Dünya Sağlık Örgütü, İlk Kez Bir COVID-19 Antikor Testine Lisans Verdi

0 3.657

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sizlere son dakika niteliğinde bir haber vermek istiyorum.

Habere başlamadan önce sağlık haberleri için beni takip edebileceğinizi belirterek diğer haber yazılarıma da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelelim Dünya Sağlık Örgütü’nün lisans verdiği antikor testine…

Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı Teknoloji Erişim Havuzu, İlaç Patent Havuzu ve İspanya Ulusal Araştırma Konseyi bir antikor testi geliştirdi. Bu test kitinin üretimi ve dağıtılması için lisans anlaşması onaylandı.

Bu test ilk lisans verilen antikor testidir.

Bu Testin Diğer Testlerden Farkı Nedir?

CSIC (İspanya Ulusal Araştırma Konseyi) geliştirdiği bu test kitinin, insan vücudunda olan Covid-19 virüsü veya Covid-19 aşısı sonrası oluşan antikor seviyesini tespit edebildiklerini açıkladı.

CSIC bu testin maliyet sorunu yaşayan ülkelerde rahatlıkla kullanabileceğini, basit laboratuvarlarda uygulanabildiğini açıkladı.

Ayrıca düşük ve orta gelirli ülkelerden patent parası talep edilmeyecek.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Ghebreyesus ise CSIC’in ürettiği antikor testinin önemli bir dayanışma örneği olduğunu ifade etti.

Aşı üreten ülke ve firmalarında bu davranışı örnek almaları gerektiğini, açık ve şeffaf davranmalarını açıklayarak açıklamasına son verdi.

Diğer faydalı sağlık içeriklerimiz için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın😊

https://www.thelocal.es/20211123/spanish-researchers-pave-way-for-fair-play-in-global-covid-testing-and-research/ Erişim Tarihi: 24.11.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.