Dr. Nihal Yusuf İle Liposakşın Hakkında Her Şey – Röportaj

0 1.611

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Liposakşın, vakumlama (suction) tekniği kullanılarak vücudun karın, kalça basen, kol, boyun gibi bölgelerinden yağ alma işlemidir.

Dr. Nihal Yusuf, Hindistan’ın Kerala eyaletindeki üniversitelerde Tıp Lisansını, Cerrahi Lisansını (M.B.B.S) ve Genel Cerrahi Yüksek Lisansını tamamladı. Ardından, ülkedeki en iyi plastik cerrahlardan bazılarının eğitim aldığı Mumbai’deki en prestijli kurumlarından birinde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi alanında uzmanlaşmaya devam etti. Daha sonra kozmetik cerrahide, Barselona ve İstanbul’da yüz plastik cerrahilerinde uzmanlaşanlar da dahil olmak üzere birçok yerli ve uluslararası eğitimi tamamladı.

  1. Ahsen Çetin: Liposakşın nedir ve güvenli midir?

Dr. Nihal Yusuf: Lipo- yağ anlamına gelir ve sakşın -emme terimi ile aynı anlamdadır. Bu nedenle, kişinin vücudundaki yağın emilmesini içeren bir ameliyat şeklidir.

Güvenli mi? Dünya çapında estetik cerrahlar tarafından en çok yapılan ameliyatlardan biridir, bu nedenle güvenlidir. Her ameliyatın ve beraberinde getirdiği anestezinin ufak tefek riskleri vardır ama karşıdan karşıya geçmek ya da duş almak da risk taşımıyor mu?

Geleneksel liposakşın, vücuttaki küçük bir kesiden sokulan uzun çubuklarla yağın emilmesini içerir. Bilim her zaman gelişmektedir ve bu günlerde çoğu merkez, daha iyi sonuçlar ve daha hızlı iyileşme sağlayan enerji bazlı cihazları içeren daha yeni liposuction tekniklerine sahiptir.

  1. Ahsen Çetin: Liposakşın için doğru aday kimdir?

Dr. Nihal Yusuf: Unutmayın, liposakşın bir vücut şekillendirme prosedürüdür, kilo verme prosedürü değildir. Bu yüzden obez hastalarda yapılmamalıdır. İnatçı yağ birikintileri olan kilo kaybı ve egzersiz sonrası hastalar için idealdir. Obez hastalar ideal olarak kilo vermeye yardımcı olan bariatrik cerrahi gerektirir.

Liposakşın yüz, boyun, göğüs, kollar, karın, sırt, uyluklar ve bacaklara kadar vücudun çoğu yerinde tam anlamıyla yapılabilir.

18 yaşının üzerindeki tüm hastalarda, önceden tıbbi bir durum olmadığı sürece işlem yapılabilir, bu durumda hastanın kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

  1. Ahsen Çetin: Liposakşının komplikasyonları nelerdir?

Dr. Nihal Yusuf: Liposakşın en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir ve bu nedenle en güvenli ameliyatlardan biridir. Estetik cerrahi seçmeli bir işlemdir ve bu nedenle hastayı tamamen uygun olmadığı sürece ameliyata almıyoruz. Bir kişinin sahip olabileceği yaygın cerrahi sonrası semptomlar arasında bir veya iki hafta süren morarma ve haftalar içinde kademeli olarak azalan şişlik yer alır. Ameliyat sonrası ağrı genellikle şiddetli değildir, çünkü ameliyat sırasında ameliyat sonrası dönemi konforlu hale getiren lokal anestezi enjekte ederiz ve bu nedenle liposuction çoğunlukla bir günlük bakım ameliyatı olarak yapılır. Yaygın olmayan komplikasyonlar arasında seromalar, yağ embolisi ve anestezi ile ilişkili komplikasyonlar yer alır. Bu nedenle, yeterli desteğin sağlandığı son teknoloji bir hastanede ameliyat olmanız her zaman tavsiye edilir.

  1. Ahsen Çetin: Ameliyat sonrası akılda tutulması gereken ipuçları var mı?

Dr. Nihal Yusuf: Ameliyat sonrası hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu oluyor. Liposakşın cilt ve altındaki kas arasında ölü bir boşluk oluşturduğundan, bir ay boyunca 7×24 kompresyon giysisi giymenizi öneririz. Bu, şişliği azaltmaya ve uzun vadede daha iyi bir ameliyat sonrası görünüm sağlamaya yardımcı olur. Ameliyat sonrası üçüncü günden itibaren hastanın normal banyo yapmasına izin verilir. Her hastaya iyileşme ve iyileşme sürecini hızlandıran özel masajlar öğretiyoruz ve bu masajlar bir ay boyunca devam ediyor. Kardiyo egzersizlerine 2 hafta sonra, spor salonu eforlarına ise bir ay sonra başlanabilir.

  1. Ahsen Çetin: Bu operasyonun faydalarından bahseder misiniz?

Dr. Nihal Yusuf: Daha önce de belirttiğimiz gibi liposakşın bir vücut şekillendirme işlemidir. Vücudun şeklinin hasta tarafından istenen bir sonuca göre şekillendirilmesine yardımcı olur. Bu genellikle erkekler için V şeklindeki bir gövdeyi ve kadınlar için bir kum saati görünümünü hedefler. Liposakşın, genellikle omuz kolları, kollar ve uyluklar gibi egzersizlere dirençli inatçı yağ birikintilerinden kurtulmaya yardımcı olur. Emilen yağ, vücudun belirli bölgelerini, özellikle göğüsleri, kalçaları ve yüzü büyütmek için kullanılabilir. Bu, kendi vücudunuzdan alınan dokuyu kullandığı ve daha uzun ömürlü olduğu için yapay implantlardan ve dolgu maddelerinden üstündür.

Günümüz cerrahisindeki gelişmelerle birlikte, 3D heykel, abzürleme de dahil olmak üzere bir seçenektir. Eve döndüğünüzde karın kaslarınızın 6’lı olduğunu hayal edin. Ancak günün sonunda, bir cerrahın yapabileceği sihir ne olursa olsun, hastanın kilosunu koruması ve formda kalmak için bir tür fiziksel egzersize devam etmesi önemlidir.

Nihal Yusuf’a bu güzel röportajından dolayı teşekkür ederiz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.