Dr. Hasan Can Küçük’ten Lens Kullananlara Yönelik Tavsiyeler

0 4.066

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dr. Hasan Can Küçük ile sizler için çok önemli bir konuda röportaj yaptık.

Yaz ayları geliyor ve benim gibi lens kullananların merak ettiği birkaç noktayı konuştuk.

Keyifli okumalar diliyorum.

Dr. Hasan Can, Dokuz Eylül Üniversitesinden 2019 yılında mezun olmuştur. 4 yıldır görev yapmaktadır. Şimdi Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi Göz Anabilim Dalı’nda hasta kabul etmektedir.

A. Ahsen Çetin: Hasan Can bey yaz ayına girmiş bulunmaktayız. Benim gibi lens kullanan kişilerin merak ettiği soruların yanıtlarını sizden öğrenmeyi merakla bekliyoruz. İlk sorumla başlamak istiyorum. Lenslerin yaz aylarında kuruluk yapması çok büyük bir sorun. Buna yönelik neler yapmalıyız?

Dr. Hasan Can Küçük: Ahsen hanım lensin iki temel komplikasyonu vardır. Ben bunu lensin matematiksel komplikasyonu olarak adlandırmaktayım.

LENS KOMPLİKASYONU = Kuruluk+ Enfeksiyon

Lenslerin temel sorunu kuruluk ve enfeksiyona sebep olmasıdır. Lens bakımı bu noktada önem arz etmektedir. Lens kullanmak gözlük kullanmaya benzemiyor. Gözlüğü mendille silersin ama lens bir düzenlilik istiyor. O yüzden enfeksiyondan korunma temelli olarak lensin bakımını yapma konusunda kararlılık sağlamalıyız.

Uygun bakımı yapmanın yanı sıra zararlı ışınlardan da korumalıyız. Çünkü bunlar kuruluğu tetikleyebilecek sebepler arasındadır. Her göz yapısı farklı olduğu için kişiye özgü yaklaşımda temel esastır. Ama genel anlamda gözleri nemlendirmeli, hijyene dikkat etmeli ve damlalar ile destelemeliyiz.

Tabii güneş gözlüğü kullanımını da ihmal etmemeliyiz.

A. Ahsen Çetin: Peki kuruluk durumu sadece çevresel faktörlere mi bağlı?

Dr. Hasan Can Küçük: Aslında çevresel gibi görünen ama her durum da olduğu gibi burada da markaların devreye girmesiyle sonuçlanan bir durum. Yani çeşitli markalar var ve bu markaların çeşitli bakım kitleri var. Tabi maliyet bakımından farklılık yaratabiliyor ancak etkili ve doğru kullanımı ancak o şekilde sağlayabiliriz.

A. Ahsen Çetin: Hasan Can bey bu kadar riski olan lenslerin kullanımı için nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz?

Dr. Hasan Can Küçük: Öncelik hekim kontrolünün düzenliliğidir. Bizler eşliğinde uygun lensi seçip lensin yan etkilerini azaltmayı sağlamaları mümkündür.

Lensin yapabileceği etkileri erken fark edip ona göre bir seyir yaratmak mümkündür.

A. Ahsen Çetin: Son olarak lens kullananlar genel çapta nelere dikkat etmeli?

Dr. Hasan Can Küçük: Kesinlikle lensle uyumamaya özen göstermeliler. Lensle uyumak demek kuruluğa davet çıkarmak demek. Suni göz yaşı damlaları da bir seçenektir. Göz kuruluğunu sürekli yaşayan bireylere önermekteyiz.

Her zaman savunduğum şey kişinin kendini ve rutinlerini tanıyarak karar vermesidir. O yüzden kendini tanıyarak karar vermelidir.

Son olarak havaların sıcaklıkları malum. Bu sıcaklarda gözün UV ışınlarından korunması çok önemlidir. O yüzden uygun camı olan gözlükleri kullanmalarını önerebilirim.

Keyifli röportajımız için teşekkür ediyorum ve lens kullanan tüm hastalarımıza sağlıklı günler diliyorum.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.