Doğumu Başlatan İlaçlı ve İlaçsız Yöntemler Nelerdir?

0 12.285

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gebelik süreci doğum ile bitmektedir. Fakat doğum için genel geçer bir tarih verilse dahi kişinin daha önceki gebelik sürelerine, fizyolojisine, bebeğin gelişimine vb. değişkenlere bağlı olarak doğum süresi değişebilmektedir.

Bazen doğumlar uzman hekimin veya ebeni muayenesine göre başlatılabilmektedir. Bu yazımda sizlerle doğumu başlatan ilaçlı ve ilaçsız yöntemleri paylaşacağım.

Bu yazımda özellikle doğumu başlatan ilaçsız yöntemlere ağırlık vermek istiyorum.

Öncelikle yine de kısa bir şekilde doğumu başlatan ilaçlı yöntemlere bir bakalım.

Doğumu Başlatan İlaçlı (Farmakolojı̇k) Yöntemler

Doğum eylemi kendiliğinden başlamadan önce yavaş ilerleyen servikal dilatasyonu ve takiben doğumu sağlamak amacıyla düzenli uterus kontraksiyonlarının farmakolojik yöntemler kullanılarak başlatılasıdır.

 • Prostaglandinler
 • Oksitosin
 • mifepriston(RU-486)
 • Relaxin
 • Sitokinler

Doğumu Başlatan İlaçsız (Non-Farmakolojı̇k) Yöntemler

Doğum anında gebe üzerinde indiksüyon kullanılmadan gebenin doğuma aktif katılmasını sağlayarak kontrol duygusunun kendisinde olduğunu hissettirerek yavaş ilerleyen veya duran doğum eylemini hızlandırır veya tekrar başlatır.

Bu Yöntemler;

 • Bitkisel tedaviler,
 • Cinsel ilişki,
 • Meme ucu uyarımı,
 • Foley sonda,
 • Membranların sıyrılması,
 • Amniotomi
 • Akupunktur

1. Bitkisel Yöntemler

Ada Çayı

Ada çayının rahim kaslarını uyardığı için gebeliğin son haftalarında günde 1 fincan içmesi önerilir.

Ahududu Yaprağı Çayı

Doğum kasılmalarının başlamasına, doğumdan sonra da rahmin toparlanmasına yardım eder.

Akşam Çuha Çiçeği Yağı

Geçmişte indüklemede ebeler tarafından en sık kullanılandı.

Hint Yağı (Kastor)

Hint yağı rahmin kasılmasına, serviksi olgunlaştırır ve bağırsak hareketlerinin artmasına yardımcı olur. Bu şekilde doğumda yardımcı olan kasılmalar gerçekleşebilir.

2. Cinsel İlişki

 • Meme uçlarının cinsel ilişkide aktif olarak rol alması nedeniyle uyarılmasını sağlayan cinsel ilişki, doğum eylemi için yaygın olarak önerilen tekniklerdir. İlişki esnasında memelerin ve meme uçlarının uyarılması, uterus kasılmalarını uyarmak için salgılanan oksitosin salınımını teşvik eder.
 • Koitusun gerçekleşmesi, prostaglandinleri salgılayan alt uterusu uyarır böylelikle vücut tarafından doğal olarak indüksiyon sağlanmış olur. Birleşme sırasında erkeğin boşalması gerçekleştiğinde serbest kalan spermler ilave bir prostaglandin dozu sağlar. Kadının orgazmı ise uterus kasılmalarına neden olur böylece doğal indüksiyon sağlanmış olur. Ancak tüm bu bilinenlere rağmen yine de cinsel ilişkinin indüksiyona yardımcı olduğu yönünde kesin kanıtlar mevcut değildir.

3. Meme Uyarımı

Memenin uyarılması meme başının emme ya da fiziksel manipülasyon şeklinde olmasıyla sağlanır. Böylelikle oksitosin salınımı uyarılır ve oksitosin nöral refleks oluşturarak uterusun kasılmasına neden olur.

4. Membranların Sıyrılması (Membran Striping)

Membranların sıyrılması doğum indüksiyonu için önerilen bir yöntemdir ve bu yöntem nulliparlarda 40-41. gebelik haftalarında multiparlarda ise 41. gebelik haftasında yapılacak olan muayenelerde uygulanabilir.

5. Amniyotomi

Amniyotomi, doğum eyleminde Amniyotik membranların dışarıdan müdahale sonucu açılmasıdır.

6. Uterusun Uyarılması

Uterus uyarılması fiziksel olarak, masaj şeklinde yapılır ve böylelikle uterin aktivasyon sağlanmaya çalışılır.

Uterusun elle uyarımı için; eller yıkanarak anne sırtüstü yatırılır, anneye uygulama açıklanır, kollar ve bacaklar düz bir biçimde uzatılır, bacaklara perine bölgesi ile birlikte yatak çarşafı örtülür, abdominal bölge açıkta bırakılır, uygulayıcı uterus uyarımı için her iki elini de uterus fundusuna koyar ve bir elinin tüm parmak uçlarını aynı anda uterus dokusuna dıştan ritmik olarak dokunup kaldırır, fundustan başlattığı bu uyarımı yatay çizgiler şeklinde tüm uterusa yayar, işleme 2 -3 dakika devam edilir ve işlem 30 dakikada bir yinelenir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.