolata Kisti) Belirti ve Bulguları Nelerdir ?

  • Sırt ağrısı,
  • Büyük tuvaleti yaparken ağrı oluşması,
  • Adet öncesinde ağrı,
  • Ağrılı cinsel ilişki,
  • Adet düzensizlikleri,
  • İdrarda ve dışkıda kan görülmesi,
  • Ağrılı adet görmedir.

Endometriozisli kadınlarda rahim tüplerinin yapışıklığı, rahmin hareketsiz kalması ve yumurtalıklarda oluşup fonksiyonlarını bozması nedeni ile infertilite ( kısırlık) görülebilir.

Endometriozisin (Çikolata Kisti) Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pelvik muayene (jinekolojik muayene), pap smear testi, gebelik testi, kan örneği, idrar analizi, laparoskopi ve biyopsi ile kesin tanısı konulur.

Eğer hastalık hafif seyrediyorsa hasta kişiye durumu anlatılıp , ağrı kesiciler önerilebilir.

Eğer ciddi ise, ilaçla ve cerrahi yolla tedavi planlanır.

Taşkın, L., (2020), Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği, XVI. Baskı, Akademisyen Basımevi, s:667

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.