EMOFİLİ: Hızlı, Sık Sık ve Kolay Aşık Olma

0 1.986

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Eğersiz ya da arkadaşlarınız kolayca âşık oluyorum, hemen âşık olmayı seviyorum gibi cümleler kuruyorsa emofili olma ihtimali çok yüksek 😊

Bu yazıyı tebessüm ederek yazıyorum çünkü bizim hemen şıp şıp seven, her gördüğüne âşık olan, âşık olup kolay vazgeçen ve aşkta sınır tanımayan arkadaşlarım için yazıyorum 😊

Emofili Nedir?

Eskiden duygusal karışıklık olarak biliniyormuş.  Emofili, duygular arası hızlı bağlantılar geliştirme ile karakterize bir durumdur.

Bu durumu yaşayan bireyler için her ne kadar çekici ve normal görünen bir şey olsa da normal olmadığını hatta zarar verici taraflarının olabileceğini söyleyebilirim. Çünkü ilişkinin karanlık tarafını görmeyi de ihmal edip direkt kendilerini anlık duygularına bırakıyorlar.

Yani yanlış insan ilişkilerine sahip oluyorlar. Manipüle edilebiliyorlar.

Yakın zamanda yapılan çalışmalar çeşitli kişilik bozukluklarıyla ilgili olarak araştırma yapmakta ve şu an için bilinen bu kişilerin duygusuz ve manipülatif eğilime sahip olmaları.

Bu evliliği de tehlikeye atan bir durum olduğu için kişilerin potansiyel sorunları görmeleri veya saklamaları daha yüksek ihtimal.

Buna yönelik çalışmalar var, bulgular belli başlı ve sınırlı olsa da önemli buluyorum. 😊

Peki, Emofili Olan Bireyi Nasıl Hayatından Çıkarabilirsin?

Bu kişilerin manipüle etme ya da edilme durumlarının yanı sıra şiddet eğilimleri de olduğu için görüşmeyi reddedin ve görüşmeme kararınız sonrası ısrarlarına yönelik kesin dille ‘hayır’cı olun.

Değişim kolay değildir ve insanlar hayatlarındaki kişilerin değişmesini istemez, onlardan vazgeçemez 😊 Ama vazgeçmeniz gerektiğini zarar görmeden öğrenmenizi tavsiye ederim😊

Hepinize aşkında sağlıklısını dileyerek yazıma son veriyorum. Görüşmek dileğiyle

Ph.D., J. J. (2020, Oct. 5). Do You Fall in Love Fast, Easily, and Often? Psychology Today: https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-myths-sex/202010/do-you-fall-in-love-fast-easily-and-often adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.