Doğum Şekilleri ve Hangi Doğum Şekline Nasıl Karar Verilir?

0 101

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Doğum şeklinin tercihi, gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren doğum anına kadar gebelerin aklını meşgul eden bir konudur. Karara varılmış dahi olsa son anda çeşitli sebeplerle doğum şekli değişebilir.

Doğum hiç şüphesiz özel ve duygusal bir süreçtir. Bu süreci nasıl yaşamak istediğiniz, buna bağlı olarak da doğum şekli seçiminiz, doğum anında doğum sürecine uyumunuzu ve doğum sonrası doğuma ait düşüncelerinizi önemli ölçüde etkiler.

Kadınların doğum şekli tercihini etkileyen faktörler;

  • Yaş
  • Eğitim durumu
  • Evlenme yaşı ve süresi
  • Doğum şekilleri ile ilgili bilgi alma durumu
  • Gebelik deneyimleri

Doğum şekillerinden (eğer gebelik ile ilgili bir sorun yoksa) istediğinizi seçebilirsiniz. Sizde veya bebekte bir sorun olması durumunda doktorunuzun ve ebenizin önerdiği doğum şekli ile doğum yapmanız gerekebilir.

Doğum Şekilleri

  1. Vajinal (normal) Doğum
  2. Sezaryen Doğum
  3. Epidural (prenses) Doğum
  4. Suda Doğum

1.  Vajinal (normal) Doğum

Bebeğin doğum kanalından (vajina) geçerek doğmasıdır. Kadınların vajinal doğum tercih oranı %78,8 olduğu bulunmuştur. Fakat ülkemizde bu oran gittikçe azalmaktadır.

Doğum kanalından geçiş sırasında bebek bazı yararlı mikroorganizmalar ile karşılaşır. Bu mikroorganizmalar bebekte bağışıklık sistemini destekler ve bebeği enfeksiyonlara karşı korur.

Yapılan bir araştırmada normal doğumla doğan bebeklerin ve sezaryenle doğan bebeklerin bağırsak floraları (belli bir vücut bölgesinde doğal olarak bulunan mikroorganizmaların oluşturduğu ortam) incelendiğinde, normal doğum ile doğan bebeklerde faydalı bakteriler bulunduğu tespit edilmiş; sezaryenle doğan bebeklerde bu faydalı bakterilere rastlanmadığı belirtilmiştir.

Sezaryenle doğan bebek, doğum kanalından geçmediği için annesinden bu faydalı bakterileri alamamakta ve koruma kalkanı olmadan doğmaktadır.

2. Sezaryen Doğum

Annenin karın bölgesi kesilerek bebeğin doğurtulmasıdır. Sezaryen operasyonlarında genel anestezi veya lokal anestezi (epidural, spinal) uygulanır. Genel anestezide anne tamamen uyur, bilinci kapalıdır. Lokal anestezide iğne yardımıyla annenin bel bölgesine anestezik (uyuşturucu ilaç) uygulanır. Annenin bilinci açıktır fakat belden aşağısını hissetmez.

3. Epidural (Prenses) Doğum

 Epidural anestezi ilk kez 1895’te Cathelin tarafından sakral (kuyruk sokumu kemiği ile ilgili) bölgede, 1921’de de Pages tarafından lumbal (bel) bölgede yapılmış bir rejyonel (bölgesel) anestezi tekniğidir.

Doğum öncesinde annenin bel kısmından özel bir iğne ile girilerek omuriliğe anestezik madde verilir. Bu uygulamanın amacı belden aşağısının uyuşturularak ağrının hissedilmesinin engellenmesidir. Hem normal doğumda hem sezaryen doğumda uygulanabilir. Normal doğumda uygulanarak ağrısız doğum yapmaya halk dilinde prenses doğum denir.

4. Suda Doğum

Doğum, özel olarak tasarlanmış ve sıcak su dolu bir küvet içinde gerçekleştirilir. Bebek doğum kanalından geçerek su içine doğar.

Küvete doldurulan 37 derece sıcaklıktaki su, annenin kaslarının gevşemesini ve rahatlamasını sağlayarak doğum sancılarını azaltır. Sıcak suyun etkisiyle, bebeğin dünyaya gelişi sırasında oluşabilecek vajina yırtılması riski azalır.

Karabulutlu, Ö. (2012). Kadınların doğum şekli tercihlerini etkileyen faktörler. Florence Nightingale Hemşirelik Dergisi, 20(3), 210-218.

Krajmalnik‐Brown, R., Ilhan, Z. E., Kang, D. W., & DiBaise, J. K. (2012). Effects of gut microbes on nutrient absorption and energy regulation. Nutrition in clinical practice, 27(2), 201-214.

Aslan, K., & Tuncel, G. (2003). Epidural analjezi ve komplikasyonları. Türkiye Klinikleri Tıp Bilimleri Dergisi, 23(5), 430-436.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.