Dövme Mürekkepleri Ölümcül Enfeksiyonlara Mı Neden Oluyor?

0 1.582

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

16 Haziran 2023 tarihinde FDA taslak kılavuz yayınladı. Bu kılavuzda dövmelere bağlı artan enfeksiyonlar sebebiyle yetkililer dövme yapan bireylerin mürekkep kalitesini kendilerinin belirlediğini belirtiyor.

Klinik dermatologlar dövme kaynaklı enfeksiyonların arttığını ve bu enfeksiyon kaynaklarının nemli, sıvı tip ortamlarda yaşayan bakteriler olduğunu konusunda açıklamalarla enfeksiyonların ciddi sorunlara neden olduğu konusunda açıklamalarda bulunuyorlar.

FDA’nın yayınladığı kılavuza göre, dövmenin derinin epidermis tabakasını 1,5-2 mm derinliğinde delme ve en az 100 atışla seyretmesi kaynaklı zararlı enfeksiyon kaynaklarının kan yolu ile dolaşıma katılma oranını arttırarak ciddi durumlar olabildiği ifade ediliyor.

Her geçen gün artan dövme modası tıbbi riskler göz ardı edilerek tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır.  Bununla ilişkili olarak ağrı, kabarıklıklar, şiddetli apseler vb. belirtiler enfeksiyonun ilk belirtisi olarak kılavuzda belirtiliyor.

Kılavuza göre kötü mürekkeplerin özellikleri arasında;

  • Üretilen yerlerin kaplı olması yani sterilliği zorlayan durumlar,
  • Mürekkeplerin paketli olmaması,
  • Açıkta bırakılan mürekkeplerin kullanımı
  • Malzemelerin uygun yerde saklanmaması,
  • Dövmeyi uygulayan kişide eldiven, saç bonesi, önlük, maske gibi koruyucuların olmaması olarak belirtiliyor.

Bu duruma ek olarak dövme endüstrisinde çalışan kişiler bu enfeksiyonların ortaya çıktığı kişilerin sonunun ölüm olduğunu ifade ettiğini de belirtelim.

Kılavuzun son dikkat çeken bir başka noktası bazen bu enfeksiyonlarda antibiyotik tedavilerinin yetersiz kalması durumunda dövmelerin cerrahi olarak çıkarılması gerektiğinin ciddi bir şekilde ifade edilmesi olarak görüyorum.

Kalter, L. (19.06.2023). FDA Warns of Tattoo Ink Tied to Dangerous Infections. webmd.com: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/news/20230616/fda-warns-of-contaminated-tattoo-ink#:~:text=Between%202003%20and%202023%2C%20there,tattoo%20inks%20contaminated%20with%20microorganisms. adresinden alındı


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.