Dr. Hasan Can Küçük İle Glokom Hakkında Her Şey – Röportaj

0 4.725

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastalığı ile ilgili merak edilenleri sizlerle paylaşabilmek adına Dokuz Eylül Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda görev yapmakta olan Dr. Hasan Can Küçük ile glokom konusunda keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Keyifli okumalar dileriz.

İrem Akdoğan: Glokom nedir?

Dr. Hasan Can Küçük: Glokom temelde çeşitli alt tipleri olan ve sonuç olarak gözün görme ile ilgili sinir tabakalarında hasara yol açarak görme ile ilgili şikayetlere sebep olan bir çeşit göz hastalığıdır. Çok fazla tıbbi terimlere girmeden açıklayacak olursak halk arasında genellikle göz tansiyonu yüksekliği şeklinde bilinir. Ancak bu eksik bir tanımdır. Çünkü göz tansiyonu yüksek olmayan kişilerde de glokom gelişebilir.

İrem Akdoğan: Glokomun belirtileri nelerdir?

Dr. Hasan Can Küçük: Glokom hastalığı genellikle sinsi ilerler. Görme alanında azalma, görme alanımızın belli kısımlarında kapanma gibi belirtilerin yanı sıra hastalık tedavi edilmezse görme alanının dürbün şeklinde olmasına doğru ilerleyebilir. Hastalar, görme alanındaki azalmayı hemen fark edemez. Glokom hastalığı, hastaların gündelik hayatını etkilemeye başladığında maalesef hastalar bizlere başvuruyor.

İrem Akdoğan: Glokomun çeşitleri nelerdir?

Dr. Hasan Can Küçük: Glokom çeşitli şekillerde sınıflandırılmakla beraber doğuştan ya da kazanılmış açık/kapalı açılı ya da primer (neden olan başka bir etken olmadan), sekonder (etkene veya travmaya bağlı) olarak sınıflandırılır. Genel olarak ülkemizde hasta yoğunluğu primer açık açılı glokom görülmektedir.

İrem Akdoğan: Glokom nasıl teşhis edilir?

Dr. Hasan Can Küçük: Öncelikle göz tansiyonunun ölçülmesiyle ve aile öyküsünün sorgulanması ile teşhis başlar. Eğer göz içi basınç yüksekse acaba bu kişide glokom var mı diye sorgulanmaya başlanır. Sonra göz bebekleri damla ile büyütülerek gözün arkasındaki tabakalara bakarız. Bu incelemelerde göz arkası tabakalarda bazı hasarlar varsa bu hastada glokom vardır diyebilir. Aynı zamanda da görme alanı testi yaparız ve görme alanında kayıp varsa bu durumda glokom için anlamlı bir göstergedir.

İrem Akdoğan: Glokom açısından riskli kişiler kimlerdir?

Dr. Hasan Can Küçük: Öncelikle 40 yaş ve üzeri kişiler, miyop ve hipermetrop gibi görme bozukluğu olan kişiler, uzun süre kortizon ilaçları kullanma, az da olsa doğum kontrol ilaçları, ailede glokom hastalığının olması gibi durumlar risklerdir.

İrem Akdoğan: Glokomda tedavi yöntemleri nelerdir?

Dr. Hasan Can Küçük: Glokom hastalığında genellikle topikal yani göze damla şeklinde uygulanan tedaviler ile bu hastalık kontrol altında tutulabilmektedir. Kontrol altında tutulan glokom hastalarının da tabi ki genellikle 6 ayda 1 rutin göz kontrollerine gelmesi gerekir. Damla tedavisi yetersiz kalındığında damla tedavisinin artırılması veya glokom cerrahi tedavisi ile göz tansiyonu kontrol altına alınmaya çalışılır. Normal göz içi basınçlı glokomda da yüksek göz içi basınçlı glokomda da amacımız göz tansiyonu normal düzeyde tutmaktır. Tedaviler göz tansiyonunu düşürmeye, normalde tutmaya yöneliktir.

İrem Akdoğan: Glokom başka sorunlara yol açar mı?

Dr. Hasan Can Küçük: Glokom hastalığında tedavi istenildiği gibi gitmezse ya da tedavi edilmemişse kişilerde görme alanı kaybı, görme keskinliği gibi sorunlar görülebilir. Bu durumlarda maalesef kişilerin gündelik hayatını olumsuz etkileyen oldukça önemli sorunlardır.

İrem Akdoğan: Glokomdan korunma yolları neler olabilir?

Dr. Hasan Can Küçük: Glokomdan korunmak için en önemli şey erken teşhistir. Özellikle glokom açısından riskli olan kişiler mutlaka göz kontrollerini düzenli olarak yaptırmalıdır.

İrem Akdoğan: Glokom hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Dr. Hasan Can Küçük: Sağlık röportajına davet ettiğiniz için ben teşekkür ederim.

Dr. Hasan Can Küçük’e glokom ile ilgili sorularınızı hasancan.kucuk@deu.edu.tr e-posta adresinden ve hasancan_kucukk adlı Instagram hesabından sorabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.