Ebeveynlikte Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken 3 Konu

0 6.453

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ebeveyn olmak çok zor. Çok fazla çocuk sahibi olmak iyi bir ebeveyn olduğumuzu da göstermiyor. Anne ve babalık zamanla gelişen bir duygu ve his…

Günümüzde zorlaşan aile içi ilişkilerde iyi bir ebeveyn olmak için dikkat ettiğiniz takdirde sizlere faydası olacağını düşündüğüm 3 konuyu ele alacağım.

Hadi, ilki ile başlayalım.

1. SEVGİ – ŞEFKAT

Ebeveynin çocuğuna vereceği sevginin bir şartı olmamalıdır.

Doğru davranışta ya da yanlış davranışta, başarıda ya da başarısızlıkta, her koşulda sevgi gösterilmelidir. İstenmeyen bir davranış karşısında çocuğu tehdit etmek, ona küsmek ya da onunla zaman geçirmemek, sevilmeye değer biri olmadığı inancını çocuk zihnine yerleştirecektir.

2. SINIR KOYMAK

Çocuklar dürtüseldir.

Dürtüleriyle; yani içlerinden o an nasıl geliyorsa öyle hareket ederler. Gelişimleri ve zihin yapıları gereği böyle olmaları normaldir Canları bir şey isteyince hemen yapmak, canları bir şey istemeyince de o an hiçbir şey yapmamak isterler. İstedikleri şeyin hızlıca anında gerçekleşmesini isterler. Beklemekte zorlanırlar.

Çünkü henüz duygu ve davranış düzenleme becerileri mevcut değildir. Bu becerileri öğrenmek için ebeveynlerinin desteğine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden ebeveynleri tarafından sınırların belirlenmesi gerekir. Çocuklara sınırları öğretmek, yapılmaması gerekenden ziyade neyin ve nasıl yapılması gerektiğin göstermek ebeveynlerin görevidir.

Bilinmelidir ki, aile yaşantısı gerçek hayatın bir simülasyonu özelliğindedir ve çocukları yaşama hazırlar.

3. ALAN TANIMAK

Çocukların, ebeveynlerine ihtiyacı olduğu kadar, yalnız başına hareket etmeye de ihtiyacı vardır.

Her şeyi anne-babasıyla yapmaya alışan bir çocuk, yaşadığı sorunlar ebeveynleri tarafından çözüme kavuşturulan bir çocuk, doğal yaşam içindeki sorunlara tek başına çözüm üretmekte zorlanır. Stres anında, stresin yarattığı zorluklarla tek başına baş edemez; hep bir başkasının desteğine ihtiyaç duyar. Bu durum, gerçek hayatta çocukları dayanıksız olmaya ve çabuk pes etmeye yönelten bir yaklaşımdır.

Bu yüzden ebeveynler bilmelidir ki; yaşanan her zorluk kalıcı bir travma yaratmaz. Bazı zorlukla insanı geliştirir. Bu sebeple yaşanan bazı zorluklarda müdahele edilmemeli, çocuğun kendisinin çözüm üretmesine fırsat tanınmalıdır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.