Doulalık Nedir, Kimler Doula Olabilir ve Nasıl Doula Olunur?

0 4.342

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Herkesin her şey olmak istediği yerde her meslek ve alan değerini kaybeder.

Yazıma bu sözle başlıyorum. Çünkü, insan hayatında değişiklik yaratmanın sadece deneyimlerle veya kısa kurslarda edinilen bilgilerle yapılmasına karşıyım. Bu işin temelinde bir bilim ve o bilimin desteklendiği bir paradigma var. Buna hakim olmayan kişilerin bu gücü edinmiş gibi kişilerin hayatları üzerinde söz sahibi olmamaları gerekiyor.

Son 5 yıldır neredeyse etrafımızda doğum yapan her kadının doula olduğunu veya olmak istediğini görüyoruz. Doulalık ülkemizde yasal süreçlere ve zemine sahip olmadığı için regülasyon gelene kadar doulanın genel yapısını sizlere anlatmak istiyorum.

Öncelikle doula diye kime diyoruz, bunu öğrenelim.

Doula Kime Denir?

Doula, sağlık uzmanı olmayan ve doğum, düşük, düşük kürtaj veya ölü doğum gibi başka bir bireyi destekleyen eğitimli kişilerdir. Bu kişilere doğum koçu, doğuma hazırlık eğitmeni de denmektedir.

Kimler Doula Olabilir ve Nasıl Doula Olunur?

Aslında belirli bir eğitim seviyesine ulaşmış herkes sağlık alanında bir bölüm okuyup okumadığına bakılmaksızın belli bir ücret karşılığında sertifika eğitimine katılarak doula olabilirler.

Birçok kurum belirli saat süren eğitimler karşılığında sağlık bakanlığı onaylı sertifika vererek doula olmaya hak kazandırır.

Doulalar Ne Yapar?

Doula olan bir birey, gebeler ile çalışarak doğum, hamilelik ve annelik sürecini daha kolay, daha sağlıklı ve daha mutlu geçirmeleri için, anne adaylarına destek vererek psikolojik olarak rahatlatmalarını sağlar.

Doğum süreci hem yavaştır hem de duygusal, fiziksel, düşünsel ve psikolojik olarak bir bütündür. Bu nedenle her ailenin aile hekimi olduğu gibi her gebenin de bir danışmanı ve destekçisi olmalıdır.

Doulalık yüksek doğum oranlarına sahip ülkemiz için bir lüks değil, bir ihtiyaçtır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.