Dünyaca Ünlü 5 Biyolog ve Çalışma Alanları

0 1.392

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Her bir alanın kurucusu ve öncüsü bulunur. Bu kişiler alanın ve mesleğin zemini oluştururlar. Zemini iyi oluşan alanlar ve meslekler daha hızlı gelişir ve daha faydalı ürünler, süreçler ve bilgiler meydana getirir.

Bu yazımda dünyaca ünlü biyologlardan ve çalışma alanlarından bahsedeceğim.

1. CHARLES DARWIN (1809-1892)

Listenin birinci sırasında evrim denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Charles Darwin bulunmaktadır. Evrimin temellerini oluşturan araştırmaları ile bilinen İngiliz biyolog Darwin, bu alanda çalışmalar yapan bir doğa bilimcisidir.

CHARLES DARWIN

2. GREGOR MENDEL (1822-1884)

Yetiştirdiği bezelye bitkisi ile günümüzde kalıtımın temellerini oluşturarak genetik bilimine dair birçok çalışmalara öncülük etmiş ünlü bilim insanı Mendel, botanikçi, biyolog ve de matematikçidir.

GREGOR MENDEL

3. LOUIS PASTEUR (1822-1895)

Kuduz aşısının üretimini gerçekleştiren Fransız kimyager ve mikrobiyolog olan Pasteur, mikroorganizmaların çeşitli hastalıklara yol açabildiğini araştıran ünlü bir bilim insanıdır.

LOUIS PASTEUR

4. CAROLUS LINNAEUS (1707-1778)

Linnaeus, canlı organizmaların adlandırılması ve taksonomik olarak sınıflandırılması adına modern bir biyolojik sınıflandırmanın öncüsü olmuş bir bilim insanıdır.

CAROLUS LINNAEUS

5. MARCELLO MALPIGHI (1628-1694)

Marcello Malpighi, canlı organizmaların sistemli bir şekilde incelenebilmesi için mikroskop ile gerçekleştirilen ve de deri, böbrek, dilde bulunan tat tomurcuklarını inceledikten sonra yapısal formları hakkında çalışmalar sürdürüp bu yapıları tanımlamış olan önemli bir bilim insanıdır.

MARCELLO MALPIGHI

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.