Emzirme Tekniğinde Doğru Bilinen Yanlışlar ve En Sık Yapılan 3 Hata

1 2.710

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Emzirme konusunda bilinen yanlış inanışlar insanlığın başlangıcından beri var olmuştur ve yapılan bilimsel çalışmalarda her ne kadar emzirmenin eşsiz faydası kanıtlanmış olsa da bazı inanış ve uygulamalar maalesef devam etmiştir. Emzirirken yapılan bu yanlış inanış ve hatalardan dolayı bu süreç olumlu ilerlemeyebiliyor.

Örnek olarak emzirmeyle ilgili bilinen bazı yanlışlara bakacak olursak;

1. Memelerim dolgun görünmüyor, memelerimde yeterli süt yok

Memelerin dolgun görünmesi, yeteri kadar süt üretip üretmediğiyle ilgili değildir. Kadının bedeni süt üretimini ayarlar ve bebek emdikçe meme daha çok uyarılır ve süt üretimi artar. Bebek emdikten sonra memeler hafiflemiş olarak hissedilir. Doğumdan sonraki birkaç günde süt az miktarda salınsa da özellikle bebeğin memeyi emme isteği arttıkça süt miktarı, üretimi artar.

2. Meme büyüklüğü arttıkça süt üretimi de artar.

Bilinen bu inanış doğru bir inanış değildir, Meme büyüklüğü veya küçüklüğü süt miktarını etkilemez. Memeler yağ dokusu, glandüler doku ve bağ dokusundan oluşur. Meme büyüklüğü sahip olduğu yağ dokusu miktarını yansıtır. Süt üretimini glandüler doku gerçekleştirir. Anne sütü, beslenmeden bağımsız doğru tekniklerle ve sık sık aralıklarla emzirildiği zaman artar.

3. Kolostrum (ağız sütü) bebeğe verilmemelidir, kirlidir.

Kolostrum sütü, doğumdan sonra ilk 4-5 gün anne tarafından bebeğe verilen ilk süttür. İçerisinde yüksek miktarda protein ve immünoglobulin içerir. Dünyada birçok kültürde kolostrumun bebek için zararlı olduğu inancıyla karşılaşmaktayız.

Yapılan bazı araştırmalarda kolostrum sütünün renginin sarı olması zehirli olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Ancak Tıbbi açıdan kolostrum sütünün bebek için doğal bir antibiyotik görevi gördüğü aynı zamanda içerisindeki büyüme faktörü sayesinde sağlıklı bir büyüme ve gelişme sağladığı kanıtlanmıştır.

Sonuç olarak; emzirmek bir annenin yaşayacağı en güzel duygulardan biri olabilir.

Emzirme ile, anne ve bebek arasında duygusal bir bağ kurulur. Tabi ki bebeğin iyi bir şekilde beslenmesi için doğru emzirme tekniklerini bilmemiz ve uygulamamız gerekmektedir. Bu konularda sağlık çalışanları tarafından daha çok danışmanlık yapılmalıdır ve anneler emzirme konusunda bilinçlendirilmelidir.

https://vaneah.saglik.gov.tr/TR-632624/anne-sutunun-onemi-ve-basarili-emzirme-egitimi.html Erişim Tarihi: 05.12.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. nobody diyor

    Merhaba size nerden ulasabilirim e-posta veya sosyal medya olarak.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.