Doğuma Gitmeden Bilmeniz Gereken Şey: Etkin Ikınma

0

Yazı başlığından ne olduğunu tam anlaşılmamış olabilir. Bu yazıyı yazarken ikinci bir başlık da düşündüm.

Yeni Anne Adayları İçin Ikınma Nasıl Olmalıdır?

Hamile kadınların özellikle ilk doğumunu yapmaya hazırlanan kadınların kafasında doğumla ilgili hep bir belirsizlik ve bunu takip eden bir korku olmaktadır. Her ne kadar çevresinden edindiği birtakım bilgiler ve duyumlar olsa da yine de emin olamamanın verdiği gerginlik ve ne yapacağını bilememe hep vardır. Oysa birkaç bilgiyle bu gerginlik ve endişeyi üzerimizden atmak mümkün.

Doğum salonlarında en sık karşılaşılan sorun hamile kadının özellikle ilk doğumunu yapacak olan anne adaylarının nasıl ıkınması gerektiğini henüz bilmemesinden kaynaklanır. Bu bilgisizlik hem annenin gergin bir şekilde doğuma girmesine sebep olur hem de doğumun potansiyel olarak zorlaşma ihtimalini getirir.

Ikınma hissi bebeği dışarı atmanızı sağlayan bir dürtüdür. Fakat bu dürtüyü doğum öncesinde değil rahimin tam açık olduğu ve artık bebeği dışarı itmeniz gerektiği zaman kullanmalısınız. Eğer doğru zamanda ıkınmazsanız bu sizin enerji kaybetmenize ve asıl ıkınmanız gereken zamanda düzgün bir şekilde ıkınamamanıza sebep olabilir. Bu sebeple doğuma hazırlık döneminde sancınız geldiğinde sadece nefes alışverişinizi kontrol altında tutup bunu doğum eylemi başlayana kadar sürdürmelisiniz. Rahim açıklığınız tam olduğunda ve artık bebeğin dışarı çıkma zamanı geldiğinde doktor ve ebelerin yönlendirmesiyle ıkınmalısınız.

Ne zaman ıkınacağınızı size yanınızdaki doktor ve ebeler söyleyecektir. Ikınmadığınız zamanda tuttuğunuz nefesi bırakın ve nefesinizi kontrol edin. Diğer ıkınma zamanına kadar güç toplamaya çalışın. Böylece her ıkınmada etkili bir şekilde bebeği itebilir ve böylece doğumun daha kısa sürede bitmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ikınma zamanınız geldiğinde derin bir nefes alıp nefesinizi vermeyip ağzınız ve burnunuz kapalı bir şekilde bebeği ittirmeniz gerekir. Bazı anne adaylarının burada yaptıkları hatalardan bazıları; ıkınırken bağırmaları veya ıkınırken bebeği ittirmek yerine göbeklerini şişirmeleridir. Oysa anne adayı ıkınırken bağırdığında hem enerjisinin bir kısmını bağırmaya harcadığı için efor sarf eder hem de bağırarak boğazında tahrişe sebep olabilir. Diğer bir yanlış olan ıkınırken göbeğini şişirdiğinde ise gücünün tamamını bebeği ittirmeye veremez. Böylece bebeğin rahimde biraz daha uzun süre geçirmesine sebep olur.

Etkili ıkınmada annelere her zaman “büyük tuvaletini yapar şekilde” ıkınması gerektiği söylenir. Bazı anne adayları bu şekilde ıkınmaktan gerçekten büyük tuvaletini yapabileceği düşüncesiyle çekinebilmektedir. Gücünüzü göbeğinize değil aşağı doğru vermelisiniz. Bunu yaparken yatak kenarlarından tutunarak destek alabilir veya çenenizi ıkınırken göğsünüze yaklaştırabilirsiniz. Böylece etkin bir şekilde ıkınmış ve doğumun daha kısa sürede bitmesine yardım etmiş olacaksınız.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.