Ebeveynlerin Çocukluk Çağı Kırıkları Hakkında Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

0 4.667

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocukların oldukça büyük bir çoğunluğu hayatlarında bir kez olsun kırık sorunu ile acil servisi ziyaret etmiştir. Genel olarak çocuklarda ayak, ayak bileği, el, el bileği, bacak ve kol kırıkları yayın görülmektedir. Kırıkların bölgesi değişse de ebeveynlerin endişe ve korkuları genel olarak her çeşit ve her seviye kırıkta aynıdır.

Çocukluk çağı kırıklarındaki endişelerinizi hep beraber öğrenerek neler yapabileceğinizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Endişe 1: Bir Kırık Altta Yatan Bir Sorunu İşaret Eder

Tam bir kırılma veya hairline tipi kırıklar tipik olarak çocukların çocuk olma belirtisidir. Oyun çağı dönemindeki çocuklarda oldukça sık görülebilen bu tip kırıklar tıbbi bir durumdan değil, herhangi bir kazadan kaynaklanmaktadır.

Endişe 2: Çocukluk Çağı Kırıkları Uzun Vadede Sorunlara Yol Açar

Çocuklar, kemikleri dayanıklıdır. Kırık sorunları korkutucu bir deneyim olarak nitelendirilse bile çocukların birçoğunda kalıcı bir hasar bırakmayacaktır.

Endişe 3: Çocuğumun Ameliyata İhtiyacı Olacak

Cerrahi müdahale ile ilgili endişelerinizi anlıyoruz fakat genel olarak alçı ile tedavi edileceklerdir. Tabii ki kemiklerin uzama noktası olan büyüme tabakası kırıkları, eklemlerin etrafındaki kırıklar, parçalı kırıklar gibi istisnalar da mevcuttur. Bu tip kırıklar için ameliyat ihtiyacı doğabilir.

Endişe 4: Alçıyı Kuru Tutmak Neredeyse İmkânsız!

Aklınızdaki şu soruyu duyar gibiyim; ‘Çocuğumun kolu kırıldı nasıl duşa alacağız? Ellerini yıkadığında alçıyı sudan nasıl koruyacağız?’ Fakat endişelenmeyin. Günümüzde artık suya dayanıklı alçılar üretilmektedir. Eğer takılan alçı su geçirmez değilse de üzülmeyin biyomedikal ürün satan yerlerde alçı koruyucu adı altında birçok ürün satılmaktadır. Alıp kullanabilirsiniz.

Endişe 5: Kontrollerimiz Nasıl Olacak?

Takip randevuları, kırılan kemiğin iyileşip iyileşmediğini belirlemeye yardımcı olmaktadır. Büyüme plakası kırıkları veya bu bölgedeki zedelenmeler, bazı durumlarda çocuğun büyümesine uzun vadede sorun teşkil edebiliyor. Yaralanmadan sonra yapılan rutin kontroller ve x-ray görüntüleri ile kritik durumlar ve gelecekte çıkabilecek sorunlar tespit edilebiliyor.

Çocuklar oyun oynamayı çok severler. Kırık bir kol veya kırık bir bacak dahi onları oyun oynamaktan alı koyamayacaktır. Burada iş siz ebeveynlere düşmektedir.

Ortopedi hekiminizle bu konuyu konuşup detaylı bilgi almanızı öneriyorum. Bunun dışında, alçılı olan bölge, uzun süre hareketsiz ve sıkışmış kalacağından ötürü alçı çıktıktan sonra bir asimetri görebilirsiniz. Eğer çocuğun sağ kolu kırık ve alçıda kaldıysa, alçı çıktıktan sonra sol kola nazaran daha zayıf gözükebilir. Bunun için endişelenmeyin! Alçı sırasında ve alçı sonrası yapılacak bazı egzersizler ile bu asimetri tamamen kaybolabilir.

https://www.henryford.com/blog/2020/09/what-you-need-to-know-about-childhood-fractures Erişim Tarihi: 06.10.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.