Dünya 2021’de En Çok Sağlık Odaklı Neleri Merak Etti?

0 3.117

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2021 biterken, Google Trends’e bu yıl Dünya’da en çok neleri arama motoruna yazdığımızı merak ettiğim için bir göz attım. Ve ilgimi çekenlerin bazılarını da sizlerle paylaşmak istedim.

Keyifli okumalar diliyorum!

1. Olumlama

Hayatta bazen ailemiz, arkadaşlarımız veya toplumun bize yüklediklerinin farkında mıyız?

Gerçekten olmak istediğimiz form veya kişilik onların istedikleriyle uyuyor mu?

Olumlama hareketi hem toplumun dayattıklarıyla kendimizi beğenmememizin önüne geçerek o yanlarımızı sevmemizi, nasıl var olduklarını hatırlamamızı sağlıyor hem de günlük yaşama da dâhil ederek olumsuz cümle ve düşünceleri de bizden uzaklaştırıyor. İyi ki olumlamayı aramışız…

Son yıllarda olduğu gibi, bu yıl da olumlamaya ihtiyacımız olan yıllardan biriydi…

2. Doğa Nasıl Korunur?

Diğer canlılarla da ortak alanımız olan doğa bizim asıl evimiz. Onu korumak ise sahip olmamız gereken temel bilinçlerden olmalı. Artık yerlere çöp atmamayı, tükürmemeyi bir kenara bırakıp daha büyük önlemler almanın vakti geldi. Bunu tüm Dünya da anlamış olmalı…

Siz de hangi önlemleri aldığınızı düşünebilir veya herkes gibi bunu arama motorunuza yazabilirsiniz. Geri dönüştürülebilir bir yapı, biyolojik çeşitliliği tüketmemizin biraz önüne geçebilir. Biyolojik çeşitlilik ise, kendi yaşamımızı ve geleceğimizi daha yararlı kullanmamız için gereklidir. Ben kısaca bahsettim ama siz yine de uzun uzun araştırın.

3. İklim Değişikliğinin Etkisi

Belirli dönemlerde ve çeşitli sebeplerle Dünyamızın dengesinin bozulduğu olmuştur. Bu değişimler iklim üzerinde de bazı değişikliklere sebep olabilmektedir. Bu değişimler ise hem doğal nedenler hem de beşeri nedenler dolayısıyla yaşanıyor. İnsanların yaptığı çeşitli Dünya dengesini bozabilecek etkinliklerin devamlılığı iklim değişimine sebep olabilmekte ve bu da küresel ısınma gibi büyük bir sorunla karşılaşmamızı olağan kılmaktadır. Uzun zamandır üzerinde konuşulan ve zaman zaman Dünyanın da bizlere verdiği sinyallerle (örneğin: Dünya üzerindeki kara parçalarının yer değiştirmesi veya buzulların erimesi…) bizler de bunların farkına varmış veya uzmanlar tarafından bilgilenmiş olduk. Ya da bu şekilde internet aramalarıyla güvenli kaynak veya makalelerden öğrenebiliriz.

4. İşaret Dilinde Seni Seviyorum

Bunu bir videoyla anlatmak daha kolay olacaktır.

Türk işaret dilinde seni seviyorum.

Uluslararası işaret dilinde ise:

I Love You

5. Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik kavramı genel olarak çevreyi ve ekosistemi koruma mantığıyla ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda çıkış noktası, ekonomik ve teknolojik gelişmelere paralel bir şekilde ortaya çıkan çevre sorunlarının önüne geçebilme ve ekosistemin korunması üzerine odaklanmıştır. Aslında bu kavramı genel olarak fazla ve gereksiz tüketimi kontrol altına almak olarak açıklayabiliriz.

Çevremizi, evimizi, kentimizi, dünyamızı kapsayan önlemlerle sürdürülebilirliği sağlayabiliriz. Birkaç örnek verecek olursak: Yerlere çöp atmamak, odalardan çıkarken ışıkları kapatmak, naylon poşet yerine bez çanta kullanmak gibi önlemler sürdürülebilirlik kapsamındadır. Daha fazlasını merak ediyorsanız sizin de arama geçmişinize bu kavram yerleşebilir!

6. Hemşireler Haftası Ne Zaman?

Öncelikle sorunun cevabını vereyim: Uluslararası Hemşireler Günü Florance Nightingale’ in doğum günü olan 12 Mayıs tüm dünyada “hemşireler günü” ve 12-18 Mayıs haftası ise “hemşirelik haftası” olarak kutlanmaktadır. Bazı özel günlerin özellikle de böyle bir meslek üzerine olan özel günlerin toplum içinde o mesleğin ve mesleğin gerektirdiği sorumluluk veya işlerin farkındalığını sağlamak için olduğunu düşünüyorum.

Hemşirelik mesleği Covid-19 pandemisiyle oldukça toplum içinde farkındalığı kazanılan bir meslek grubu oldu. Bu konuyla birlikte pandeminin de etkisiyle belki de bu mesleğin önemini ve aynı zamanda zorluklarını daha çok fark ettik. Bu aramanın bütün Dünya’da mayıs ayında anılmış olması bir hemşire olarak beni de sevindirmiş olsa da Hemşirelik mesleğinin ve bununla birlikte diğer sağlık çalışanlarının toplum sağlığı için çalışırken sadece özel günlerinde değil her zaman farkında olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bu dönemlerde bile sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet haberlerini de hep birlikte sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sağlıkçı şiddeti hak etmiyor, kimsenin hak etmediği gibi…

6. Ruh Sağlığı Nasıl Korunur?

Belli ki 2021 yılında Dünya aynı zamanda ruhsal hastalıklar yönünden de bir pandemi yaşamış. Şaka bir yana ruh sağlığımızı korumanın önemini fark etmiş olmamız ve bunlar için bir şeyler yapmak istememiz çok güzel bir haber olsa da bunu Google üzerinden yapmamız biraz sağlıksız olabilir. Bu yılın aynı zamanda yanlış haberlerle de oldukça karşılaştığımız bir yıl olduğunu unutmamalı ve ruh sağlığımızı korumak için internet üzerinden arama yapacaksak bile güvenilirliğinden emin olduğumuz blog, sayfa veya makaleleri ziyaret etmemiz gerektiğini unutmayalım. Bu konuda daha önce yazdığım Ruh Sağlığı Nedir? Yazısına da link üzerinden ulaşarak bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

7. Yangın Ve Sel

Türkiye’de, Rusya’da, Sibirya’da, Amerika’da, Almanya’da, Çin’de… Bu yıl dünyanın birçok yerinde yangın ve sellerle karşılaştık. Uzmanlar bu sel ve yangınlara yaygın olarak, yukarıda da konuştuğumuz, iklim değişikliğinin sebep olduğunu düşünüyorlar. Belki de bu konuda daha fazla bilgiye ve neler yapabileceğimize daha çok dikkat etmek istediğimiz için iklim değişikliği etkisi bu kadar çok aranmıştı…

Gerçekten elimizden geleni yapmamız Dünya olan evimiz için bir ihtiyaç!

8. Mamografi

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla 01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir. Ayın anlam ve önemine ithafen de meme kanseri teşhisinde kullanılan yöntemlerden biri olan mamografi taraması Dünya’da bu ayda en çok arama yapılan kavram olmuş. Düzenli meme taraması ve kendi kendine meme muayenelerimizi de aksatmamamız gerektiğini hatırlatmadan geçmek istemiyorum.

Öztürk, K. (2002). Küresel İklim Değişikliği Ve Türkiyeye Olası Etkileri. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Dergisi, 22(1).

Tosun, Ö. Gdek, & Okulu, Sbmy (2009). Sürdürülebilirlik Olgusu Ve Kentsel Yapıya Etkileri.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.