Duygusal Yeme Alışkanlığınız Depresyonla Tetiklenebilir

1 136

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazımın konusu duygusal yemedir. Duygusal yeme durumu depresyon ve obezite ilişkisinden meydana gelmektedir. Siz de depresyondayken buzdolabı ile yakın arkadaşlıklar kuran biriyseniz bu yazı tam size göre..

Dünya genelinde 300 milyondan fazla insanın depresyondan mustarip olduğu ve 650 milyondan fazla kişinin obeziteden etkilendiği tahmin edilmektedir.

Bu durumların sağlık kaybı, işleyişi ve yaşam kalitesi açısından sonuçları çok büyüktür. Depresyon ve obezite hem ciddi tıbbi sonuçları olan hem de toplum için yüksek maliyetleri olan yaygın durumlardır.

Depresyon ve obezite çeşitli kronik hastalıkların gelişme risklerinin artmasıyla ilişkilidir ve depresyon intihar ölümlerine önemli bir katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle, her iki koşulun da ortaya çıkmasını azaltmada etkili müdahalelerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır.

Çok sayıda çalışma, depresyon ve obezitenin genellikle birlikte ortaya çıktıklarını ve zaman içinde karşılıklı olarak ilişkili olduklarını göstermiştir. Depresyon ve obeziteyi ilişkilendiren ve arasındaki bağlantıdan sorumlu altta yatan mekanizmalar araştırıldığında, toplum temelli kesitsel bir çalışmada bu ikisi arasındaki bağlantıya duygusal yemenin aracılık ettiği gösterilmiştir. Olumsuz duygulara veya strese yanıt olarak yeme eğilimi tipik bir stres tepkisidir.

Duygusal Yeme Nedir?

Duygusal yeme, seçilen gıdaların öncelikle yüksek enerjili ve lezzetli yiyecekler olduğu gibi olumsuz duygulara (örneğin depresyon, anksiyete, stres) yanıt olarak gerçekleştirilen yeme eğilimini ifade eder.

Olumsuz duygularla başa çıkmak için yemeğin kullanılması veya iç açlık, doygunluk durumlarının duygularla ilişkili fizyolojik değişikliklerle karıştırılması gibi çeşitli mekanizmalardan kaynaklanabilir.

Duygusal yeme (olumsuz duygular veya strese tepki olarak yeme) birçok diyetisyenin danışanlarının kilo almalarında mümkün olduğunca açıklayıcı bir faktördür. Çok fazla kalori açığı olan şok diyetlerde, vücut kendi kendine uygulanan gıda kısıtlamasını gerçek gıda sıkıntısından mı olduğunu ayırt edemez ve açlık modundaymış gibi davranır.

Bu durumda;

  • metabolik hız yavaşlar,
  • açlık ve iştah artar.

Yapılan araştırmalarda, stres altında veya olumsuz duyguların tetiklenmesinden sonra besin alan danışanların, diyet yapamayanlara göre daha yüksek gıda alımı gösterdiğini belirtilmektedir.

Aşırı kilolu veya obezitesi olan (dişi) erişkinlerde duygusal beslenme oldukça yaygındır . Çocuklarda ise aksine, duygusal yeme sıklığı çok düşüktür. Duygusal yemenin çocukluk ve yetişkinlik arasındaki geçişte ortaya çıktığını düşünülmektedir.

Sonuç, danışanların yoğun yoksunluk duyguları geliştirmesidir. Bu durum diyetlerini bırakmalarına neden olabilir. Tedaviler bireysel bir yeme davranışı türüyle ilişkili olduğunda, elde edilen kilo kaybının daha kalıcı olması beklenebilir.

Bulgular duygusal yemenin, depresyon ile obezite gelişimi ve karın – bel bölgesindeki obezite arasında davranışsal bir mekanizma olduğu hipotezini desteklemektedir.

Ayrıca, gece uyku süresi daha kısa ve daha yüksek duygusal yeme kombinasyonu olan yetişkinler özellikle kilo alımına karşı savunmasız olabilirler.

Ebeveynlerin çocuklarını yeterli bilinçlendirememesi ve yüksek derecede depresif duygular ergenlik döneminde duygusal yemelerin artışıyla ilişkili olabilir. Duygusal beslenme, depresyon ve vücut kitle indeksi veya kilo alımı arasında bir aracı görevi de görebilir.

Gardner, B., Flint, S., Rebar, A. L., Dewitt, S., Quail, S. K., Whall, H., & Smith, L. (2019). Is sitting invisible? Exploring how people mentally represent sitting. International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, 16(1), 85.

Van Strien, T. (2018). Causes of emotional eating and matched treatment of obesity. Current diabetes reports, 18(6), 35.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. Hukuk diyor

    Çok güzel bir araştırma olmuş. Başarılarının devamını diliyorum

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.