Ellerinizi Sık Sık Yıkarken Cildinizi Sağlıklı Tutmanın 7 Yolu

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Covid-19 gibi bir pandemiyle birlikte geçirdiğimiz şu son bir yılda hayatımıza el yıkama, sosyal mesafe, maske gibi birçok alışkanlık girdi. Özellikle temizlik konusunda daha detaycı, önemseyici ve dikkatli insanlar oldu. Dünyaca dezenfeksiyon terimini hayatımıza yerleştirdik. El yıkama konusuysa (umarım) artık insanların profesyonelleştikleri bir mesele halini aldı.

Pandemi ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) herkese sık sık el yıkamayı tavsiye etmeye başladı. Bu kadar sık el yıkamak elimizi temiz tutmaya ve salgını önlemeye yönelik doğru bir tutumken ellerimizin doğal florası (ellerimizde bulunan faydalı bakteriler) zarar görüyor ve ellerimiz kuruyarak çatlıyor.

Peki son bir yılda elimizi kaç kere yıkadık?

Bu soruyu cevaplamak isteyenlerimiz uzunca düşünedursun, diğerlerimiz şu sorumu cevaplasın.

Ellerimizi yıkadıktan sonra kaç kez ellerimize bakım verdik?

Yaşanan salgınla el yıkama sıklığımız arttı, yıkama sürelerimiz uzadı. Yıkadığımız sabunlar değişti. Yıkama sonrası artık dezenfeksiyon yapmaya başladık. Evlerimizi ve araçlarımızı bol kimyasal içeren temizlik ürünleriyle temizlerken, ellerimizin yıprandığını fark ettik mi?

Eğer fark ettiysek bahsedeceğimiz ipuçları cildinizin kurumasını ve çatlamasını önlemeye yönelik yardımcı olabilir.

1. Ellerinizi ılık suyla yıkamak

Ellerimizi en az 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkamamız gerekiyor. Bu sürede şarkı söylerken, avuç içleri, tırnaklar ve parmak sırtlarınızı yıkayabilirsiniz.

Özellikle sıcak su ile el yıkamanın mikropları öldürmeye faydası olmadığı gibi cildinizin kurumasına neden olur ve cilt kuruyarak çatlayınca mikroplara açık hale gelir.

2. Nemlendiricili sabun kullanmak

Kalıp sabunlar genellikle ciltte kurumaya yol açarlar. O nedenle el yıkamaya özel nemlendirici içeren kalıp sabunları veya el yıkama sıvı sabunlarını tercih edebilirsiniz.

Örneğin kremsiz kıvamda sabunları tercih edebilirsiniz. Gliserin ve lanolin içeren sabunlar cildinizi nemli tutacaktır. Mümkünse kalıp sabunlardan uzak durmaya çalışın. Çünkü kalıp sabunu bir arada tutan bağlayıcıların pH’ı doğal olarak yüksektir ve bu da gereksiz kuruluğa neden olur.

Cilt temizliği için hangi sabunu kullanırsanız kullanın en önemlisi agresif olmamaktır. El yıkarken aceleci olmanız cildi ağırlaştırır.

3. Nemlendirici uygulamak

Eller yıkandıktan sonra su cilde temas etmiyorsa, elleriniz kurumuş olabilir. Bunun nedeni suyun bir mıknatıs gibi davranmasıdır ve cildin en derin katmanlarından suyu çekip kuru havaya buharlaştırmasıdır. Sonuç olarak daha sıkı ve kuru bir cilt ortaya çıkacaktır. Bunu önlemek için ellerinizi yıkadıktan sonra hemen losyon veya krem ile ellerinizi nemlendirin. Krem veya merhemlerin su içeriği losyonlardan daha yoğun olduğu için cildiniz çok kuruysa önce krem/merhemleri tercih edebilirsiniz.

Nemlendiriciler cilde su katarak yardımcı olmazlar, ciltte bariyer oluşturarak cildin sahip olduğu suyun buharlaşmasını önlerler. Bu nedenler topikal (bölgesel) tedavi sağlarlar.

Nemlendiricilerin Cilt Bakımında Sağladığı Faydalar Şunlardır:

  • Epidermisin bariyer işlevini yenilemek
  • Bariyer görevi görmek
  • Çatlaklar arasındaki boşlukları doldurmak
  • Epidermisin su içeriğini artırmak
  • Cildi yumuşatmak
  • Cildin görünümünü ve dokusunu iyileştirmek

Cildi korumaya yardımcı nemlendiricilerin bileşenler şunları içerir:

  • Tıkayıcı/Bloke edici: lanolin acid, stearic acid, caprylic/capric triglycerides, mineral oil, paraffin, petrolatum, cyclomethicone, dimethicone, squalene.
  • Nemlendiriciler: sodium pyrrolidine, carboxylic acid, lactate, urea, glycerin, honey(bal), sorbitol.
  • Yumuşatıcılar: cyclomethicone, dimethicone, isopropyl myristate, octyl octanoate.

Dr. Daniela Kroshinsky her yıkamadan sonra, yatmadan önce ve kuru hissettiğinizde nemlendirici kullanmanızı tavsiye ediyor.

4. Eldiven giymek

Dr. Adam Friedman ileri derecede kuru ve çatlamış elleri yıkadıktan sonra ıslak cilde nemlendirici sürmenin yanı sıra ellerinizi 5 dakika boyunca sade suda bekletip ardından bir nemlendirici sürüp 1 ila 2 saat eldiven giymeyi tavsiye ediyor. Yüz maskesi yapar gibi ellere maske uygulamak ellerinizin gereken şefkat ve sevgiyi alarak iyileşmesini sağlayabilir.

Aynı zamanda rüzgârlı ve soğuk günlerde ve temizlik ürünlerini kullanırken eldiven giymek cildinizi koruyacaktır.

5. Krem kullanmak

Egzama ya da sedef hastalığı gibi bir cilt hastalığınız varsa bu cildinizin yıkamaya bağlı olarak gittikçe daha fazla kurumasına neden olabilir. Vazelin gibi bir cilt balsamını direkt olarak yara ve çatlak bölgelere uygulamak etkili olacaktır.

Bu hem bölgeyi rahatlatır hem de daha fazla hasar almasını önler. El kenarlarınızda ciddi ve derin yaralar varsa sıvı yara bantları çok işe yarar.

6. Yıkamak yerine el dezenfektanı kullanmak

Elleriniz yıkanamayacak kadar çatlamışsa, Dr. Kroshinsky geçici olarak el dezenfektanı kullanabileceğinizi söylüyor.

“El dezenfektanı, cilt iyileşene kadar el yıkamayı sınırlamak için başka bir seçenektir, ancak yemek yemeden önce, tuvalete gittikten sonra veya eller gözle görülür şekilde kirlendiğinde eller yıkanmalı” .

7. Kurulamak

Renée Rouleau (Estetisyen ve Cilt bakım uzmanı) ellerinizi kuruturken ciltte mikro aşınmaları önlemek için ellerin silinmesini önermiyor.

“Kâğıt havlular en iyisidir, ancak bez havlu kullanırsanız, evdeki herkesin kendi havlusu olmalıdır ve havlular 3 günde bir temiz havlularla değiştirilmelidir. Mikroplar ıslak ellere daha kolay bulaştığı için ellerin iyice kuruduğundan emin olun ”.

Gold NA, Mirza TM, Avva U. Alcohol Sanitizer. [Updated 2020 Jun 24]. In: Statpearls [Internet]. Treasure Island (FL): Statpearls Publishing; 2021 Jan-. Available From: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513254/

Rundle, C. W., Presley, C. L., Militello, M., Barber, C., Powell, D. L., Jacob, S. E., Atwater, A. R., Watsky, K. L., Yu, J., & Dunnick, C. A. (2020). Hand hygiene during COVID-19: Recommendations from the American Contact Dermatitis Society. Journal of the American Academy of Dermatology, 83(6), 1730–1737. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2020.07.057

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.