Emzirmenin Anneye Sağladığı Kanıtlanmış 7 Faydası

0 1.003

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebeğini emzirmek çoğu anne için özellikle ilk doğumuysa zorlayıcı olabiliyor. Belirli aralıklarla gece gündüz demeden bebeğin emzirilmesi anneyi ciddi derecede yorabiliyor. Bu süreçler sağlıklı bir emzirme durumu ile kolaylaşabiliyor. Fakat sorunlu emzirme durumlarında (sütün gelmemesi vb.) bu süreç daha katlanılmaz hatta acı verici olabiliyor.

Annelerin büyük bir çoğunluğu emzirmeyi erken bir dönemde kesiyor. Bunun birçok nedeni olabiliyor. Çoğu kişisel tercihten kaynaklanıyor. Fakat emzirmenin anneye ve bebeğe ciddi faydası buluyor.

Bu yazımda emzirmenin anneye sağladığı 7 faydayı sizlerle paylaşacağım.

  1. Kan şekerini düzenleyerek verimli kilo kaybı ve iyi kolesterolün dengelenmesini sağlar. Emziren annelerin kan şekerleri düzenlendiği için diyabete yakalanma riskleri de azalır.
  2. Anneleri doğum sonrası depresyona girmekten korur. Emzirmek anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirerek annelik duygusunun gelişmesinde katkı sağlar. Emziren annelerin kanında yüksek oranda oksitosin hormonu görülmüştür. Oksitosin hormonunun sakinleştirici etkisi sayesinde emziren annelerde doğum sonrası depresyon daha az görülmektedir.
  3. Emzirme sırasında kemiklerin kalsiyum emilimi artar ve bu sayede kemikler yavaş yavaş güçlenir. Kemiklerin güçlenmesi ileri yaşlarda kemik erimesine yakalanma riskini azaltır.
  4. Emziren annelerde oksitosin hormonu yüksektir. Oksitosin hormonu rahim kaslarını uyararak doğum sonrası kanamanın azalmasını sağlar. Bu sayede emziren annelerde demir eksikliği anemisi daha az görülür.
  5. Eğer hamile kalmak istemiyorsanız doğumdan sonra ilk üç ay bebeğin besin ihtiyacının yüzde seksenini emzirerek desteklediğinizde sizi yüksek oranda hamile kalmaktan korur.
  6. Emzirmek günlük harcadığınız enerjiyi 500 – 600 kalori arttırır böylece sağlıklı ve emziren annenin doğumdan sonra kilo vermesi daha kolay olur. Doğumdan sonra kilo vermek anneyi fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi hissettirir.
  7. 5 aylık bir emzirme süreci bile annenin meme kanserine yakalanma riskini yüzde 2 oranında azaltıyor. Emzirme süresi arttıkça meme kanserine karşı koruyuculuk düzeyi de artmaktadır. Ayrıca emziren annelerde rahim ve yumurtalık kanserlerinin daha az görüldüğü yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Elmacıoğlu F. Anne sütünün besinsel özellikleri. Telatar B, editör. Aile Hekimliğinde Anne Sütünün Anne ve Bebek Sağlığı Açısından Önemi. 1. Baskı. Ankara: Türkiye Klinikleri; 2019. p.8-13.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.