En Fazla Görülen 5 Yeme Bozukluğu

0 1.737

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Günlük rutin hayatımızdaki koşuşturma, stres, sevinç, üzüntü her şey beslenmemizi etkiliyor. Kimimiz sinirliyken çok yemek yerken kimimiz de tek lokma yemek yemez dışardan bakılınca pek dikkatte alınmayan bu durum bizi ne kadar tehlikeye sürüklüyor.

Yeme bozukluğu; insanların aşırı yemek yeme, kendini aşırı aç bırakma ve sağlıksız yeme davranışlarının da bulunduğu bir rahatsızlıktır.

1. Anoreksiya Nevroza

Yeme bozukluğunun en sık karşılaşılan bu türünde şişmanlamaya karşı aşırı korku durumu hakimdir ve kişi zayıf bir bedene sahip olmak için kendini çok uzun süreler boyunca aç bırakır. Yaklaşık olarak 15 yaşlarında görülen bu hastalık bireyin gelişimini olumsuz etkilemekte kalmayıp fiziksel sağlığı da olumsuz etkilemekte kişi ne kadar zayıflarsa zayıflasın kendini hep kilolu olarak görür.

2. Bulimia Nevroza

Yeme davranışı ile ilişkili sık karşılaşılan bir diğer bozukluk ise bulimia nervozadır. Kişinin kendi bedeninde ciddi bir kilo alma korkusu sarar kişi kendine engel olamayacak şekilde yemek yer ve bunun önüne geçemez kişi böylelikle kilo alma kaygısının tetiklenmesi ile parmağını gırtlağına bastırarak kusma refleksini başlatır; midenin tamamını boşaltır. Kontrolsüz yeme ve kusma nöbetlerinin tekrarlayıcı bir hal alması sonucunda vücut yeterli enerjiyi alamadığı için hızlı şekilde kilo kaybeder ve fiziksel sağlık büyük oranda bozulur.

3. Pika

Kişinin en az bir ay süre ile besleyici değeri olmayan şeyleri tüketmesi (toprak, kâğıt, makyaj malzemesi gibi…) yeme bozukluğundan biridir genellikle yaştan bağımsız bir durum olduğu için detaylı yapılacak bir klinik muayenesi gereklidir.

4. Geri Çıkarma Bozukluğu

Tüketilen besinlerin herhangi bir sindirim sistemi hastalıklarına bağlanmaksızın çıkarılması.

5. Kaçıngan/Kısıtlı Beslenme Bozukluğu

Yemek yemeği reddetme veya yemeklere duygusal anlam yükleme sonucu enerji ihtiyacının sürekli olarak karşılanmaması durumu kaçıngan/kısıtlı yeme bozukluğu olarak adlandırılır.

Yeme Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Yeme bozukluklarının tedavisinde öncelikli amaç kişinin fiziksel sağlığını iyileştirmek, bozukluğa bağlı organ hasarı ve ölüm gibi komplikasyonları kontrol altına almaktır. Yeme bozukluğu tedavisini mutlaka alanında uzman ve deneyimli psikiyatri hekimleri ile hastaya uygun olan terapi ile tedavi edilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.