Ek Besinlere Geçiş Süresince Aylara Göre Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

1 125

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ek besinlere geçiş sürecini anlattığım Süt Çocuklarında Ek Besinlere Geçiş Nasıl Yapılmalı? adlı yazımın devamı olarak ele aldığım bu yazımda ay ay bebeklerin hangi besinlerle nasıl beslenmesi gerektiğini ele alacağım.

Ek Besinlere Geçiş Süresinde 6-8 Ay Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Yapılan bilimsel araştırmalara göre ilk besin olarak 6. ayda tekli besin grubu olan;

  • Sebze püresi (havuç, patates püresi, kereviz, kabak gibi),
  • Meyve püresi (muz ve elma gibi),
  • Taze pekmez,
  • Sütlü unlu (tahıl unu) mamalar ve
  • Taze yoğurt anne sütü yanında bebeğe ilk verilecek ek besinler olabilir.

7. ayda iyi pişmiş taze balık ve dana eti gibi protein kaynakları diyete eklenebilir. Başlangıçta sebze çorbalarının içine konularak tüketilen kıyma sonraki aylarda bebek çiğnemeyi öğrendiğinde köfte şeklinde sunulabilir.

Çorbalar hazırlanırken eklenecek yağ artık anne sütü ile karşılanamayan enerjinin karşılanmasına yardımcı olur. Kullanılan yağ bitkisel yağ olmalıdır.7-8. aylarda, yumurta sarısını vermeye başlanılabilir. Beyazıyla birlikte vermeye ise 12. aydan sonra başlanmalıdır.

Bebeklere besin hazırlarken olabildiğince blender tercih edilmemesi gerekir. Çünkü bebek pütürüklü besinlere alışmakta zorlanır ve ilerde önemli beslenme sorunları yaşayabilir. Besinleri rendelerken Cam rende ve iri delikli tel süzgeç kullanılabilir.

Ek Besinlere Geçiş Süresinde 9-11 Ay Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Pankreastan salgılanan ve sindirimin kolaylaşmasını sağlayan amilaz enziminin salgılanmaya başladığı 8-9. aylarda pilav, makarna, ekmek gibi nişastalı besinler verilmeye başlanabilir.

Kuru baklagiller ise 9. aydan itibaren bebeğin beslenmesine katılabilir. Kuru baklagiller, tahıl ve meyvenin bir öğünde birleştirilmesi ile hem çeşitlilik hem de kuru baklagillerdeki demirin emilimi sağlanır.

Önceki aylarda başlanılan besinler ile karışım besinlere artık başlanılabilir.

Bu ay grubundaki bebeklere örnek bir liste oluşturmak gerekirse;

Sabah ilk uyandığında; Anne sütü/formül mama

Kahvaltı olarak; 60-80ml tahıl / meyve / yumurta sarısı

Ara öğün olarak; meyve / sebze / parmak gıda

Öğlen yemeği; yoğurt / peynir / et

Ara öğün; meyve / sebze

Akşam yemeği; tavuk / sebze / meyve / makarna / pirinç / anne sütü / patates gibi bir liste oluşturulabilir.

12-24 Ay Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

12. aydan itibaren artık bebeklerinize yumurtayı beyazıyla birlikte vermeye başlayabilirsiniz. Bu ay grubundaki bebekler, aile sofrası için hazırlanmış yiyeceklerden uygun olanları yiyebilir. Örneğin; Tarhana çorbası, Kabak dolması gibi.

13. ay itibariyle bebeğe artık Bal da verilebilir ve Aşamalı olarak inek sütüne geçilebilir.

Her ne kadar ek besinlere başlanmış olsa da ilk 12 ay içerisinde bebeğin asıl doyduğu besin anne sütüdür .2 yaşından önce kesilmemelidir. Bebek sadece geceleri emzirilse bile hem enfeksiyon hastalıkları ve alerjiden koruyucu etkisi devam eder, hem de anne-bebek bağının pekişmesine yardımcı olur.

Unutmayın ki ek besinlere geçiş dönemi sizin ve bebeğiniz için yeni ve olması gereken bir süreçtir. Her bebek bu döneme farklı tepkiler gösterebilir ve geçişte birtakım genel sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir. Önemli olan bebeği beslerken acele etmemek ve ısrarcı olmamaktır.

Yaman B. İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstütüsü, Sağlık personeline yönelik Anne Sütünü Tamamlayıcı Beslenme Eğitimi geliştirilmesi, Uzmanlık Tezi, İstanbul, 2012.

WHO. Infants and young child feeding Model Chapter for textbooks for medical students and allied health professionals. 2009. www.who.int (Erişim Tarihi Şubat 2010)

WHO. Special Issue Based of the on a World Health Organization Expert Consultation on Complementary Feeding. 2003. www.who.int (Erişim Tarihi Şubat 2011).

WHO. İnfant and young child feeding counselling an integrated course. www.who.int (Erişim Tarihi Mart 2010)

Dietary Guidelines for Children and Adolescents Incorporating the Infant Feeding Guidelines for Health Workers. AGPS, Canberra. National Health and Medical Research Council (NHMRC). 2003. www.nhmrc.gov (Erişim Tarihi Eylül 2011).

Palandüz A. Çocukluk Çağında Beslenme, The Journal of Turkish Family Physician Dergisi 2(1):20-24. 2011

Tokatlı A. Bebeklerde Ek Besinlere Geçiþ; “Weaning” Dönemi, Sürekli Tıp Eğitim Dergisi, 12(4):134. 2003

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. Medine diyor

    İcerik cok iyi olmus elinize sağlık hocam

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.