E-sigaralar Beyin, Kalp, Akciğer ve Kolonun İltihaplanmasına Neden Oluyor

0 3.162

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

California Üniversitesi San Diego Tıp Okulu’ndaki araştırmacılar, kapsül tabanlı e-sigaraların günlük kullanımının beyin, kalp, akciğerler ve kolon dahil olmak üzere birçok organ sistemindeki iltihaplanma durumunu değiştirdiğini bildiriyor. Etkiler ayrıca e-sigara tadına bağlı olarak değişmekle birlikte ve organların Covid-19 gibi enfeksiyonlara nasıl tepki verdiğini etkileyebildiğini belirtiyorlar.

12 Nisan 2022’de eLife dergisinde yayınlanan çalışma, JUUL cihazlarını ve tatlandırıcılarını çok organlı bir şekilde değerlendiren ilk çalışma olarak göze çarpıyor.

UC San Diego Tıp Fakültesi’nde tıp ve Gazi İşleri San Diego Sağlık Sistemi’nde Pulmoner Kritik Bakım bölüm şefi ve araştırmacı Laura Crotty Alexander, “Bu kapsül tabanlı e-sigaralar yalnızca son beş yılda popüler hale geldi, bu nedenle sağlık üzerindeki uzun vadeli etkileri hakkında fazla bir şey bilmiyoruz” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde çoğunluğu 18-24 yaş arasındakiler olmak üzere 12 milyondan fazla yetişkin şu anda e-sigara kullanıyor.

Popülerliklerine rağmen, e-sigaralar üzerine yapılan araştırmalar sınırlı olması nedeniyle zararlarının tam olarak bilinememesi ayrı bir sorun olarak ortaya çıkıyor.

Crotty Alexander’ın ekibi, mevcut en önde gelen e-sigara markası JUUL’a ve onun en popüler tatlarına odaklandı. Bu tatlar nane ve mango. Kronik e-sigara kullanımını modellemek için genç yetişkin fareler, üç ay boyunca günde üç kez aromalı JUUL aerosollerine maruz bırakıldı. Araştırmacılar daha sonra vücutta iltihaplanma belirtileri aradılar.

Yazarlar en çarpıcı etkileri beyinde gördüler, burada birkaç inflamatuar belirteç yükseldi. Nöroinflamatuar gen ekspresyonundaki ek değişiklikler, motivasyon ve ödül işleme için kritik bir beyin bölgesi olan nukleusta kaydedildi. Bulgular, bu bölgedeki nöroinflamasyonun madde kullanımı ve bağımlılığını daha da kötüleştirebilecek kaygı, depresyon ve bağımlılık yapan davranışlarla bağlantılı olduğu için büyük endişeler uyandırdığını söylediler.

Crotty Alexander, “Birçok JUUL kullanıcısı, beyinleri hala gelişmekte olan ergenler veya genç yetişkinlerdir, bu nedenle, bunun onların zihinsel sağlıklarını ve davranışlarını nasıl etkileyebileceğini göz önünde bulundurarak beyinlerinde neler olabileceğini öğrenmek oldukça ürkütücü” dedi.

Özellikle bir aylık e-sigaraya maruz kaldıktan sonra kolonda inflamatuar gen ekspresyonu da arttı ve bu da gastrointestinal hastalık riskini artırabilir. Buna karşılık, kalp, inflamatuar belirteç seviyelerinde azalma gösterdi. Yazarlar, bu bağışıklık bastırma durumunun kalp dokusunu enfeksiyona karşı daha savunmasız hale getirebileceğini söyledi.

Akciğerler doku düzeyinde iltihaplanma belirtileri göstermese de örneklerde çok sayıda gen ekspresyonu değişikliği gözlemlendi ve bu da kapsül tabanlı e-sigaraların akciğer sağlığı üzerindeki uzun vadeli etkilerinin daha fazla araştırılması gerektiğini gösteriyor.

Araştırmacılar ayrıca, her organın iltihaplanma tepkisinin, hangi JUUL aromasının kullanıldığına bağlı olarak değiştiğini buldular. Örneğin, nane aerosollerini soluyan farelerin kalpleri, mango aerosollerini soluyanlara kıyasla bakteriyel pnömoninin etkilerine karşı çok daha duyarlıydı.

Crotty Alexander, “Bu bizim için gerçek bir sürpriz oldu. Bu bize lezzet kimyasallarının kendilerinin de patolojik değişikliklere neden olduğunu gösteriyor.

Yazarlar, her organın kendi ince ayarlanmış bağışıklık ortamına sahip olduğunu, bu nedenle e-sigara kullanımı yoluyla bu dengeyi bozmanın birçok uzun vadeli sağlık etkisine yol açabileceğini belirtiyor.

Araştırmacı Crotty Alexander, vücut sağlığını nasıl etkilediğini belirlemek için her e-sigara cihazının ve aromasının incelenmesi gerektiği ifade etti.

https://ucsdnews.ucsd.edu/pressrelease/e-cigarettes-alter-inflammatory-state-of-brain-heart-lungs-and-colon Erişim Tarihi: 24.04.2022


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.