Dünyanın En Zengin 6. Kişisi Warren Buffett’tan Sağlığınıza Bakışınızı Değiştirecek Bir Metafor

0 5.535

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili dostlar,

Yakın zamanda Warren Buffett’ın hayatını konu alan ‘Becoming Warren Buffett’ belgeselini izledim. Belgeselin Türkçe adı: Warren Buffett Olmak.

Forbes’e göre 18 Haziran 2021 tarihi itibari ile dünyanın en zengin 6. kişisi olan Warren Buffett şu an 90 yaşında ve tüm servetini kendi hayatı boyunca oluşturdu. Son yıllarda hayırseverlik kimliği ile ortaya çıkmaktadır. Çünkü servetinin %99’unu bağışlayacağına söz verdi. Şimdiye kadar, çoğu Gates Vakfı’na ve çocuk vakıflarına olmak üzere 41 milyar dolardan fazla bağışta bulundu.

Belgesel konu olarak Warren Buffett’ın hayatını kişisel, özel hayatı, ekonomik başarısı, arkadaş ilişkileri çerçevesinde işlenmiş. Fakat belgeselin içerisinde tüm bunları yaparken çok kısa geçilmiş fakat tüm bu yaptıklarına zemin hazırlayan bir yapı daha var.

Bu da Warren Buffett’ın sağlığına karşı bakışı.

Herkes sağlığın ne kadar önemli olduğunu bilir. Ciddi sağlık sorunları yaşayanlar bunu daha fazla bilmektedir. Çünkü sağlık oksijen gibidir. Kaybolduğunda veya yokluğunda hissedilen bir soyut bir kavram olarak algılanır.

Warren Buffett, sağlığın ne kadar değerli olduğunu anlamış olacak ki ortaya koyduğu metafor bakışınızı değiştirebiliyor.

Belgeselin girişinde Warren Buffett, lise öğrencilerine konuşuyor. Diyalog tam olarak aşağıdaki şekilde gelişiyor.

**

Size gün sonunda istediğiniz bir arabayı seçmenize izin vereceğimi hayal edin. Kulağa hoş geliyor, değil mi? İstediğinizi seçin. Herhangi bir renk. İstediğiniz bir şekilde kurdeleye bağlı olarak yarın evinizde olacak.

Şimdi diyeceksiniz ki: ‘Olay ne?’

Olay şu. Bu araba hayatınız boyunca elde edebileceğiniz tek araba olacak. Şimdi yapacağınız şey, sadece bu arabaya sahip olacağınızı bilmek ve bu arabayı sevmek olacak. Ona inanamayacağınız kadar dikkat edeceksiniz.

Şimdi size önerim.

Hayatınızda sadece tek bir arabaya sahip olmayacaksınız, ama tek bir vücuda ve tek bir zihine sahip olacaksınız ve elinizde olan tek şey bunlar olacak. O vücut ve zihin müthiş hissediyor ama bu ömrünüz boyunca devam etmeli.

**

Hayatımız boyunca tek bir bedene ve zihne sahip olacağız. Diğer sahip olduğumuz değerli ürünlerden daha fazla değeri bedenimiz ve zihnimizin sağlığını korumak ve geliştirmek için vermeliyiz.

Başarılı olmak da iyi bir sağlık ile mümkün oluyor.

Dünyada son iki yüzyıl içerisinde bulaşıcı hastalıklardan milyonlarca kişi hayatını kaybederken, şu an ölümlerin büyük bir çoğunluğu kronik hastalıklardan olmaktadır. Kronik hastalıklar ölüme direkt sebebiyet vermemekle birlikte uzun bir süre hayat kalitesinin düşük bir şekilde yaşanmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle yaşamın uzaması ile – ki bugün doğan her bir kişi neredeyse 80 yıl civarında bir yaşam yılına sahip olacaktır –  beden ve zihin sağlığımızın daha fazla bozulmasıyla karşı karşıyayız.

Ben bu belgeseli izledikten sonra sadece bir sağlık profesyoneli olarak değil, bir kişi, bir insan olarak sağlığımızın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anladım. Bu nedenle yaşam tarzı değişikliklerimiz ile hayatımızın kalitesini arttırmak bizim elimizde. Sağlık Asistanı Platformunu da bu toplumun sağlık okuryazarlık düzeyini arttırmak amaçlı kurduk. Şu an 900’den fazla sağlık profesyoneli ile toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi için çalışıyoruz.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.