Dünyadan Kadınlara Bir Mesaj Var!

0 2.726

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dünyanın her yerindeki kadınlara ithafen.

Cinsiyet dişi olan bireylere ‘kadın’ denir. Ülkemizdeki reşit olma yaşını göz önüne alırsak ’18 yaş üzeri her dişi kadındır’ diyebiliriz.

Osmanlı zamanında kadın yerine’ hatun’ kavramı geçmektedir. Hatun kelimesinin anlamı; el üstünde tutulan, değer verilen kıymetli olan anlamlarına gelmektedir. Kadınlar ülkemizde her dönemde değerli olmuştur. Değer görmeyi hak etmiştir.

Kadınların ülkemizde kurtuluş savaşında yeri çok büyük olmuştur. Savaşta erkekler kadar kadınlarında çok büyük katkıları olmuştur. Şerife Bacı, Halide Onbaşı (Halide Edip Adıvar), Halime Çavuş (Kocabıyık), Nezahat Onbaşı, Çete Emir Ayşe (Emire Ayşe Aliye), Fatma Seher Erden (Erzurumlu Kara Fatma), Gördesli Makbule, Tayyar Rahmiye, Hafız Selman İzbeli gibi daha pek çok kadın kahramanımız bulunmaktadır.

HEPSİNE SELAM OLSUN!

Önceden kadınlarımızın hakları yoktu hatta kadınlar erkeklere hizmet etmek için var olduğunu düşündürülürdü. Kadın doğar, büyür, ev iş yapar, az biraz okur (o da şanslıysa), evlendirilir, çocuk doğurur, onu büyütür, bakar, kendini evine adar ve ömrü biterdi. Kadınlarımızın hakları bulunmamaktaydı kaldı ki Cumhuriyet döneminden sonra bile kadınlar pek çok alanda özgür değildi.

Kadın doğar doğmaz kadındır. Pembe kıyafetleri, süslü tokaları, ojeli tırnakları ile her yaşta kadındır. Her yaşta kadın ilgi ve sevgi görmeyi hak eder. Kadın güçlüdür. Kadın aşktır. Kadın asildir. Kadın işçidir. Kadın annedir. Kardeştir. Bacıdır. Kadın öğretmendir. Kadın askerdir. Kadın cesurdur.  Kadın merttir. Kadın güçtür. Kadın savaşçıdır. Boyu, yaşı, kilosu, kusurları önemli değildir. Kadın kusurları ile güzeldir. Her kadın güzeldir. Kadınlarımız kendi gücünün farkına varmalıdır.

Ülkemizde kadın olmak zor zanaattır. Doğduğu andan itibaren cinsiyetçi baskılara maruz kalan çok çocuk vardır. Kadın- erkek eşitsizliği, toplum baskısı, töre, aile baskısı, tecavüz, çocuk gelinler… Ne yazık ki bazı kişiler bu haksızlıklara, çirkin iftiralara, türlü saygısızlığa maruz kalmıştır. Bugünden sonra olmamasını temenni ediyorum. Kadınlara adil, özgür ve güzel bir hayat diliyorum.

Kadın ister şişman olur, ister zayıf kalır, ister boşanır yeniden evlenir, ister dokuz çocuk doğurur, ister çalışır, ister ev hanımı olur, istediği gibi giyinir, istediğini yer içer, istediği yerde ve istediği kişi ile gezer, istediği yemeği pişirir, istediği diziyi izler, istediği takımı tutar, istediği şarkıyı dinler, istediği kahveyi içer, istediği kıyafeti giyer, istediği makyajı yapar, istediği yerde bulunur, istemediği yerde bulunmaz.

**

Kadın yaslanılacak ömürdür.

Kadın aşktır.

Kadın çözümcüdür.

Kadın zekidir.

Kadın güzeldir.

Kadın özgürdür. Hürdür.

Kadın yol arkadaşı, yoldaştır.

Kadın ömürdür.

Kadın araştırmacıdır. Bilim insanıdır.

Kadın eşittir. Adildir.

Kadın annedir. Kardeştir.

Kadın huzurdur.

Kadın isterse her şeyi yapabilecek mükemmel bir canlıdır.

Kadın güçtür.

Kadın değerlidir.

Buradan tüm kadınlarımıza selam olsun.

Dünyadaki tüm kadınlara….

 

Hepimizin kadınlar gününü kutlarım.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.