Düşüş Gerçekten Sürüyor Mu, Şili’de CoronaVac (Sinovac) Etkisi Başladı Mı?

0 4.589

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba.

Geçen haftaki grafiğimizde vaka sayısının test sayısındaki azalmaya göre daha hızlı bir şekilde düştüğünü söylemiştim. Eğilim aynı şekilde sürüyor (Şekil). Her Salı hafta sonu etkisiyle vaka sayısında hafif bir yükselme görülüyor. Ancak bu saptamanın test politikasında herhangi bir değişiklik olmaması durumunda geçerli olabileceğini belirtmiştim.

Bunun aksine bir durum nasıl gelişebilir?

Vakaların temaslılarına, şayet belirtileri yoksa test yapılmadığını biliyoruz. Hastalığın önemli bir kısmının kişilerde belirtisiz geçtiğini de biliyoruz. Virüsün bulaşma ihtimalinin en çok vakaların temaslılarına olacağı da bir gerçek olduğuna göre, halen “vaka bulma olasılığı çok fazla olan” bir kitleye test yapılmadığını görürüz. Bu vaka sayısının olduğundan az çıkmasına yol açar. Öte yandan sporcular, önlem amaçlı olarak önemli kişilerin çevresindekiler, tarama amaçlı bazı iş kollarındaki kişiler, seyahate çıkanlar ve benzeri “vaka bulma olasılığı düşük” gruplara fazla sayıda test yapılıyorsa, bu da test sayısının doğal seyrinden fazla olmasını, vaka oranının da az bulunmasını sağlar. Şayet son dönemde sistematik olarak ilk gruba daha az, ikinci gruba daha fazla test yapılıyorsa, grafikte oluşan görüntü de hastalığın gözlenen oranda azalmasından değil, test politikasının sistematik taraf tutmasından kaynaklanır. Ne yazık ki bu yönde kuşkular giderek artıyor. Böyle olmamasını umalım. Yine konuyla dolaylı olarak ilgili bazı yetkililerin gereksiz demeçleri toplumun verilere güvenini sarsıyor.

Bizimle aynı aşıyı (CoronaVac) kullanan ve Brezilya mutantının etkisinde olan Şili’de tam aşılı oranları %36,6’ya ulaştı. Mayıs başından itibaren aşı etkisinin görülmeye başlaması gerektiğini yazmıştım. Şili’de aşağı doğru bir hareketlilik başladı, ancak vaka sayıları hala yüksek. Ülkede bir süre önce tekrar sıkı önlemler alınmaya başladığından bu düşüşün aşıya bağlı olup olmadığını kestirmekte zorlanıyoruz. Açıklanan ölüm sayıları çok tutarsız. Bir gün 30 ertesi gün 170. Olasılıkla kaymalar var. İsrail’de tam aşılılar %36,5’e ulaştığında da bir düşüş eğilimi başlamış, ancak günlük vaka sayısı Şili’ye benzer oranda yüksekti ve 4 binlerin üzerindeydi. Bu sayının binin altına düşmesi için yaklaşık 4 hafta gerekti. Önümüzdeki birkaç hafta Şili’deki durumu netleştirecek. Aşılama oranlarında tek dozda %30’ları, tam dozda ise %20’leri geçen ABD, Birleşik Krallık, Macaristan ve Sırbistan şimdilik sakin sularda yüzüyorlar ve vakaları giderek azalma eğiliminde. İsrail’den söz etmeye gerek bile yok. Günlük vaka sayıları 70’in altında, bir iki ölüm meydana geliyor.  Ancak dünya genelinde de Hindistan ve Brezilya dışında bir durgunluk hâkim. Öyle ki günlük küresel vaka sayısının neredeyse %60’ı bu iki ülkeye ait.

Şu anki bilgilerimize göre Temmuz ayından itibaren sağlık personelinde, ardından da yaşlı kişilerde rapel (hatırlatma dozu) aşı ihtiyacı oluşacak. Sağlık Bakanı rapel aşıların yerli aşılarla yapılacağını duyurdu. Bu duyuru yerli aşıların kullanıma gireceği söylenen, olasılıkla da biraz daha gecikecek takvime uymuyor. Yine yerli aşıların etkinliği konusunda henüz yeterli verilerimiz yok. Öte yandan tam doz aşılı oranımız halen %11,4. Taşlar yerine oturmuyor. Umarız aşı tedariki hızlanır ve bu karamsarlık aşılır. Olmadı, Kültür ve Turizm Bakanımız derin öngörüsüyle bu konuya da bir çözüm bulur nasıl olsa.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.