Ebeveynliğe Merhaba!

1 779

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yaşamınızın belki de en zorlu, en çaresiz, en yardıma muhtaç hissedebileceğiniz bir dönemine yani ebeveynliğe hoş geldiniz!  Ancak tartışılmaz bir gerçekte vardır ki aynı zamanda yaşamınızın en mutlu, en neşeli, en kahkahalı ve ilerleyen dönemlerde de imrenerek bakacağınız bir dönem de denilebilir. Çünkü hayatta anne-baba ve çocukları arasında kurulan bağdan daha özel bir şey yoktur belki de. Aslında bu süreç size unutamayacağınız anları yaşatırken hayata dair de bazı önemli ve çoğunlukla göz ardı edilen özellikle bağlılık, sevgi ve koruma duygusu hakkında da çok şey öğretmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Ama anne baba olma yolunda geçen bu zaman diliminin her anının muhteşem geçmeyeceği, bu dönemlerinde tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi inişleri ve çıkışları olabileceğini atlamamak gerekir. Evinize yeni bir bebeğin gelmesi o zamana kadar ki alışılagelmiş hayatınızı, planlarınızı alt üst edebilir. Artık arkadaşlarınızla geçireceğiniz zamanı, kendinize ayıracağınız vakti, hobilerinizle geçireceğiniz zamanı artık bebeğiniz yönetmeye başlayacaktır. Daha önceden hiç çocuk bakmadıysanız gerilebilirsiniz, güvensiz hissedebilirsiniz, kendinizi ne yapacağınızı bilmez halde bulabilirsiniz, bunlar çok normal bir süreçtir. Çünkü ‘hiçbir çocuk kullanma talimatıyla dünyaya gelmez!’

Merak etmeyin, yaşam temponuzda olan bu değişikliklere, olumsuz olarak gördüğünüz durumlara er ya da geç uyum sağlayacaksınızdır. Bu süreç kişiden kişiye değişmekle birlikte bazen aylar bazen bir yıl bile sürebilmektedir. Ama sonunda yanlışlarınızla ve başardıklarınızla süresini sizin belirlediğiniz bir zamanda rahat edeceksinizdir.

Sabırlı olun, ilk haftalar temel olarak bebeğin beslenmesi, temizliği ve sakinleştirilmesinden ibaret gibidir ve bunların hepsini kendi dinlenmenizden, kendi uykunuzdan ödün vererek yaparsınız. Bu sürecin hayatın sonuna kadar aynı bu şekilde gideceği korkusuna kapılabilirsiniz ancak merak etmeyin her şey gibi bu süreçte geçecektir. Zaman geçtikçe kendinize ayıracağınız vakit artacak, eski yaşamınıza geri dönebilecek ve hatta yeni alışkanlıklar da edinebileceksiniz.

Tüm bu yaşanması kaçınılmaz olan kaygıların mutluluğunuzu, heyecanınızı ve sevincinizi gölgelemesine izin vermeyiniz. Yeni doğmuş bir bebeğin sadece gülümsemesi bile sizin bu zorlu süreçte tüm yorgunluğunuzu alıp götürecektir. Yani kısacası, bu dönemin tadını çıkarmaya bakınız.

Ebeveynler olarak kendinize iyi bakmanız gerekmektedir. Bebeğe daha sağlıklı bakım verebilmek için ilk önce anne babanın sağlıklı olması, sağlıklı düşünmesi gerekmektedir. İhtiyacınız olduğunda bilen bir kişiden yardım istemekten çekinmeyiniz. Siz ebeveynler olarak kendinizi ne kadar iyi hissederseniz bebeğinize o kadar iyi bakarsınız. Dinlenmenize, beslenmenize ve egzersiz yapmaya dikkat etmekte fayda vardır.

Süreçten beklentileriniz nelerdir sorusunun cevabını ebeveynler olarak önceden vermeniz gerekmektedir. Bebek doğduktan sonraki zaman diliminde hep eğlenceli, keyifli eskisinden hiç farkı olmayan vakit geçireceğini düşünen ebeveynler bu dönemde hayal kırıklığı, stres ve beklentilerle gerçek arasında büyük fark yaşayacaklardır. Bu dönemde kendinize ayıracağınız zamandan feragat etmeniz gerektiği gerçeğini hiçbir zaman unutmayınız. Yani beklentilerinizi gözden geçiriniz.

Sezgilerinize güvenerek hareket etmeniz sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Bebeğin bakımı sizin için yeni bir tecrübe olabilir ama kendinize güvenmeniz gerekmektedir. Çocuğa bakım konusunda gerekli olan bilgileri ve uygulamaları kısa sürede öğreneceksinizdir. Bir anda her şeyi öğrenmeniz ve uygulamanız zaten sizden beklenen bir şey değildir. Konuya ilişkin bilgisi olanlara soru sormaktan çekinmeyiniz. Siz talep etmeden size verilen tavsiyeler olursa eğer sizin kendi ebeveynlik tarzınıza uygunsa alıp uygulayın ama sizin düşüncelerinize ters düşüyorsa önerileri göz ardı etmekten kaçınmayınız.

Bu süreçte en zorlanılan ve en çok önem gösterilmesi gereken konulardan biri de eşler arası ilişkilerdir. İlişkinize sahip çıkınız. Eşinizle geçirdiğiniz eski günlerinizi özleyebilirsiniz. Bebeğin bakımıyla ilgili eşinizle bazı konularda farklı düşünebilirsiniz, fikir ayrılığına düşebilirsiniz. Bu konuda da sabırlı olmanızda fayda vardır. Konuşarak, anlaşarak ve en önemlisi birbirinize zaman ayırarak ve dinleyerek bir fikir birliğine varabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. Hanife diyor

    Öncelikle bu değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Ellerinize saglik. Fakat ben şöyle bir şey sormak istiyorum. Biz geniş bir aileyiz ve benim 13 tane yiğenim var ve çoğu hemen hemen aynı yaşlardalar. Onların kendi aralarında ki iletişimi incelediğimde sürekli bir kavga içindeler anlaşamıyorlar. Ebeveyleride bu konuda onlarla baş edemiyor. Ne kadar konuşsalarda çocuklarıyla olmuyor. Çareyi onları yanyana getirmemekte buluyorlar. Bu konu da nasıl bir yol izlenilmeli. Ebeveynlere tavsiyeleriniz nelerdir. Hemşirelik öğrencisi olarak bende merak ediyorum. Teşekkür ederim.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.