Duygusal Boşlukta Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

0 3.898

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Duygusal boşluk diye tabir edilen hepimizin dönem dönem yaşadığı duygu yokluğu, duygu karmaşası olarak da adlandırılan bir çeşit psikolojik duygu durum bozukluğudur.

Peki, Duygusal Boşluk Nasıl Ortaya Çıkar Ve Duygusal Boşlukta Nasıl Hissederiz?

Duygu boşluğu, kötü bir olay yaşadığımızda, hayatımızda radikal kararlar alırken, ya da kurulu düzenimiz değişirken meydana gelebilir.

Örneğin, yakınınızı kaybettiğinizde sağlıklı düşünemezsiniz ve sanki zaman sadece akıp geçiyor gibi gelir. Hiçbir şeyden keyif alamazsınız. Güneşin doğup batmasının bir anlamı yoktur artık. Bu durum depresyonu da beraberinde getirir.

Duygu Boşluğu Yaşayan Kişiler Neler Hisseder?

1. Hep Başkalarının Hayatı Güzeldir

Başkalarının sahip oldukları, ailesi, yaşadığı yer, işi hep daha caziptir. Onda olan kötüdür. Ama diğerleri hep şanslıdır.

Bunu destekleyen Instagram gibi sosyal medya hesaplarında kişiler olduğundan daha mutluymuş gibi görünür. Sosyal medyanın bir kötü yanını daha görüyoruz. O kişinin yaşadığı renkli hayata özenme ve kendisini yok sayma başlar. Bu da telefon bağımlılığı durumunu ortaya çıkarır. Kişi kendi yaşadığı hayattan keyif alamadığında o renkli hayata bakmak, kendini orada görmek ister. Bu kişiler mutsuz kişilerdir. Kendi yaşadığı hayatı kaçırır.

2. Eskiye Özlem Vardır

Eskiler her zaman için daha güzeldir. Anı olduğu için zaten güzel kalmaya devam edecektir. Ancak bu kişiler devamlı eskiye özlem duyar. Eski sevgilisinden ayrıldı diyelim hem onunla yaşadığı günleri hatırlar. Hep ona özlem duyar. Ya da eski işini özler onun daha iyi olduğunun kanısındadır. Bunları hepimiz yapıyoruz ancak belirli bir ölçüde olmak zorunda. Çünkü bunlar bir ölçüyü aştığında o kişiyi mutsuz edecek ve psikolojik bunalıma kadar götürecektir.

3. Değişimden Korkarlar

Oldukları yerden ne kadar şikâyet etseler de onu değiştirmek için çaba göstermezler. Sadece beklerler. Oturup kahve içip hayatının değişmesini beklemek gibi bir şey. Ki değişimi de istemezler evet mutsuzlardır ancak bunun böyle sürmesi bir nevi içten içe onları rahatlatır. Ancak milletin hayatını da yaşamak isterler. Ama bir çaba, emek bir girişim yoktur.

4. Hareket Etmek İstemezler

Oldukları yeri değiştirmek onlar için zordur. Hadi kalk bir dışarı çıkalım dersiniz. Bahane üretirler. Çünkü az önce de dediğim gibi değişimden korkarlar. İnsan içine girmek onları mutsuz eder. Bir çabaları olmadan mutluluk beklerler. Bu da kilo alımına, depresyona yol açabilmektedir.

5. Gülmek Mi, Ağlamak Mı?

Duygu durum bozukluğu yaşayan kişiler hem çok güler hem de çok ağlarlar.

Eskiye özlem duyup ağlar, bir şey olmasa da eskiyi hatırlar, insanlar mutlu ben değilim diye ağlar. Bazen de tam tersi güler.

Duygu durum bozukluğu yaşayan bireylerin bir yerden sonra psikolojik tedavi alması gerekmektedir. Çünkü ilerlediğinde kronikleştiğinde kişiye kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.