Doula Aygül Akgüneş Dalkılınç ile Emzirme Hakkında Her Şey – Röportaj

0 1.760

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhabalar,

Bugün sizlerle Doula Aygül Akgüneş Dalkılınç ile emzirme konusunda yaptığım röportajı paylaşmak istiyorum.

Sizlere kısaca Aygül hanımı tanıtmak istiyorum. Aygül hanım; Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nden 2018 yılında mezun oldu. Eğitim sürecinde Doğum Koçluğu sertifikamı aldı. 2019 yılında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Kadın Hastalıkları Doğum Anabilim Dalı’nda yüksek lisansa başlayarak 2022 yılında mezun oldu. Şu anda Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde hemşire olarak çalışıyor ve aynı zamanda hamile yogası eğitimine devam ediyor.

Şimdi röportajımıza geçelim.

A. Ahsen Çetin: Öncelikle anne sütünün önemi ve koruyuculuğu hakkında neler söylemek istersiniz?

Aygül Akgüneş Dalkılınç: Anne sütü taze hazır temiz ucuz doğal bir besindir. Bebeklerin büyümesi gelişmesi ve beslenmesi için ihtiyaç duyduğu her türlü besin ögesi içeren eşsiz bir besindir. Kolaylıkla sindirilir anne sütünün %88’i sudur bu nedenle yeterince annesine hemen bebeğin su ihtiyacı da aldığı sütten karşılanmaktadır. Özellikle ilk altı ay ekstra su verilmemelidir. Emzirme bir öneri veya tercih değil bebeğin en doğal hakkıdır anne sütünün doğal bir vitamin dengesi vardır. A, B C ve E vitamini içerir. Ekstra D vitamini dışarıdan verilmelidir.

A. Ahsen Çetin: Anne sütünün faydasının artması için neler yapılabilir?

Aygül Akgüneş Dalkılınç: Benim çok inandığım bir durum vardır. Daha çok emzirmeye daha çok uyarı daha çok süt yapımı olur. Emzirme sırasında gürültü ve ışıklı bölgeden uzak durulmalıdır. Oksitosin hormonu bu durumlardan olumsuz etkilenmemelidir. Anne sütünün içeriğini arttıran çok bilinen besinlerden birkaçı da tahin, hurma gibi yağlı kuruyemişler anne sütünün içeriğini arttırır. Ekstra badem ceviz hurma kuru üzüm yenilebilir. Aynı zamanda anne gün içinde 2,5 litre su tüketmelidir.

A. Ahsen Çetin: Doğru emzirme nasıl olmalıdır?

Aygül Akgüneş Dalkılınç: Anneme bebek bir bütün olarak değerlendirilmelidir. O yüzden doğru emzirme öncelikle annenin pozisyonu önemlidir. Anne rahat edilebileceği bir odada olmalıdır. Sırtı yastık ile desteklenmelidir. Omuzları gevşek ve rahat olmalıdır kollarını altına destek kullanılarak emzirme yastığı gibi annenin koluna göre gelen yük azaltılmalıdır. Bir eliyle bebeğini tutmalı diğer eliyle memeyi memesini desteklemelidir. Memeyi desteklerken dört parmak altta bir parmak üstü olacak şekilde tutulmalıdır. Bebeğin pozisyonu ise yenidoğan desteklenerek uygun pozisyon verilmelidir. Bebek hangi pozisyonda olursa olsun yüz ve gövdesi anneye dönük anne ile aynı seviyede olmalıdır. Bebeğin tüm vücudu desteklenmelidir arama refleks uyarılarak ağzını tam açması ve areolayı kavraması sağlanmalıdır bebeğin memeyi doğru kavradığı durumlar alt dudağı dışarı doğru kıvrılmış olur. Emmenin başlarında anne meme de hafif bir ağrı hissetse de sonrasında ağrı hissetmemelidir.

A. Ahsen Çetin: Anneler bebeklerini emzirirken yanlış emzirebiliyor, korkuyor buna yönelik neler söylemek istersiniz?

Aygül Akgüneş Dalkılınç: Başarılı emzirmenin en önemli adımı annenin kendine duyduğu güvendir bu nedenle eğer bu güven eksikliği varsa özellikle emzirme sırasında sosyal desteğe ihtiyacı vardır. Sosyal destekten kastım sevdiği bir aile bireyi annesi babası kız kardeşi varsa gibi korku, stres, şüphe arttıkça süt üretimi azalmaktadır. Buna bağlı Prolaktin mi oksitosin hormonlar da olumsuz etkilenerek istenmeyerek de süt tamamen azalmış olur.

A. Ahsen Çetin: Bazen anneler ne kadar emzirse de çocuklarının kilo almadığından, yeterli gelmediğinden şikâyet ederler. Hatta erken yaşta ek gıdaya başvurular. Buna yönelik neler söylemek istersiniz?

Aygül Akgüneş Dalkılınç: Bebeğinizin kilosunda ilk 4 ayda her ay ortalama 600 gram ve üzerinde, 4-6 aylarında da ayda 400 gram ve üzerinde artış varsa beslenmesi yeterli olabilir. Bebeğinizin doyup doymadığını anlamanın işaretlerinden biri de çişli bez sayısının takibidir. Günde 5-6 çişli bez, bebeğinizin anne sütüyle beslenmesinin yeterli olduğuna işaret edebilir.

Bebeğinizden emerken yutkunma sesi geliyorsa ve emzirme sırasında göğsünüz hafif sızlıyorsa, bebeğiniz anne sütünü çekiyor demektir. Bebeğiniz emdikten sonra huzurluysa ve uykuya dalabiliyorsa yeterince beslenmiş olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak miniğiniz emmesine rağmen hala huzursuz ve açmış gibi davranıyorsa sütünüzün yetip yetmediğiyle ilgili bilgi almak için doktorunuza başvurabilirsiniz. Anne sütünün yetmediğine ilişkin en doğru kararı doktorunuz verecektir.

A. Ahsen Çetin: Ben her daim işin uzmanının konuyla ilgilenmesini söylerim. Ancak sosyal mecralarda bu konuda bilgisiz olan, eğitim almamış kişilerin yanlış uygulamalarıyla sıklıkla karşı karşıya kalmaktayız. Bu konuda uzman biri olmanız sebebiyle sizlerin bu konuda fikrini öğrenmeyi çok isterim. Neler söylemek istersiniz?

Aygül Akgüneş Dalkılınç: Bu mecrada gerçekten bilgisiz eğitim almamış kişiler ve doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Bunun için uzman görüşlerine ihtiyaçları vardır. Annelerimizin en çok etkilendikleri grupta diğer aile bireyleri diğer anne adaylarının yaşadığı olumsuz emzirme deneyimleri olabilmektedir. Özellikle her anne özeldir her Bebek’te o anneye özeldir. Başkasının yaşadığı olumsuz deneyimden etkilenmemeli ve kendine ve bebeğine güvenmelidir. Özellikle de internet sayfalarında ki bilgilerin %90’ı yanlış veya güncellenmemiş bilgilerle doludur bu konuda profesyonel olan biz emzirme danışmanlıklarından yardım alabilir veya sağlık bakanlığının sunduğu hastanelerde kim emzirme hemşirelerinden destek almalıdırlar. Ayrıca anne ve bebek hakkında paylaşımlar yaptığım Instagram hesabımdan ( doulaaygul.35 ) takip edebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.