Dünya Sıcaklığı 1.5°C Yükselirse Ne Olur?

0 1.935

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İklim değişikliği, iklim krizi, küresel ısınma gibi birçok kelimeyi son yıllarda çok fazla duyar olduk. Bunu duymamızın nedeni ise gerçekten son 50 yılda dünyanın sürdürebilirliğinde ortaya çıkan sorunlardır.  Sanayileşme ile birlikte kirlenen gezegenimiz artık üzerinde yaşayan canlılar için alarm vermeye başladı. Hatta etrafımızdakilerin ‘eskisi gibi değil, bu mevsimde bunlar olmazdı’ gibi söylemlerini de daha yakından duyar olduk.

İklim değişiminin küçük orada bile olması ciddi sorunların oluşmasını sağlıyor. Örneğin; sıcaklık değişikliklerinin 1,5°C (2,7°F) değerinin altında tutmanın neden önemli olduğunu görmenizi sağlayacak önemli bilgiler paylaşacağım.

İlişkili Diğer İçerikler
  1. Petrol ve kömür gibi sık kullanılan enerji kaynakları, ısıyı atmosfere hapseden gazlar yayar.
  2. 2019, sanayi öncesi (1850-1900) seviyelerinin 1,1°C üzerinde kaydedilen ikinci en sıcak yıldı.
  3. 1,5°C üzerindeki sıcaklık artışıyla birlikte kuraklıklar, fırtınalar ve aşırı hava olaylarının yaşanma olasılığı giderek artmaktadır.
  4. Gıda tedarikinin 1,5°C’nin üzerindeki sıcaklık değişimleriyle birlikte meydana gelen şiddetli hava olayları nedeniyle kesintiye uğrama olasılığı yüksektir.
  5. 500 milyondan fazla insana yiyecek ve geçim kaynağı sağlayan mercan resiflerinin %70’inden fazlası 1,5°C’lik sıcaklık artışında ölecektir.
  6. 1,5°C artışla yükselen denizler, kıyı şehirlerindeki milyonlarca insanı evlerinden ve topluluklarından uzaklaştırabilir.

1,5°C’nin üzerindeki ısınmayı önlemek için emisyonları 2030 yılına kadar her yıl %7,6 azaltmamız gerekiyor.

https://www.facebook.com/climatescienceinfo/ Erişim Tarihi: 12:11.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.