Doğum Sonu Dönemde Anneliğe Nasıl Uyum Sağlanır?

0 111

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Doğum sonu dönem, yeni bir hayat “merhaba” dönemidir. Bu dönemde anne kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır.

Gebelik sırasında kadında oluşan fizyolojik, psikolojik değişiklikler gebe kadını etkilemesi gerekirken, bu durum hem eşini hem de diğer aile üyelerini hem de başka çocukları varsa onları da psikolojik, sosyal değişimlere sürüklüyor. Bu nedenle doğum sonu dönemindeki bu uyum süreci bazı ailelerde gayet sağlıklı ilerlerken bazı ailelerde bu süreç kritik bir döneme dönüşebiliyor. Çünkü bu süreç ilk defa yaşayan kadın için ve ailesi için yeni duygular, yaşamaya karşı uyum sağlanması gereken karmaşık bir dönemdir. Ancak daha önce anne olmuş kadınlar bu süreci ilk gebe kalan kadınlara göre daha kolay atlatırlar.

İlk defa anne olan bireyler, fizyolojik ve anatomik değişikliklerin yanı sıra, anne yeni rollerin ve sorumlulukların üstlenildiği zor bir süreç yaşar. Anneler, yeni rollerini öğrenmek, bebekle sohbet etmek, bebeğe bakım vermek, bebek hastalandığın başında beklemek, beslenmesini düzenlemek ve büyüm durumunu takip etmek durumundadır. Daha önce doğum yapmış kadın ya da bilinçli gebelik ve doğum planlayan kadınlar, ortaya çıkan fizyolojik, psikolojik ve sosyal değişimlere kolaylıkla uyum sağlar.  Ancak uyum sağla yamayan kadınlarda çeşitli düzeylerde duygusal sorunlar gelişebilir.

Örneğin; Anne bu dönemde bebeğim bakımında yorulabilir, işte bu durumda baba “hayatın sen çok yoruldun biraz da bebeğimizin bakımıyla ben ilgileneyim demeli” ve anneyi dinlendirmelidir. İşte böyle olduğunda anne yalnız olmadığını anlar.

Anneliğe Uyum Sağlayamama Sebepleri Nelerdir?

Annenin yaşı, doğum sayısı, yeni doğanın sağlık durumu, sosyal destek yetersizliği, genç yaşta anne olma, riskli gebelik geçirme, gebeliğin istenilişi gibi durumlar annenin uyum sürecini etkilerler.

Aynı zamanda doğum sonu dönemde oluşan epizyotomi (doğumun ikinci aşamasında kadınlarda perine ye ve arka vajen duvarına uygulanan planlı cerrahi kesi işlemidir), meme dolgunluğu, sezer yan veya hemoroide (kabızlık) bağlı ağrı, yorgunluk gibi fizyolojik sorunlar yaşanmaktadır ve aynı zamanda uyku bozukluğu, ağlama, yorgunluk, sıkıntı endişe gibi duygusal sorunlarda yaşanır.

Annenin düşük benlik saygısı, eşinden ya da çevresinden desteğinin olmayışı, evlilik problemleri, doğumdan sonra devam eden yorgunluğu kendi ve bebeği için bakım yetersizliklerine neden olabilmektedir.

Bu sıkıntıların bir sebebi de ebeveyn olmaya karar vermek her zaman planlı bilinçli ve yalnızca bireylerin kendi isteğine bağlık olarak oluşmamaktadır. Çoğu zaman bireyler, bir çocuk doğurmaya yönelik kendilerini motive eden faktörlerin farkında değildirler. Böyle olduğunda gebelik ve ebeveynlik rolüne uyum daha güç olmaktadır.

Eğer kadın “annelik rolüne” uyum sürecinde zorlanmak istemiyorsa kesinlikle planlı ve isteyerek hazır bir şekilde gebe kalırsa aslında doğum sonu dönemin ne kadar zevkli ve tarifi olmayan bir dönem olduğunu anlar.

Doğumdan sonra 3-10 ay arasında “annelik rolü” gerçekleşmektedir. Zaman ve deneyim annenin sahip olduğu yetenekleri ve elde etmek istediği annelik rolünü tanımlanmasında, düşüncelerini şekillendirmesinde etkili olabilmektedir. Doğum sayısı, eğitim düzeyi, çalışma durumu, doğumdan önce hazırlıklar ve ailesinden ve eşinden gördüğü destekleri annenin “annelik rolünü” kabul etmesinde etkilidir.

Annelik Rolünün Kazanılması” öncelikle kendi annesi “nasıl bir annelik” sorusunun cevabı için iyi bir örnektir. Daha sonra Anne, rol modellerin etkisi altında çevrenin kendisinden beklediği gibi davranmaya çalışır ve artık kendi annelik stilini geliştirmeye başlar ve son olarak annelik rolü kazanılmıştır.

Anne artık bir anne olarak rahattır ve bu konuda kendi fikirlerine ve davranışlarına sahip olur. Bebeği için en iyi anne olduğunun farkına varmış olur. Bunu fark ettikten sonra artık anneliğin ne kadar güzel ve eğlenceli olduğunu anlamış olur.

Demirci H. İlk gebeliği olan kadınların psikolojik tepkilerinin incelenmesi, 1.Uluslararası Hemşirelik Kongresi Bildiri Kitabı, 74, 2001, Antalya,

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.