Dünya Oyun Oynama Günü Ve Çocuklar İçin Oyunun Önemi Nedir?

0 7.653

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dünya Oyun Oynama Günü, Uluslararası Oyuncak Kütüphanesi Birliği’nin (International Toy Library Association- ITLA) 1999 yılında Tokyo / Japonya’da yapılan 8. Uluslararası Oyuncak Kütüphanesi Konferansı’nda Dr. Freda Kim tarafından oluşturulan farkındalık günü olarak her yıl 28 Mayıs’ta tüm dünyada kutlanmaktadır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl kutlamalar yapılamadı. Ama oyunun çocuğun üzerinde yenileyici, iyileştirici, hayata hazırlayıcı, dinlendirici ve en çok da eğlendirici etkileri olduğunu biliyoruz.

Oyunların bu kadar faydasının olduğunu bilerek, dünya oyun oynama gününü bir gün değil her gün kutlamamız gerektiğini ve bir eğitimci olarak oyuna gerekenden fazla önemi vermemiz gerektiği kanısındayım.

Oyun çocukların en gerçek uğraşlarındandır. Bu uğraşlarını dikkate almalı ve oyunu asla boş zaman etkinliği olarak görmemelisiniz.

Hangi çağda ya da hangi kültürde olursa olsun, oyun çocuğun kendini ifade etme biçimidir.

Oyun Oynamanın Çocuğa Faydaları Nelerdir?

Eğlenceli yönü bulanan bu etkinliğin çocuğun ruhsal doyuma ulaşmasını sağlarken, hayal gücünü dışa vurmasını, özgüvenin artmasına, problem çözmesine, sorunlarıyla baş etmesine kısacası tüm gelişim alanlarına katkı sağlıyor ve iyi alışkanlıklar kazanmasına yardımcı oluyor.

Oyun kendiliğinden ortaya çıkan, hedefi olmayan, mutluluk getiren bir aktivitedir.

Bu aşamada önemli olan çocuğa değer vermek, ortaya çıkardığı oyun ile ilgilenmek hayallerini dışa vurmasını sağlaması için ona fırsat vermek ve ona güvendiğini göstermektir.

Unutulmamalıdır ki; çocukların birilerinin rolüne bürünerek, duygu ve düşüncelerini dışa yansıttıkları en önemli etkinlikleri oyunlarıdır.

Çocuk oyunları hayatın bir çekirdeğidir. Bütün insanlar orada gelişir, büyür ve oluşumu insanın en güzel ve en olumlu yetenekleri orada yükselir.

Çocuğunuzda olumlu yeteneklerinin gelişmesini istiyorsanız, çocuğunuza oyunla yaşamı öğrenmesine yardımcı olmakla beraber sosyal ilişkilerinin de düzenlenmesi içinde destek olabilirsiniz.

Bir diğer önemli durum ise, çocuğun her öğreneceği yeni bir bilginin oyunla verilmesidir. Böylece öğrenirken eğlenecektir, bu da kalıcı öğrenmeyi sağlayacaktır.

Ebeveynler, çocukların oyunları asla hafife almamalı tüm oyunlarına değer vermeli.

İyi bir oyun oynamak için birkaç oyuncuya ihtiyacınız vardır. Çocuklarınızın oyunlarına eşlik etmeyi unutmayınız.

R. J. Torbart

Çocuklarıyla oyun oynayan ebeveynlerin diğer ebeveynlerden bir adım önde olduklarını, çocuklarını geleceğe daha iyi hazırladıklarını ve dünyaya onların gözleriyle bakabildiklerinin altını çiziyor, her gününüzün oyunla geçmesini diliyorum.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.