Emzirme Sürecinde Meme Bakımımı Nasıl Yaparım?

0 121

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazımda annelere emzirme sürecinde meme bakımının nasıl olması gerektiği hakkında bilgi vermek istiyorum.

Emzirme doğal bir süreç olmakla beraber doğumdan sonraki yarım saat içinde başlatılması gerekmektedir. Emzirme süresince ten tene temas da çok önemlidir. Bebeğinizin sizi hissetmesi ve size dokunabilmesi oksitosin hormonunuzu aktive edecek ve süt salınımına yardımcı olacaktır.

İlk 6 ay bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmesi gerekmektedir.

Anne sütü;

  • Su,
  • Proteinler,
  • Karbonhidrat,
  • Vitaminler,
  • Mineraller ve
  • Yağlardan oluşmaktadır.

Tüm bunlar bebeğinizin besin ihtiyacı için yeterlidir. Bu süreç boyunca bebeğinize başka hiçbir besin vermenize gerek yoktur.

Meme bakımı ise etkili emzirmede önemli bir rol oynar. Annelere doğum yaptıktan sonra hastaneden taburcu olmadan ebelerin emzirme eğitimi vermesi gerekmektedir, bu eğitimin içeriğinde meme bakımı da bulunmalıdır.

Yapılan çalışmalarda çoğu annenin;

  • Meme ucu çatlakları,
  • Meme üzerine olan baskı ve
  • Emzirme boyunca canının çok yandığını belirterek emzirmekten kaçınabilmektedirler.

Bunu önlemek için küçük, basit ancak etkili adımlarla emzirme etkili bir biçimde devam ettirilebilir.

Anne emzirmeden önce ve sonra ellerini yıkamalıdır. Yine emzirme öncesi memelerinin üzerine ılık bir havlu örterek kan dolaşımını hızlandırmalıdır. Dilerse ılık suyla memelerini yıkayabilir. Bu uygulama sonrasında elini yumruk şeklinde sıkıp memelerinin üzerinden meme ucuna doğru baskı uygulayarak masaj yapmalıdır. Bu masaj süt kanallarının açılmasına yardımcı olacak ve etkili bir emzirme gerçekleşecektir.

Emzirme sonrası meme ucunda kalan süt ile areolaya (meme ucu etrafındaki kahverengi kısım) masaj yaparak yedirilmelidir. Bu da meme ucu çatlaklarını önlemek için önemli bir uygulamadır. Bunun dışında meme çatlaklarını önlemek için önerilen diğer yöntemler ise; meme ucuna zeytinyağı, aleo vera, lanolin, nane suyu sürmektir.

Diğer yöntemlerden biri de gümüş kapak kullanımıdır. Anneler emzirme sonrası meme ucunu temizleyip kuruttuktan sonra bu gümüş kapağı kapatarak meme ucu çatlağını da önleyebilir. Ancak piyasada çok fazla sahte gümüş kapak bulunmaktadır. Güvenilir bir yerden temin edilmesi önemlidir. Yine bununla beraber piyasada çatlak önleyici kremler de bulunmaktadır. Hiçbiri annenin kendi sütünden daha etkili değildir. Bundan dolayı öncelikle önerilen şey annenin kendi sütünü meme ucuna sürmesidir.

Emzirme sonrasında, bir sonraki emzirmeye kadar meme kuru tutulmalı, aralıklı bir biçimde havalandırılmalıdır. Memeleri sıkmayan, sentetik olmayan sütyen seçimi de çok önemlidir. Bu dönemde emzirme sütyenleri kullanılabilir. Emzirme sütyenleri tamamen annenin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmuş bir sütyendir ve rahatlığın yanı sıra kullanım kolaylığı sağlayarak anneler için konfor oluşturmaktadır.

Özkara H., Fidancı B. E., Yıldız D., Kaymakamgil Ç., Emzirme danışmanlığı, 2016

Durmuş A., Can Gürkan Ö., Erken Postpartum Dönem Meme Sorunlarında Kanıt Temelli Tamamlayıcı ve Destekleyici Bakım Uygulamaları, 2020

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, 2016 Anne Sütü ve Emzirme El Kitapçığı

Yazıya desteklerinden dolayı Edanur Manav’a teşekkür ederim.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.