Ebeveynler Çocuklarında Sağlıklı Özgüven Gelişimi İçin Neler Yapmalı?

0 80

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ebeveynlerin sıklıkla dile getirdikleri konulardan biri olan özgüvenin temellerinin çocukluk döneminde atıldığı bilinmektedir.

Erikson’un psikososyal gelişim kuramına göre ilk bebeklik döneminde bebek ile ona bakım veren arasında güvenin temelleri atılmaktadır. Bu süreçte bebeğin, bakım veren kişi tarafından ihtiyaçlarının giderilmesi ve sevgi gösterilmesi temel güven duygusunu oluşturmaktadır. Bebek çevresine karşı olan güven doyumunu belirli düzeyde karşıladıktan sonra kendine güven duygusunu da zamanla kazanmaya başlamaktadır.

Erken dönemde temelleri atılan özgüven, çocuk büyüdükçe ebeveynin desteğiyle gelişmeye devam eder. Anne -babalar çocuklarının kendi kendine yetebilen, zorluklarla baş etmeyi öğrenmelerini gerektiğini belirtmektedirler.

Peki, bunun için anne-babalar nasıl davranmalı ve çocuğu nasıl destekleyebilirler?

Kendine güvenen çocuk yetiştirmek için ebeveynlere önerilerin bir kısmını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ebeveynlerin çocuk ile ilgili beklentileri çocuğun gelişimine, yaşına ve çocuğun yapabilecekleri ile doğru orantılı olmalıdır. Çocuğun yapamayacağı ve yeteneklerine uygun olmayan beklentiler içine girmek hem ebeveynin hayal kırıklığına uğramasına hem de çocuğun motivasyonunun olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.
  • Yapılan hatalardan bir tanesi anne- babaların sürekli olarak çocuğun yapamadığı şeylere odaklanması ve çocuğun yapabildiği şeylerin görmezden gelinmesidir. Çocuğu desteklemek ve yapabildiği şeyleri görüp takdir etmek çocuğun özgüven gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır.
  • Ebeveynin ev ortamı içinde çocuğa uygun görevler vermesi süreç için destekleyici olacaktır. Örneğin; masayı kurmaya ve toplamaya yardım etmek, yatağını toplamak, çiçekleri sulamak gibi…
  • Çocuğun göstermiş olduğu çabaların görmezden gelinmemesi ve sonucu ne olursa olsun takdir edilmesi atlanılmaması gereken konulardan bir tanesidir
  • Sevginin ifade edildiği ve kişilerin birbirine saygı duyduğu bir ev ortamı özgüveni destekleyen önemli faktörlerden bir tanesidir.
  • Çocuğa seçenekler sunmak ve bu seçenekler arasındaki tercihlerine saygı gösterip desteklemek gerekmektedir.
  • Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir başka faktör ise çocuğun duygularıdır. Çocuk korkuları, kaygıları, mutluluklarından söz ederken neler hissettiğine odaklanmak ve çocuğu anladığınızı ona hissettirip yanında olmanız gerekmektedir.
  • Çocuğun herhangi bir konu ile ilgili fikirlerini belirtmesi durumunda özenle dinlenilmesi ve konu hakkında sohbet edilmesi önerilmektedir.
  • Anne ve babaların çocuğa sorumluluk duygusu kazandırmak ve çocuğun yapabildiği şeylerin farkına varabilmesi için uygun ortam yaratması, çocuğun yeni deneyimler edinmesi için fırsat vermesi gerekmektedir.
  • Çocukların etrafında model olan birilerinin olması süreç için fayda sağlayan etmenlerden bir tanesidir. Pes etmeyen, başladığı işi bitiren ve motive olan bir ebeveyni taklit edecektir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.